+3207pozitívnych Celkovo
456438
+12572testovaných Celkovo
3854815
+476pozitívnych
AG
Celkovo
405471
+8úmrtí Celkovo
12903
0hospitalizovaní Celkovo
1 141
+998zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+414zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2490199
+584plne zaočkovaných Celkovo
2376648
Aktualizácia:
24.10.2021 , 10.11
Aktualizácia: 24.10.2021 , 10.11 štatistiky vo svete viac informácií
06. 03. 2021 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Zlomové okamihy uplynulého roka. Pozrite sa, ako sme mesiac čo mesiac zvádzali boj s koronavírusom

Dozviete sa, kedy sme zaznamenali prvého pacienta, zaviedli opatrenia, núdzový stav, prekonali prvú vlnu a zaznamenali druhú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Už rok bojuje Slovensko s ochorením COVID-19. Od prvého infikovaného pacienta zaznamenala naša krajina viaceré úspechy aj pády. Ako sa neraz vyjadrili odborníci, prvú vlnu zvládli Slováci vďaka prísnym opatreniam, rúškam a disciplíne. V druhej vlne však tieto kroky už nezaberajú.

Ako sme sa s ochorením vyrovnávali, aké opatrenia sa zavádzali a kam sme sa dostali, sa dočítate v nasledujúcom výbere kľúčových okamihov.

 

Prvé zmienky o koronavíruse vo svete

31. december 2019 - Zaznamenali prvý prípad koronavírusu v čínskom meste Wu-chan.

24. január 2020 - Vo Wu-chane začali stavať nemocnicu pre covidových pacientov. Postavená mala byť za desať dní pre 1000 pacientov. Krajina pri 830 infikovaných pacientoch uzatvorila 10 miest, zrušila vlaky aj autobusy a zaviedla viaceré opatrenia ako obmedzenie cestovania, zrušenie verejných akcií či uzatvorenie verejných priestranstiev.

 

25. január - Prvé prípady v Európskej únii sa objavili vo Francúzsku. Infikovaných hlásili tiež v Thajsku, Japonsku, Južnej Kórei, Austrálii, Nepále, na Taiwane a v USA.

2. február - WHO potvrdila prvú obeť koronavírusu mimo Číny, na Filipínach zomrel Číňan z mesta Wu-chan. Infikovaní sú už aj v Nemecku, Taliansku, Veľkej Británii.

3. február - Čínski vedci oznámili, že pôvodcom nového vírusu sú pravdepodobne netopiere.

5. február - Lekári experimentovali s liekmi. Zistili zlepšený stav u pacientov po podaní remdesiviru. V Thajsku skombinovali pacientke antivirotikum oseltamivir s liekmi lopinavir a ritonavir, jej stav sa rapídne zlepšil.

15. február - V Európe zomrel prvý človek na koronavírus, išlo o čínskeho turistu vo Francúzsku.

 

24. - 25. február - Taliansko sa dostalo na tretie miesto v počte najviac prípadov koronavírusu vo svete. Infikovaných mali 219 ľudí, v krajine podľahlo ochoreniu už šesť pacientov. Prvé prípady nákazy koronavírusom hlásilo aj Rakúsko, Švajčiarsko a Chorvátsko.

7. - 9. marec - Najhoršia situácia bola v Európe v Taliansku, Francúzsku a Nemecku. Slovensko bolo na 26. priečke. Podľa WHO bola hrozba vypuknutia pandémie koronavírusu veľmi reálna. V Číne bol koronavírus už na ústupe.

17. marec - Svet obleteli zábery čistej vody v benátskych kanáloch. Európska únia sa rozhodla na tridsať dní zatvoriť svoje vonkajšie hranice.

19. marec - Taliansko predbehlo Čínu v počte úmrtí na COVID-19. Počty nakazených boli také vysoké, že sa lekári museli rozhodovať, koho nechajú zomrieť.

25. marec - V počte úmrtí predbehlo Čínu už aj Španielsko, ktorého zdravotníctvo kolabovalo. Všetky európske štáty prijali prísne karantény a obmedzili dopravu, zlepšila sa kvalita ovzdušia.

Takto sa COVID-19 šíril po svete do konca februára.

 

Prvé zmienky a prípady u nás

23. január - Úrad verejného zdravotníctva vydal prvé odporúčania, pre koronavírus z Číny by sa mali mať na pozore aj Slováci.

26. - 27. január - V Bratislave preverovali prvý potenciálny prípad koronavírusu, našťastie ho nepotvrdili. Peter Pellegrini zvolal krízový štáb, odporúčil zvážiť cestovanie do zahraničia a vyzval verejnosť na očkovanie proti chrípke a nešírenie paniky. Riziko šírenia ochorenia v Európe bolo podľa hlavného hygienika Jána Mikasa mierne.

