+3207pozitívnych Celkovo
456438
+12572testovaných Celkovo
3854815
+476pozitívnych
AG
Celkovo
405471
+8úmrtí Celkovo
12903
0hospitalizovaní Celkovo
1 141
+998zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+414zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2490199
+584plne zaočkovaných Celkovo
2376648
Aktualizácia:
24.10.2021 , 10.11
Aktualizácia: 24.10.2021 , 10.11 štatistiky vo svete viac informácií
06. 03. 2021 07:00 | BRATISLAVA/rk

Čo sa za rok (ne)zmenilo? Zaspomínajte si, aké opatrenia u nás platili na začiatku pandémie

Mnohé z pravidiel, ktoré platili minulú jar, máme i dnes.

Most SNP počas nočného vychádzania.
Most SNP počas nočného vychádzania. Foto: TVNOVINY.sk

Prešiel presne jeden rok od prvého potvrdeného prípadu koronavírusu na Slovensku. Bežný život nabral razom úplne iný rozmer a spoločnosť sa týždeň čo týždeň začala prispôsobovať novej realite - svetovej pandémii.

Postupne začali po celom svete vrátane našej krajiny platiť opatrenia, ktoré mali riziko šírenia vírusu znížiť. Epidemiologická situácia sa u nás za uplynulý rok vyvíjala rôzne. Kým v prvej vlne sme boli premiantmi, dnes je to výrazne horšie a denne prichádzajú o život desiatky ľudí.

 

Zaspomínajte si na niektoré z opatrení, ktoré platili na Slovensku minulú jar, iba pár týždňov po prvom potvrdenom prípade. Ako sa bežný život za posledný rok zmenil, prípadne, čo zostalo rovnaké?

Rúška

Jeden z hlavných symbolov koronavírusu sa stalo rúško. Ako i ďalšie ochranné prostriedky, aj to bolo na začiatku pandémie náročné zohnať. Mnohí ľudia si preto rúška začali vyrábať svojpomocne, šili ich vo veľkom a aj týmto spôsobom sa prejavila vlna solidarity.

Slováci začali nosiť rúška ešte predtým, ako sa stali povinnosťou. Svoj podiel na tom mala aj moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová, ktorá v priamom prenose na Markíze vyzvala na nasadenie rúška premiéra Igora Matoviča aj ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Pozrite si tento moment vo videu:

 

V súčasnosti je povinné nosiť nielen rúška, ale v MHD aj v obchodoch dokonca repirátory. Od budúceho týždňa budeme musieť mať respirátory už vo všetkých interiéroch.

Cestovanie a výlety

Obmedzenia v cestovaní nielen do zahraničia, ale aj na území Slovenska platili aj pred rokom. Napríklad na Veľkú noc bol prijatý prísny zákaz vychádzania, výlet mimo okres bol zakázaný. Dnes je situácia podobná. Aj návšteva najbližších totiž môže predstavovať riziko.

Každý, kto sa vrátil zo zahraničia, musel ísť pred rokom do povinnej karantény. Najprv štátnej, potom domácej. Vo vlakoch, autobusoch či MHD cestovalo minumum ľudí a letiská boli zatvorené. Tie dnes fungujú, i keď počet cestujúcich je neporovnateľne nižší než ich počet spred pandémie.

Obchody

Podobne ako dnes, aj minulú jar boli zatvorené takmer všetky obchody. Nakúpiť sme si v tradičnej podobe mohli iba potraviny či lieky v lekárni a tovar v drogérii. Platili vyhradené hodiny pre seniorov, ktoré sú zavedené aj teraz. Niektoré potraviny na pultoch chýbali, dezinfekčné prostriedky boli isté obdobie nedostatkovým tovarom.

V marci 2020 boli ochranné prostriedky nedostatkový tovar.
V marci 2020 boli ochranné prostriedky nedostatkový tovar. Foto: TASR - Ján Krošlák
 

Spoločenské podujatia

Stopnuté. Akékoľvek spoločenské podujatia sa pred rokom, ako i teraz, uskutočniť nemohli. Zatvorené sú všetky divadlá, kiná, zrušené sú kultúrne podujatia. Niektoré spoločenské priestory sa dokonca premenili na odberné miesta, kde sa testuje na koronavírus.

