Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 14.4.2021 , 10.19
+1069pozitívnych

Celkovo
373107
+8593testovaných

Celkovo
2458340
+627pozitívnych
AG
Celkovo
364007
+82úmrtí

Celkovo
10798
-121hospitalizovaní

Celkovo
2 335
+18763zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+8814zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
891404
+9949zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
308412
Aktualizácia: 14.4.2021 , 10.19 štatistiky vo svete viac informácií
08. 03. 2021 13:43 | ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY/Martin Jedinák, zg

Neškodnosť ruskej vakcíny Sputnik V u nás testujú na myšiach a morčatách

V laboratóriu v Šarišských Michaľanoch budú testy robiť týždeň.

Váženie myši pred testom neškodnosti ruskej vakcíny Sputnik V.
Váženie myši pred testom neškodnosti ruskej vakcíny Sputnik V. Foto: Martin Jedinák

V laboratóriu v Šarišských Michaľanoch začali na myšiach a morčatách v pondelok (8. 3.) testovať neškodnosť k nám dovezenej šarže ruskej vakcíny Sputnik V. Očkovať ňou ľudí môžu, až keď to pokusné hlodavce v zdraví prežijú.

 

Každú myš pred aplikáciou odvážia. Dvadsaťčlenný odborný tím vzorky vakcín testuje v špeciálnom laboratóriu, ktoré volajú zvieratník. Je to v podstate chovná stanica myší a morčiat. Vo veľkých vaniciach sú samice morčiat, v malých sú samci.

Neškodnosť vakcíny testujú tak, že celú jednu dávku pichnú piatim myšiam a dvom morčatám. „Jedna šarža z dávky jednej, druhá z druhej ako komponent jedna a dva,“ vysvetlila vedúca oddelenia zabezpečenia kvality Dominika Trošanová.

Spolu až 14 pokusných hlodavcov potom pozorujú sedem dní. „Počas tohto obdobia sa sledujú toxické prejavy, strata hmotnosti na konci pozorovacieho obdobia alebo prípadne úmrtie,“ konštatoval Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách.

Žiadny hlodavec nesmie zomrieť, inak vakcíny môžu vyhodiť

Ak by sa im niečo nepozdávalo alebo by jedna myš uhynula, pokus môžu ešte raz zopakovať. V prípade ďalšieho úmrtia skúška definitívne neuspela a nevyhovuje.

Znamenalo by to, že všetkých dovezených 200-tisíc dávok očkovacej látky by mohli rovno vyhodiť. Skúškou sa pritom nezisťuje samotná účinnosť proti koronavírusu.

Klietky pre myši v Šarišských Michaľanoch, na ktorých testujú neškodnosť vakcíny Sputnik V.
Klietky pre myši v Šarišských Michaľanoch, na ktorých testujú neškodnosť vakcíny Sputnik V. Foto: Martin Jedinák
 

„Robíme len kontrolu na zvieratách podľa poverenia ministerstva zdravotníctva a Štátneho ústavu na kontrolu liečiv,“ povedal nám konateľ firmy v Šarišských Michaľanoch Juraj Kamarás.

Potrebných je však ďalších takmer 15 rôznych testov. ŠÚKL nemá laboratórne vybavenie a priestory na fyzickú kontrolu dovezených šarží vakcíny Sputnik V, a preto oslovil oficiálne laboratóriá v iných krajinách Únie.

Európska lieková agentúra už odštartovala priebežné hodnotenie ruskej vakcíny Sputnik V, avšak tvrdí, že zatiaľ o nej nemá potrebné dáta. Vyzýva preto členské štáty Európskej únie, aby ju neschvaľovali ani na núdzové použitie. U nás už minister zdravotníctva jej použitie povolil ako terapiu neregistrovaným liekom. Kontrolu vzoriek chcú ukončiť do dvoch týždňov.

Morča, na ktorom budú testovať neškodnosť vakcíny Sputnik V v Šarišských Michaľanoch.
Morča, na ktorom budú testovať neškodnosť vakcíny Sputnik V v Šarišských Michaľanoch. Foto: Martin Jedinák
 

„Sputnik je pod zámkom v mrazničke. Čakáme na výsledky testovania, ministerstvo vydalo pokyn, komu ho máme rozviesť a kto bude robiť očkovanie,“ dodal Kamarás.

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny, prvú dávku doviezli na Slovensko v pondelok (1. 3.). Dvestotisíc kusov je v skladoch v Šarišských Michaľanoch a skladujú ich pri teplote - 20 stupňov.

Komentáre ( 0)