Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 12.4.2021 , 10.18
+106pozitívnych

Celkovo
371168
+1502testovaných

Celkovo
2441472
+1482pozitívnych
AG
Celkovo
362853
+65úmrtí

Celkovo
10630
+60hospitalizovaní

Celkovo
2 456
+12440zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+11179zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
857402
+1261zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
288989
Aktualizácia: 12.4.2021 , 10.18 štatistiky vo svete viac informácií
03. 02. 2021 11:46 , článok bol aktualizovaný 03. 02. 2021 13:22 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Vláda definitívne rozhodla: Polovica žiakov sa v pondelok vracia do škôl

Od pondelka bude tiež povinný home office pre každého, komu to práca dovoľuje.

Branislav Gröhling a Marek Krajčí.
Branislav Gröhling a Marek Krajčí. Foto: TASR - Dano Veselský

Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že vláda v utorok (2.2.) schválila návrat detí do lavíc od pondelka 8. februára. Týka sa to škôlok, prvého stupňa základných škôl a záverečných ročníkov stredných škôl. Viac sa o detailoch otvárania škôl dočítate TU.

Šéf rezortu práce Milan Krajniak na tlačovej konferencii po boku Krajčího informoval, že štát od pondelka nariaďuje všetkým, ktorým to náplň práce dovoľuje, vykonávať ju z domu. To, či zamestnávatelia dodržiavajú home office, bude kontrolovať inšpektorát práce na základe podnetov od zamestnancov.

 

„Doteraz sme žiadali zamestnávateľov, aby vydali svojím usmernením rozhodnutie, ktorí zamestnanci môžu byť na home office a ktorí nie," vysvetlil zmenu Krajniak. Podľa jeho slov sa na rezort práce obracalo veľa ľudí s tým, že aj keď im ich práca umožňuje pracovať na diaľku, tak im to zamestnávateľ nepovoľuje.

Kontroly nebudú realizované formou razií, rezort chce preverovať spomínané podnety od občanov. Tí sa na rezort práce aj doteraz obracali s tým, či môžu s tou-ktorou náplňou práce pracovať z domu.

„Zistili sme, že bolo veľa takýchto prípadov, kde zjavne zamestnanec nejakú účtovnícku prácu mohol robiť z domácnosti, takže, jednoducho, všetky tieto podnety budeme preverovať," dodal Krajniak s tým, že občanov vyzýva, že pokiaľ majú pocit, že môžu pracovať z domu a zamestnávateľ im to neumožní, nech sa obrátia na rezort práce.

Krajniak zdôraznil, že maximum ľudí bude môcť chodiť do práce a najviac detí bude môcť chodiť do škôl iba vtedy, ak bude situácia v iných oblastiach epidemiologicky čo najlepšie zvládnutá. Na otázku, aké budú za porušenie tohto nariadenia postihy, presnejšie neodpovedal, tvrdí, že sú na to presné postupy.

Negatívny test budú niektorí potrebovať aj budúci týždeň

Od budúceho týždňa sa ďalšie uvoľňovanie opatrení konať nebude, práve naopak. Covid automat sa sprísňuje a prechod z čiernej zóny do bordovej bude ťažší. Slovensko do nej nebude môcť prejsť v prípade, ak počet hospitalizovaných neklesne v nemocniciach pod 3 000. Priemerný počet pozitívne testovaných osôb a reprodukčné číslo sa sprísnili o 20 percent.

V čiernej a bordovej fáze Covid automatu treba počítať s pravidelným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19. Povedal to Krajniak s tým, že certifikát o testovaní môže byť najviac sedem dní starý.

Čítajte tiež: Ľudia, ktorí sa vrátia zo zahraničia, budú musieť byť 14 dní v karanténe

Mnisterka spravodlivosti Mária Kolíková informovala, že právna úprava zákazu vychádzania a výnimiek bude od budúceho týždňa tá istá, ktorá platí v súčasnosti. Dodala, že ak niekto teraz potrebuje na cestu do práce test na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom, bude ho potrebovať aj od pondelka (8.2.).

Negatívny test bude potrebný aj počas vychádzky do prírody. Zachované majú byť i súčasné výnimky, ktoré platia pre deti, zdravotne postihnuté osoby či starších ľudí.

Po novom bude minister Krajčí vyhodnocovať epidemiologickú situáciu po týždni každý utorok a nie každý piatok, ako bývalo zvykom. Informovať bude o najnovších dátach, aby sa regióny mohli pripraviť na to, v akej fáze budú od ďalšieho pondelka.

Vláda by tiež mala v stredu (3.2.) rokovať o predĺžení núdzového stavu, ktorý v súčasnosti platí do 7. februára. Momentálne vládny kabinet na pracovnej úrovni rieši text uznesenia. Presný termín rokovania zatiaľ nie je známy.

Komentáre ( 0)