30. január - Slováci v obave z koronavírusu vykúpili takmer všetky bežne dostupné rúška.

2. - 7. február - Z Činy evakuovali dvoch Slovákov. Nemocnice sa pripravovali na výskyt koronavírusu, personál absolvoval cvičenie s potenciálne infikovanou osobou.

6. marec - Prvý potvrdený prípad koronavírusu na Slovensku. Infikovaný bol 52-ročný muž zo Záhoria, ktorý ležal na Kramároch so zápalom pľúc.

 

Koronavírus potvrdili aj slovenskej štvorčlennej rodine v Rakúsku. Matka bola pred časom na kongrese v USA, kde sa dostala do kontaktu s infikovaným.

Štát rozposielal občanom SMS správy. Ministerstvo zdravotníctva v nich odporúčalo pri podozrení na nákazu kontaktovať telefonicky lekára. Rovnako v prípade potreby predpísania liekov nenavštevovať lekára, ale využiť elektronické recepty.

7. marec - Slovensko spoznalo pacienta „0“, bol ním syn infikovaného páru zo Záhoria, ktorý prišiel z výletu z Benátok a bol pozitívny na koronavírus. Ochorenie potvrdili aj jeho matke.

13. marec - Zlatica Švajdová Puškárová, Igor Matovič a Marek Krajčí si v televíznom vysielaní prvýkrát nasadili rúška.

 

20. marec - Celým Slovenskom sa ozval ďakovný potlesk zdravotníkom, hasičom, policajtom a predavačkám. Celkovo bolo v krajine 137 infikovaných pacientov, z nemocníc prepustili už siedmich z nich.

30. - 31. marec - Zomrel pacient s koronavírusom, Slovensko tak malo svoju prvú obeť. V Prievidzi spustili prvý „rúškomat“.

Prvotné sprísňovanie opatrení

6. marec - V reakcii na prvého infikovaného Slováka zaviedli v Bratislave prvé opatrenia - dezinfikovanie vozidiel MHD, automatické otváranie všetkých dverí MHD vozidiel na zastávkach, zákaz styku klientov DSS s verejnosťou. Mesto Košice pozastavilo pracovné návštevy a pripravovalo sa aj na vyhlásenie mimoriadnej situácie.

7. marec - Zatvorili prvé školy. V Bratislave Cambridge International School v Starom Meste a prerušená prevádzka školských a mimoškolských zariadení bola na jeden týždeň vyhlásená aj v Malackách.

8. marec - Krízový štáb sprísnil opatrenia, pribudli kontroly na hraniciach, meranie teploty aj masívna informačná kampaň. Zakázali návštevy na všetkých lôžkových oddeleniach v nemocniciach a v zariadeniach DSS. Začali sa rušiť kultúrne predstavenia, neodporúčali sa hromadné podujatia a odporúčila sa elektronická komunikácia s úradmi. V Bratislave uzatvorili stredné školy, školské plavárne, osemročné gymnáziá a pridalo sa k nim aj päť vysokých škôl.

Mohlo by vás zaujímať: Čo sa za rok (ne)zmenilo? Zaspomínajte si, aké opatrenia u nás platili na začiatku pandémie

NCZI sprístupnilo verejnosti telefonickú linku na otázky ohľadom koronavírusu. K dispozícii bol aj e-mail a kontakty na regionálne úrady verejného zdravotníctva.

9. marec - Učiteľka v ružinovskej škôlke bola pozitívna na koronavírus. Zverejnili informáciu aj o infikovanej vodičke električky. Primátor Vallo nariadil zatvorenie základných, umeleckých i materských škôl. Zatvorili SND a ZOO v Bratislave.

Slovenská lekárnická komora informovala, že Slovensko má deväť potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Ľudia začali húfne nakupovať trvanlivé potraviny. Firma Zornica ohlásila výrobu rúšok chrániacich dýchacie cesty. Niekoľko krajov a okresov pristúpilo k zavedeniu vlastných opatrení. Výučbu prerušili skoro všetky univerzity. Nariadila sa povinná karanténa pre Slovákov vracajúcich sa z Číny, Talianska, Iránu a Južnej Kórey.

 

10. marec - Zrušili sa bohoslužby, začali sa vysielať prostredníctvom rozhlasu, televízie a cez internet. Zakázali sa aj športové, spoločenské a kultúrne podujatia, koncerty aj festivaly.

