+689pozitívnych Celkovo
408488
+6584testovaných Celkovo
3560540
+120pozitívnych
AG
Celkovo
390020
+0úmrtí Celkovo
12596
+1hospitalizovaní Celkovo
501
+776zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+330zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2437352
+446plne zaočkovaných Celkovo
2315229
Aktualizácia:
26.9.2021 , 10.56
Aktualizácia: 26.9.2021 , 10.56 štatistiky vo svete viac informácií
22. 02. 2021 17:53 | BRATISLAVA/rk

Slovensko prehráva boj s koronavírusom. Tieto rebríčky sú toho jasným dôkazom

Máme najvyšší počet hospitalizovaných pacientov na milión obyvateľov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Epidemiologická situácia sa na Slovensku naďalej zhoršuje. Vo svetových koronových štatistikách sme dosiahli prvenstvo v ďalšom nepriaznivom parametri. Po tom, ako sme sa ocitli na čele v počte úmrtí na milión obyvateľov za posledných sedem dní, máme najhoršie čísla aj v nemocniciach. V prepočte na milión obyvateľov sme dosiahli najvyšší počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 na svete.

Momentálne leží v našich nemocniciach 3 672 pozitívnych, pričom 291 pacientov čaká na potvrdenie ochorenia. S ochorením COVID-19 i podozrením naň je tak dokopy hospitalizovaných 3 963 pacientov, čo je naše nové maximum.

Ako ukazujú údaje zo stránky Our world in data , na vrchol rebríčka v počte hospitalizovaných pacientov na milión obyvateľov sme sa dostali už začiatkom februára.

Prvenstvo v počte hospitalizácií na milión obyvateľov patrilo od začiatku pandémie viacerým krajinám. Dlhé týždne boli v popredí Taliani, nasledovalo Francúzsko či USA. Na začiatku druhej vlny pandémie stúpal počet hospitalizácií v Španielsku či Litve. Neskôr sa situácia rapídne zhoršila v Portugalsku, ktoré sme na čele štatistiky vystriedali práve my.

Priebeh hospitalizácií na COVID-19 v čase môžete sledovať aj v grafe, ktorý spracoval neurológ Vladimír Nosáľ z iniciatívy Veda pomáha. Zdieľali ho aj analytici z Dáta bez pátosu.

Každá krajina, ktorá sa dostala na čelo tejto štatistiky, mala v čase svojho vrcholu iné počty hospitalizovaných pacientov v nemocniciach.

Síce v nepriaznivom rebríčku momentálne vedie Slovensko, nedosiahli sme najhoršie čísla zo všetkých krajiín. Keď mali najviac hospitalizovaných pozitívnych napríklad Bulhari, v nemocniciach ležalo v ich najhoršom období 1 043 pacientov na milión obyvateľov.


Najviac úmrtí za posledných sedem dní

Slovensko si naďalej drží nepriaznivé prvenstvo aj v počte úmrtí na milión obyvateľov v priemere za posledných sedem dní. Po prvý raz sme sa v štatistikách na čele objavili už minulý týždeň a nemení sa to ani pri dátach aktualizovaných v pondelok (22.2.).

Aj v tomto parametri mali niektoré krajiny horšie výsledky v období, keď rebríčku dominovali. V Portugalsku, kde sa situácia v súčasnosti výrazne zlepšuje, umieralo priemerne vyše 28 ľudí, u nás bolo obetí takmer 18. Podobné čísla mali vo Veľkej Británii, Maďarsku, o niečo lepšie v Česku.

Priemerný počet obetí za sedem dní na milión obyvateľov.
Priemerný počet obetí za sedem dní na milión obyvateľov. Foto: ourworldindata.org
 

Celkovo už máme na Slovensku 6 577 úmrtí, ktorých hlavná príčina bolo ochorenie COVID-19. Ako upozorňujú analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu, úmrtí bude ešte výrazne pribúdať.

V údajoch k pondeloku (21.2.) očakávajú počet úmrtí spojených s pandémiou na Slovensku v definícii "na" Covid aj "s" Covidom už vyše 8-tisíc.

Odorníci vysvetľujú aj to, že Slovensko je vo vyhodnocovaní hlavnej príčiny úmrtia pacientov prísnejšie.

„Absolútna väčšina krajín má definíciu voľnejšiu a ráta medzi reportované úmrtia viac ľudí, lebo medzi nich zahŕňa kategóriu "s podozrením" ako Belgicko, "pozitívni za posledných 30 dní" v Škandinávii a podobne. Slovensko reportuje len podmnožinu "na"," priblížili.