+15278pozitívnych Celkovo
712749
+42403testovaných Celkovo
4678940
+1344pozitívnych
AG
Celkovo
497228
+90úmrtí Celkovo
14696
+10hospitalizovaní Celkovo
3 404
+4552zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+2719zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2651767
+1833plne zaočkovaných Celkovo
2479645
Aktualizácia:
03.12.2021 , 10.34
Aktualizácia: 03.12.2021 , 10.34 štatistiky vo svete viac informácií
05. 03. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Ak prídu sľúbené dodávky vakcín, čoskoro môžeme mať zaočkovanú štvrtinu populácie

Kľúčové bude, či vakcíny prídu v sľúbenom množstve a ako rýchlo ich podáme.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock / UDOM PINYO

Očkovanie proti novému koronavírusu na Slovensku je predmetom kritiky od jeho samotného začiatku. Odborníci a aj predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová kritizovali očkovaciu stratégiu, podľa ktorej boli uprednostňovaní ľudia z kritickej infraštruktúry, ale aj predavači či vodiči do 55 rokov pred seniormi. Dôvodom bol nedostatok vakcín od Pfizeru. Vakcíny AstraZeneca donedávna používalo ministerstvo zdravotníctva len pre ľudí pod 55 rokov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí nakoniec tlaku ustúpil a AstraZenecu už dostanú ľudia do 70 rokov a hlavným kritériom na získanie vakcíny bude už len vek. Práve to môže výrazne znížiť počet hospitalizovaných pacientov v už preplnených nemocniciach.

Krajčí navyše sľubuje, že v marci príde na Slovensko vyše milión dávok vakcín, ktoré by mohlo dostať 500-tisíc ľudí.

Dávky pre 26 percent obyvateľstva

Krajčí informoval, že Slovensko v marci očakáva od Pfizeru 413 100 kusov vakcín, od Moderny 75-tisíc, od AstraZenecy 356 864 kusov a aktuálne už máme v sklade aj 200-tisíc dávok vakcíny Sputnik V. Premiér Igor Matovič avizoval, že Francúzsko nám daruje 15-tisíc kusov vakcíny AstraZeneca.

Očakávané dodávky vakcín v marci.
Očakávané dodávky vakcín v marci. Foto: TVNOVINY.sk
 

Dokopy by sme tak v marci mali mať k dispozícii 1 059 964 dávok vakcín. Keďže jeden človek musí dostať dve dávky, toto množstvo vakcín vystačí pre 529 982 ľudí.

Ak si toto číslo pripočítame už k súčasnému množstvu zaočkovaných ľudí, vyjde nám, že nasledujúce týždne by malo byť na Slovensku zaočkovaných 858 886 ľudí. To predstavuje už 26 percent zaočkovanej populácie. Cieľom ministerstva je zaočkovať 3,3 milióna obyvateľov na Slovensku.

 

Samozrejme, takéto optimistické číslo zaočkovanosti dosiahneme len vtedy, ak sľúbené dodávky naozaj na Slovensko prídu a ak bude proces očkovania rýchly a bezproblémový.

Ministerstvo zdravotníctva dodáva, že tempo očkovania závisí od počtu vakcín, ktoré na Slovensku máme. „To sa dynamicky vyvíja na základe aktuálnych dodávok, ale aj vyrokovanej pomoci zo zahraničia,“ dodáva hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Štát už zriadil niekoľko veľkokapacitných očkovacích miest v krajských mestách. Napríklad v Trenčianskom kraji dokážu za týždeň zaočkovať 10-tisíc ľudí. V očkovacom centre v Trnave zaočkovali už takmer šesťtisíc ľudí, v Košiciach takmer 4500 ľudí.

Očkovanie v prvom veľkokapacitnom krajskom očkovacom centre v Košiciach.
Očkovanie v prvom veľkokapacitnom krajskom očkovacom centre v Košiciach. Foto: TASR
 

Významné je aj to, že sa postupne zvyšuje ochota ľudí dať sa zaočkovať. Dokazujú to prieskumy verejnej mienky, ale aj fakt, že voľných 40-tisíc dávok pre učiteľov sa už minulo.

Očkovanie môže ísť aj pomalšie. Podstatné je, koho zaočkujeme

Ak by sa optimistický scenár naplnil a najbližšie týždne by sme naozaj dokázali zaočkovať štvrtinu populácie, pocítime to veľmi výrazne. Ak dodržíme očkovaciu stratégiu, vydýchnu si najmä zdravotníci.

Z údajov z nemocníc vyplýva, že polovica hospitalizovaných pacientov má 70 a viac rokov. Z ľudí nad 90 rokov zomiera v nemocnici až 45 percent. Staršie ročníky, ktoré sa dostanú na umelú pľúcnu ventiláciu nemajú vysokú šancu na prežitie. Zo sedemdesiatnikov zomiera na UPV 65 percent, z osemdesiatnikov 71 percent a z deväťdesiatnikov 74 percent.

Ak sa nám podarí lepšie ochrániť seniorov, klesne aj počet hospitalizácií a teda aj úmrtí na ťažký priebeh choroby. V neposlednom rade sa zníži tlak na nemocnice a vyčerpaní zdravotníci si budú môcť konečne vydýchnuť. Postupne by sa preto mohla medicína dostať do štandardného režimu a ľudia by sa mohli dostať aj k plánovaným operáciám a zákrokom.

Analytici z projektu Dáta bez pátosu predpokladajú, že očkovanie pôjde o čo si pomalšie a v marci by sme mohli mať zaočkovaných 10 percent obyvateľov. Aj to podľa nich bude významný nárast. V apríli by sa podľa nich mohli vrátiť deti do škôl a celková pandemická situácia by sa mohla zlepšiť aj pri pomalšom tempe očkovania, ak ostane zachovaný princíp, že vakcínu dostanú ľudia podľa veku.