11.-  12. marec - Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu. Nariadili zatvorenie medzinárodných letísk, hraníc, nákupných centier, barov a diskoték, lyžiarskych stredisk, detských kútikov, wellness centier, akvaparkov, škôl, sociálnych a kultúrnych zariadení, nariadila sa povinná karanténa a zastavila sa medzinárodná preprava. Koronavírus začal ovplyvňovať turizmus, niektoré hotely zatvorili. Presunuli sa písomné maturitné skúšky. Nemocnice začali rušiť plánované operácie. Na Slovensku bolo 21 potvrdených prípadov.

15. marec - Pristúpili k väčšiemu sprísňovaniu opatrení, uzatvorili maloobchodné prevádzky a služby. Stravovacie zariadenia zostali otvorené, ale jedlo museli vydávať cez okienko alebo prostredníctvom donáškovej služby. Pre štátne nemocnice bol vyhlásený núdzový stav. Volkswagen ohlásil pozastavenie výroby.

23. - 24. marec - Igor Matovič zriadil s vládou permanentný krízový štáb, schválili 40 opatrení v boji s koronavírusom, medzi nimi seniorské hodiny, povinné nosenie rúšok a zatvorené obchody v nedeľu. Na Slovensko dorazili milióny kusov chýbajúcich zdravotníckych pomôcok.

Koniec prvej vlny pandémie, leto a začiatok druhej

apríl - Vláda na Veľkú noc obmedzila voľný pohyb osôb a zakázala stretávanie. Ľudia mohli ísť iba k lekárovi, na nákup, do práce a do prírody v okrese. Na hraniciach okresov kontrolovali policajti hromadné presúvanie obyvateľov, čo spôsobilo niekoľkohodinové kolóny.

 

Pre riziko zo šírenia vírusu pretestovali väčšinu osád a niektoré z nich dali do karantény. Ochorenie COVID-19 sa napriek opatreniam dostalo do viacerých DSS, spustili ich pretestovanie. Na DSS v Pezinku bolo podané trestné oznámenie.

Keďže krajina zvládala pandémiu dobre a dodržiavali sa opatrenia, vytvoril sa plán znovuotvorenia ekonomiky. Otvorili sa viaceré predajne, skúšanie obuvi bolo povolené len s ponožkou a skúšanie oblečenia bolo zakázané. Zelenú dostali aj vonkajšie športoviská, trhoviská a verejné stravovanie s výdajným okienkom. Slovensko zvládalo boj s covidom-19 najlepšie z krajín EÚ.

máj - Slovensko zvládlo prvú vlnu koronavírusu. Za rôznych podmienok sa povolili bohoslužby, služby (kaderníctva, manikúry, holičstvá), svadby, taxi služby, vonkajšie turistické atrakcie, obchodné centrá a verejné stravovanie na vonkajších terasách. Taktiež boli umožnené návštevy pacientov v nemocniciach, ktorí nemali koronavírus. Nosenie rúšok v exteriéri vo vzdialenosti vyše päť metrov od iných ľudí už nebolo povinné. Povolili sa aj návštevy v DSS.

Krajina spustila aj s prvotnými problémami Smart karanténu. Umožnilo sa cestovanie na 48 hodín do viacerých krajín Európskej únie. Kĺzavý medián klesol prvýkrát na nulu, na konci mesiaca nebol žiadny pacient pripojený na pľúcnu ventiláciu ani neležal na JIS. Počet aktívnych prípadov bol 1521.

Prečítajte si aj: Krajiny, ktoré prvú vlnu pandémie zvládli najlepšie a naopak najhoršie. Ako sa im darí dnes?

jún - Deti sa vrátili do škôlok a na prvý stupeň základných škôl. V obchodoch sa zrušili vyhradené hodiny pre seniorov. Úplne sa otvorili reštaurácie a nočné kluby. Vláda zrušila nosenie rúšok v exteriéri a v interiéri do vzdialenosti dvoch metrov od ľudí. Taktiež už nebola povinná štátna a domáca karanténa po návrate na Slovensko z bezpečných krajín, z červených áno. Obchody sa opäť otvorili aj v nedeľu, povolili aj kúpaliská.

V polovici júna sa skončil núdzový stav na Slovensku a rozpustil sa permanentný krízový štáb. Podľa vedcov nás zachránili rúška, prísne opatrenia a zodpovednosť.