Minulý rok sa už na jar začali postupne rušiť aj letné festivaly. Organizátori sa ich napokon v niektorých prípadoch rozhodli uskutočniť v malom. Vyhliadky na tento rok sú zatiaľ v tomto smere nejasné.

Zatvorené kostoly

Verejné bohoslužby boli zakázané, podobne ako dnes. Stretávať sa vo väčších skupinách v kostoloch nemôžu ani veriaci. Podobne ako v mnohých ďalších oblastiach života, aj sväté omše sa presunuli do online priestoru.

Pozrite si archívnu reportáž o minuloročných veľkonočných sviatkoch. Ceremónie v kostoloch počas najväčších kresťanských sviatkov boli, no bez veriacich:

 

Školy a práca z domu

Pandémia výrazne ovplyvnila aj školstvo. Žiaci sa zrazu museli učiť z domu. Nastala situácia, ktorú dosiaľ nemali dôvod riešiť. Pripájali sa na hodiny online a vzdelávanie dištančnou formou dalo zabrať mladším deťom, starším žiakom, študentom vysokých škôl aj pedagógom. Fungovanie škôl sa dnes mierne mení. Do lavíc sa síce niektorí žiaci vrátili, no pre zlý stav v krajine zostanú s výnimkami opäť všetci doma.

Už pred rokom sa pandémii prispôsobili aj firmy. Zostať doma museli všetci zamestnanci, ktorým to náplň práce umožňovala. Povinnosť pracovať z domu platí aj dnes. Veľa rodín si pre školy i prácu z domu pred rokom museli zvykať na nový systém, ktorý pre nich zostáva stále rovnaký.

Reštaurácie a bary

Prirodzene, zatvoriť museli aj všetky reštaurácie, kaviarne, bary či nočné kluby. Povolená bola iba donáška jedla kuriérom či predaj cez okienko, a to všetko za prísnych hygienických noriem. Aj rok po potvrdení prvého prípadu ochorenia COVID-19 je situácia rovnaká.

Prevádzkari stále čakajú, či sa bude situácia zlepšovať a s príchodom lepšieho počasia budú môcť spočiatku otvoriť aspoň terasy tak, ako to bolo vlani.

Výroba vo fabrikách

Epidémia sa dotkla aj výroby vo fabrikách. Pred rokom museli zatvoriť svoje brány aj tie. Po pozastavenej výrobe sa zamestnanci vracali do práce postupne po zmenách. Dnes automobilky a ďalšie veľké firmy fungujú, no vzhľadom na stále nepriaznivú situáciu sa opäť hlasnejšie hovorí o ich zatváraní.

Vláda

Zhodou okolností sa s príchodom koronavírusu spája na Slovensku aj obdobie výmeny vlády. Tesne pred vypuknutím epidémie u nás sa uskutočnili parlamentné voľby, z ktorých zišiel kabinet Igora Matoviča. Obdobie spred roka sa spája s množstvom tlačových konferencií, často sa politici prihovárali občanom aj viackrát za deň. V predpoludňajších hodinách oznamovali aj denný prírastok pozitívne testovaných.

Všetky najdôležitejšie opatrenia a zmeny boli uplynulý rok ohlasované politikmi. Vysvetľovali prijaté obmedzenia a prípadne ich uvoľnenia. Neraz sa stalo, že ich aplikovanie v praxi sprevádzal chaos a nejasnosti. Dnes prežíva koalícia svoju dosiaľ najvážnejšiu krízu, ktorá je spojená s okolnosťami ohľadom pandémie. Rok po potvrdení prvého pacienta sa tak skloňuje pád vlády.

Nemocnice

Samozrejme, epidémia zasiahla najmä nemocnice a zdravotnícky systém. Po prvých týždňoch sa zdravotníci začali prispôsobovať novej situácii a vyčleňovať lôžka či oddelenia pre potenciálnych covidových pacientov. Nemocnice sú dnes v takmer každom regióne plné a zdravotný systém je maximálne vyťažený.