Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 16.4.2021 , 10.16
+636pozitívnych

Celkovo
374586
+7662testovaných

Celkovo
2473314
+778pozitívnych
AG
Celkovo
365857
+93úmrtí

Celkovo
10970
-99hospitalizovaní

Celkovo
2 091
+20806zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+9032zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
910016
+11774zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
331871
Aktualizácia: 16.4.2021 , 10.16 štatistiky vo svete viac informácií
04. 03. 2021 19:55 | BRATISLAVA/TV Markíza

Navštívili sme covid oddelenie, kde ľudia bojujú o život. Lekári prezradili, čoho sa boja najviac

Náš spravodajský tím si vyskúšal, čo musia zažívať zdravotníci v ochranných oblekoch.

Covid oddelenie v nemocnici v Bratislave
Covid oddelenie v nemocnici v Bratislave Foto: TV Markíza

Nádych a výdych. Samozrejmá vec, ktorú však pandémia pre tisíce ľudí zmenila na boj o život. Pacientom na covidovom oddelení pomáhajú špeciálne prístroje, ktoré im pumpujú kyslík do pľúc a s ním aj nádej. Poďte sa spolu s nami pozrieť na oddelenie, kde ľudia zvádzajú s vírusom svoj osobný boj.

Infekčný pavilón nemocnice na bratislavských Kramároch. Je to miesto, ktorému sa chce v dnešnej dobe väčšina ľudí túžobne vyhnúť. Náš štáb okamžite navliekli do ochranných oblekov, návlekov a rukavíc. Oči si chránili štítom, ktorý sa okamžite rosí.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti je väčšina pacientov pri vedomí. Okrem liekov dostávajú to najdôležitejšie - vysoko prietokový kyslík.

 

Pán Forgáč leží v nemocnici dva týždne, má obojstranný zápal pľúc. Kde sa nakazil vraj nevie.

„Ja som bol zodpovedný a oni na to kašlali. Aj v MHD, aj všade. Nech si sem idú ľahnúť, potom to pochopia," prezradil.

Toto je oddelenie, kde ležia stredne ťažké prípady. Ak sa zhoršia, idú na ARO v inej časti budovy. Jedna pacientka tu však na pľúcnej ventilácii predsa len leží. Zo záchvatov kašľa a dusenia už bola príliš vyčerpaná.

„Sme sa rozhodli ju dať na pľúcnu ventiláciu, lebo bez toho jednoducho neprežije. Ona má zavedenú hadičku v krku, ktorá jej privádza tie dýchacie plyny do pľúc. Ak by nebola uspatá, tak ona by ju v tom krku nezniesla, pretože ono je to veľmi nepríjemné," uviedol lekár.

Lekári dúfajú, že postupne ju začnú odpájať a bude dýchať sama. Stav sedemdesiatničky sa zlepšuje. Nastaviť pacienta správne na pľúcnu ventiláciu je naozaj nesmierne ťažké a je to celá veda.

Hovorí sa, že v ochranných oblekoch sa ťažko pracuje, no osobná skúsenosť našu redaktorku naozak prekvapila. Po hodine bola kompletne spotená, bolo jej teplo, cez ochranný štít takmer nič nevidela. „Nedokážem si predstaviť, ako lekári a sestry dokážu v tomto pracovať niekoľko hodín každý deň," prezradila.

Okrem Petra Sabaku tu zostali už len dvaja lekári, ktorí doteraz covid nemali. Riziko nákazy však nie je to, čoho sa boja najviac.

„Jedna z absolútne najťažších vecí pre lekára je, keď vie, že pacient potrebuje liečbu napríklad na JIS a vy preňho nemáte miesto. To je najhoršia vec, čo môže lekár zažiť, absolútna bezmocnosť. Snažíme sa robiť tak, aby sme ju nezažívali,"uviedol Sabaka.

Lekár sa chorým prihovára s opaterou a nehou. Pacienti tu totiž neraz zažívajú ťažké chvíle, po ktorých sa na veľa vecí pozerajú inak.

Komentáre ( 0)