Permanentný krízový štáb.
Permanentný krízový štáb. Foto: Facebook/Robert Mistrík
 

Na konci mesiaca bol kĺzavý medián na hodnote 13 a počet aktuálne chorých pacientov 175. Prípadné ohniská nákazy sa riešili lokálne a odborníci ich mali pod kontrolou.

júl - Povolili organizovanie hromadných podujatí do tisíc osôb. Neskôr už aj nad tisíc osôb, ale organizátor musel byť schopný zabezpečiť rozdelenie priestoru na sektory. Rúška nemuseli nosiť osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest a s kožnými ochoreniami tváre. Po návrate z červených krajín bola aj naďalej povinná karanténa.

Prvýkrát podali v bratislavskej nemocnici pacientovi liek s látkou remdesivir. Hygienici a epidemiológovia aj naďalej prijímali v súvislosti s covidom-19 iba regionálne rozhodnutia. Na konci mesiaca mal medián hodnotu 23. Najčastejšie prípady pribudli po importe zo zahraničia alebo infikovaním od blízkych osôb.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: felipe caparros/shutterstock.com
 

Vedci predpovedali druhú vlnu koronavírusu, ktorá mala trvať od septembra 2020 do júna 2021, očakávali, že bude horšia.

august - Situácia sa začala zhoršovať, pribúdali desiatky a niektoré dni aj vyše stovka infikovaných. Koronavírus sa začal šíriť už aj medzi mladými ľuďmi. Ohniskami šírenia stali viaceré firmy, rodinné oslavy a mnohí Slováci si priniesli vírus aj z dovolenky, najčastejšie z Chorvátska či Španielska. Sprísnili preto cestovateľskú mapu, medzi červenými krajinami bolo už aj Chorvátsko. Premiér zhodil zodpovednosť za šírenie vírusu na Pandemickú komisiu. Najrizikovejšími regiónmi boli Bratislava, okresy Nového Mesta nad Váhom, Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Rožňava, Michalovce, Vranov nad Topľou, Prešov či Sabinov.

V polovici mesiaca minister zdravotníctva neodporúčal cestovanie do zahraničia. Opätovne zakázali hromadné podujatia nad tisíc osôb.

Slovensko malo nový pandemický plán, nachádzalo sa v prvej fáze. Vláda spustila Fond vzájomnej pomoci, o peniaze mohol žiadať každý, koho zasiahla „koronakríza“. Predstavili plán otvorenia škôl, školy sa mali riadiť semaforom a plán zahŕňal viaceré opatrenia.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/Roman Hanc
 

september - Začal sa školský rok, postupne však školy a škôlky aj zatvárali. Infikované boli deti aj ich vyučujúci. Potvrdené prípady hlásili aj z vysokoškolských internátov. Koncom mesiaca začali vysoké školy skloňovať spojenie „online vyučovanie“.

Slovensko začalo svoj boj s druhou vlnou pandémie koronavírusu. Otvorili a spustili viaceré veľkokapacitné odberové miesta. Denný prírastok infikovaných prekonal 5. septembra prvýkrát hranicu 200 prípadov, 24. septembra ich už bolo 360, nasledujúci deň vyše 400 a o deň neskôr rekordných 552. Premiér Matovič preto prebral vedenie boja voči COVID-u do vlastných rúk a vytvorili viaceré prísne opatrenia, ktoré vstúpili do platnosti nasledujúci mesiac.

Spustili registráciu po prílete z rizikových krajín, červené bolo už aj susedné Česko. Zaznamenali sme aj úspech našich vedcov, ktorí vytvorili vakcínu proti koronavírusu, ktorá mala dobré laboratórne výsledky.

Chronológia druhej vlny, celoplošné testovanie a koaličná kríza

1. október - Na Slovensku začal opäť platiť núdzový stav predbežne na dobu 45 dní. Vláda o tom rozhodla na zasadnutí deň predtým. Mimoriadna situácia, ktorú ešte predošlá vláda vyhlásila 11. marca, trvá aj naďalej. Do platnosti vstúpili nové opatrenia. Obchody a obchodné domy boli obmedzené na jedného zákazníka na 10 štvorcových metrov. Rúška bol povinné v interiéroch a na ulici pri vzdialenosti menej ako dva metre od ľudí. Zákaz organizovania akéhokoľvek hromadného podujatia športovej, kultúrnej a spoločenskej povahy. Reštaurácie, bary či krčmy môžu byť otvorené len do 22. hodiny v prípade, že sa v nich bude len sedieť.

11. október - Slovensko sprísnilo protiepidemické opatrenia - povinnosť nosiť rúško aj v exteriéri, zákaz hromadných podujatí, reštaurácie mohli podávať len zabalené jedlo. Zatvorili sa fitnescentrá, wellness, akvaparky, kúpaliská či sauny. Opäť sa vymedzil čas nákupu pre seniorov. Obmedzil sa počet ľudí v obchodoch, stredoškoláci prešli na dištančné štúdium.

