+949pozitívnych Celkovo
405931
+9925testovaných Celkovo
3535497
+422pozitívnych
AG
Celkovo
389349
+3úmrtí Celkovo
12592
+5hospitalizovaní Celkovo
437
+4987zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+2280zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2428855
+2707plne zaočkovaných Celkovo
2237323
Aktualizácia:
23.9.2021 , 10.35
Aktualizácia: 23.9.2021 , 10.35 štatistiky vo svete viac informácií
30. 01. 2021 13:03 | BRATISLAVA/TASR

Zdravotníci pracujúci na covid oddeleniach dostanú príplatok. Očakávať ho môžu vo februárovej výplate

Ministerstvo zdravotníctva SR odoslalo metodické usmernenie ako pri vyplácaní postupovať.

Zdravotníci sa starajú o pacienta.
Zdravotníci sa starajú o pacienta. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Lekári, zdravotné sestry či sanitári pracujúci na oddelení s pacientmi nakazenými novým koronavírusom by mali vo februárovej výplate dostať sedemeurový príplatok za každú odpracovanú hodinu v rizikovom prostredí. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odoslalo metodické usmernenie ako pri vyplácaní postupovať.

Nemocnice, ktoré sú subjektom hospodárskej mobilizácie, bez rozdielu, či sú štátne alebo neštátne, by mali vyplácať príplatok vo výške desaťnásobku ako v minulosti, teda sedem eur za hodinu. "Príplatok sa vzťahuje na každého pracovníka na COVID oddelení úplne rovnako. Lekár, sestra či sanitár dostanú za každú tam odpracovanú hodinu úplne rovnaký príplatok," spresnila pre TASR hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Dodala, že príplatok v tejto výške platí dovtedy, kým počet pacientov s ochorením COVID-19, mimo suspektných, vo všetkých nemocniciach na Slovensku za daný deň neklesne pod tisíc. "Všetky výdavky súvisiace s riešením krízovej situácie sú predmetom refundácií zo zdrojov hospodárskej mobilizácie," uviedla hovorkyňa.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice aktuálne zaúča svojich zamestnancov, ako systém vyplácania príplatku správne vykázať. "Zatiaľ preto nevieme uviesť presné počty, koľkých zamestnancov sa to bude týkať. V COVID zónach našej nemocnice však pracuje približne jedna tretina všetkých zamestnancov," priblížila Monika Krišková, hovorkyňa nemocnice.

Počty zamestnancov, ktorí by mali dostať mimoriadny príplatok, nevedela zatiaľ spresniť ani Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB). "Zamestnanci však o príplatky žiadať nemusia, dostanú ich automaticky. Vyplatené budú v mzde za január," skonštatovala Eva Kliská, hovorkyňa UNB. V úvode tieto príplatky vyplatí samotná nemocnica. Refundáciu nákladov bude podľa Kliskej konzultovať zariadenie so svojím zriaďovateľom.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) návrh na zvýšenie príplatku privítala.

"Ale je potrebné si uvedomiť, že ide o obrovskú sumu a nemocnice nemajú na to finančné prostriedky. Musia na to byť špeciálne vyčlenené peniaze, lebo toto v rozpočte plánované nie je a ani v úhradovom mechanizme cez zdravotné poisťovne," pripomenula ANS.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) v decembri dal verejný sľub, že sa na základe dohody s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO) bezodkladne zavedie mimoriadny príplatok za prácu na COVID oddeleniach v nemocniciach.