Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 27.2.2021, 10.27
2037732(+15731)testovaných
306268(+2848)pozitívnych
251983(+0)vyliečených
7075(+109)úmrtí
301488(+3921)zaočkovaných
Aktualizácia: 27.2.2021, 10.27 štatistiky vo svete viac informácií
26. 01. 2021 06:00 | BRATISLAVA/zg, Teleráno

V čom je respirátor lepší ako rúško? Epidemiologička vysvetlila rozdiel

Prezradila však aj to, ktoré rúško je najspoľahlivejšie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Paulm1993/shutterstock.com

Ľudí na Slovensku vystrašila britská mutácia kmeňa koronavírusu. Mnohí z nás si myslia, že práve respirátory nás ochránia pred touto mutáciou, príp. inými v budúcnosti. Nosenie respirátorov FFP2 odporúča aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Slovenská obchodná inšpekcia urobila náhodnú kontrolu v asi stovke internetových i kamenných obchodoch, ale výsledky neboli veľmi priaznivé. Je teda lepšie chrániť sa klasickým jednorazovým alebo látkovým rúškom, či kúpiť si spomínaný respirátor? Odpoveď sme hľadali s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou, ktorá bola hosťkou v Teleráne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Teleráno
 

„Rúška sú rôznej kvality, najspoľahlivejšie je chirurgické. Má až 95-percentnú kapacitu filtrácie. Teda zachytí až 95 percent častíc v ovzduší, vrátane vírusu SARS-CoV-2. Je na úrovni respirátora FFP2, ktorý zachytí spomínané percentuálne množstvo častíc," vysvetlila.

Dôležité podľa Bražinovej je to, že rúško i respirátor si musia ľudia správne nasadiť. Vložený ohybný pásik si treba pevne pritlačiť na pokožku, aby priliehal.

„Rúško je o niečo menej spoľahlivé oproti respirátoru FFP2, pretože má voľnejšie časti, kade môžu častice prenikať, a preto nás respirátor ochráni spoľahlivejšie," hovorí.

 Prečítajte si aj: Výsledky z jesenného testovania nemôžeme interpretovať ako účinné, pomohol aj lockdown, tvrdí Bražinová

Na otázku, či agresívnejšie mutácie koronavírusu si vyžadujú lepšiu ochranu Bražinová konštatovala, že sa šíria rovnako ako COVID-19, teda vzduchom.

„Jediné, čo môžeme urobiť, je dôsledne dodržiavať bariéru medzi nami a vírusom. Riziko znižujeme tým, že použijeme kvalitné rúško alebo respirátor. Aj keď sa nachádza v okolí niekto infikovaný, nevdýchnete vírusové častice," tvrdí epidemiologička.

Respirátory s výdychovým ventilom a rúška

Vysvetlila, že respirátory FFP2 a FFP3 bez výdychového ventilu fungujú obojsmerne. Ak ste infikovaní, ochránia vás i vaše okolie, ak je v ňom niekto infikovaný.

„Existujú však aj respirátory s výdychovým ventilom. Keď je jeho nositeľ infikovaný a má takýto respirátor, vydychuje častice do okolia. Ak by chcel ísť tam, kde je väčšia koncentrácia ľudí, musí si prekryť výdychový ventil napr. chirurgickým rúškom," zdôraznila Bražinová.

Alexandra Bražinová.
Alexandra Bražinová. Foto: TV Markíza
 

Radí tiež, že ak ste v prostredí s veľa ľuďmi a existuje tam vyššie riziko stretnutia s infikovanými, je rozumné dať si tiež dve vrstvy. Zdravotníci sa týmto spôsobom chránia pri testovaní ľudí antigénovými testami.

Bražinová zopakovala, že ak používame látkové rúška, musíme sa o ne strať, a síce prať ich a žehliť. Dodala, že majú oveľa nižšiu ochranu voči koronavírusu.

Naopak, respirátory neperieme, ale nechávame ich vyvetrať a môžeme ich opakovane použiť. „Ak však výrobca deklaruje, že sú jednorazové, sú iba na jedno použitie," dodala.

 

Komentáre ( 0)