Prečítajte si aj: Osobná skúsenosť s COVID-om prehodnotila jeho postoj. Jozef Banáš prezradil, ako sa dnes cíti

17. október - Ultras fanúšikovia a ďalší občania sa pred Úradom vlády SR zišli na nepovolenej demonštrácii. Žiadali odstúpenie premiéra Matoviča, nesúhlasili s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu.

18. október - Vláda poverila Ozbrojené sily SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom. Už 17. októbra avizoval plošné testovanie premiér Matovič.

24. a 25. október - Na Orave a v okrese Bardejov otestovali 24. a 25. októbra počas pilotnej fázy celoplošného testovania na COVID-19 celkovo 140 945 ľudí, z nich bolo 5594 infekčných. Počet pozitívnych tak predstavoval 3,97 percenta.

31. október a 1. november - Konalo sa celoplošné testovanie na Slovensku na ochorenie COVID-19. Dokopy sa otestovalo 3 625 332 ľudí, nakazených bolo 38 359 osôb, teda 1,06 percenta.

 

7. - 8. november - Počas druhého kola plošného testovania na ochorenie COVID-19 na Slovensku otestovali 2 044 855 ľudí, odhalili 13 509 nakazených, čo predstavuje 0,66 percenta.

 

11. november - Vláda sa rozhodla predĺžiť núdzový stav na Slovensku v súvislosti s pandémiou o ďalších 45 dní.

16. november - Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia sa začali vzdelávať v malých skupinách v základných a stredných školách, ak im podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu. Otvorili sa kostoly, kiná, divadlá s maximálnou kapacitou 50 percent, plavárne a fitnescentrá do šiestich osôb na 15 štvorcových metrov.

17. november - Tisícky ľudí sa zúčastnili na proteste proti vláde Igora Matoviča a opatreniam prijatým pre pandémiu nového koronavírusu, a to napriek platnému núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania. Protesty sa konali v Bratislave aj v ďalších mestách.

11. december - Zatvorili sa terasy reštaurácií, od 14. decembra sa sprísnili podmienky pre hotely, vleky a lanovky.

21. december - Zatvorili sa prevádzky a obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární. Deťom sa začali školské prázdniny.

Mohlo by vás zaujímať: Živnostníčky o koronakríze: Zastihla nás nepripravené, siahli sme na úspory

26. december - Na Slovensko dorazili prvé vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19. Ešte v ten istý večer sa v nitrianskej fakultnej nemocnici začalo očkovanie, ako prvý dostal vakcínu infektológ Vladimír Krčméry. Išlo o vakcínu Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech.

28. - 29. december - Poslanci NR SR schválili novelu zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu a v rovnaký deň ju podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Zákon v novej podobe umožňuje kabinetu opakovane predlžovať núdzový stav najviac o 40 dní. Schváliť to však musel parlament najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti predĺženia. Opäť predĺžili núdzový stav

31. december - Vláda rozhodla, že na Slovensku od 5.00 h 1. januára 2021 začne platiť prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek vrátane obmedzenia návštev a zatvorenia kostolov.

Prečítajte si aj: FOTO: Rok s pandémiou z pohľadu fotografov. Svet v karanténe dokumentujú aj tieto silné snímky

Rok 2021 priniesol zatiaľ rekordné čísla, očkovanie a koaličnú krízu

5. február - Vláda predĺžila núdzový stav od 8. februára na ďalších 40 dní. Britský variant nového koronavírusu sa potvrdil v 74 percentách vzoriek preverovaných Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

 

26. február - Poslanci Národnej rady SR odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Zo 118 prítomných hlasovalo za 83, proti bolo 35 poslancov.

28. február - Vláda prijala nové opatrenia, ktoré majú od 1. do 21. marca znížiť mobilitu. Platnosť všetkých výnimiek zo zákazu vychádzania sa obmedzila na čas od 5.00 do 20.00 h. Od 20.00 do 1.00 h platí zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie. Možný je aj pobyt v prírode. Ak opatrenia nepomôžu, hrozí tvrdý lockdown.

1. marec - Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Premiér Matovič o tom informoval z košického letiska, kde priviezli prvú dodávku. Minister zdravotníctva Krajčí potvrdil, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Nákup vyvolal vládnu krízu. Na Slovensku sa v súčasnosti očkuje vakcínami od spoločností Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

O koaličnej kríze sa viac dočítate tu: Politický rok s koronou: Toto je jasný víťaz a porazený