Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 10.4.2021 , 10.35
+1080pozitívnych

Celkovo
370473
+11753testovaných

Celkovo
2432500
+789pozitívnych
AG
Celkovo
360097
+76úmrtí

Celkovo
10487
-152hospitalizovaní

Celkovo
2 504
+23968zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+14950zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
829688
+9018zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
286598
Aktualizácia: 10.4.2021 , 10.35 štatistiky vo svete viac informácií
02. 03. 2021 15:49 , článok bol aktualizovaný 02. 03. 2021 17:13 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Matovič komentoval konflikty vlády. Nepriamo spojil vraždu Jána Kuciaka so SaS

Predseda vlády sa vyjadroval ku kritike vakcíny Sputnik V.

Igor Matovič.
Igor Matovič. Foto: TASR - Jakub Kotian

Premiér Igor Matovič zvolal v utorok (2.3.) popoludní tlačovú konferenciu, na ktorej hovoril o ruskej vakcíne Sputnik V. Jej prvých 200-tisíc dávok priviezol na Slovensko vojenský špeciál. To vyvolalo u koaličných partnerov vlnu nevôle.

Pripomenul, že vakcína Sputnik V je vnímaná ako geopolitická zbraň. Takto ju podľa jeho slov označila líderka Za ľudí Veronika Remišová. Nástrojom hybridnej vojny zas vakcínu pomenoval šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS).

„Obávam sa, že je to úplne zbytočná politizácia tejto otázky. Sputnik V je liek. Táto vakcína, ako aj ďalšie, je určená na to, aby sme neochoreli," uviedol premiér. Odmietol tiež, že by „vítal" vakcínu na letisku. Išlo podľa neho len o tlačovú konferenciu.

Pri odpovediach na otázky o súčasnom konflikte koalície sa zastavil aj pri páde vlády Ivety Radičovej. „Zomrel novinár, lebo si niekto povedal, že euroval je dôležitejší," uviedol a nepriamo tak spojil vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej s „návratom mafie" po rozhodnutí SaS nepodporiť euroval a vyjadriť nedôveru vtedajšej vláde.

 

Matovič tiež povedal, že na nákup ruskej vakcíny Sputnik V mal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) súhlas vrcholných predstaviteľov Za ľudí. Pripustil, že nákup spôsobil „vnútrokoaličné turbulencie" a Za ľudí je „vnútorne roztrasené".

Predseda vlády chce, aby išla politika pri vakcíne bokom. Nemyslí si, že strana Za ľudí má dôvod vystúpiť z koalície. Remišovej strana má totiž momentálne zvažovať, či v nej zotrvá alebo ju opustí. Viac sa téme venujeme TU.

Práve strana Za ľudí prišla v utorok o poslanca Tomáša Valáška, ktorý už skôr oznámil odchod z koalície. Podľa Matoviča čakal Valášek na situáciu, v ktorej by mohol vyzerať dostatočne „sexy", aby mohol odísť.

Obavy zo „skupinovej nevraživosti"

Premiér pripomenul, že strana Za ľudí odmietla na vláde návrh na obstaranie vakcín. „Reagovali ale tak, že minister Krajčí, keď chce, si môže slobodne tú vakcínu kúpiť, takéto kompetencie má," podotkol s tým, že Krajčího ani jeho teda nemôžeme obviňovať, že konali svojvoľne. Poukázal pritom aj na výroky Veroniky Remišovej či podpredsedníčky Za ľudí a ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.

V súvislosti s tým, že informácie o rokovaniach s Ruskom neboli dopredu zverejnené povedal, že sa obávali „vyvolávania skupinovej nevraživosti voči tejto vakcíne", čo by mohlo ruských predstaviteľov od podpisu zmluvy odradiť. Dodal, že zmluvu podpísali až v sobotu (27. 2.) večer.

Na otázku, prečo nerokoval aj o dodaní ďalších dostupných vakcín povedal, že napríklad na rokovania o vakcíne AstraZeneca má výhradnú kompetenciu iba Európska komisia.

Čítajte tiež: Richard Sulík v Na telo plus: Zvolal som vedenie SaS, na stole je všetko, aj odchod z vlády

Komentáre ( 0)