+1015pozitívnych Celkovo
880671
+4940testovaných Celkovo
5262737
+52úmrtí Celkovo
17352
-2hospitalizovaní Celkovo
1 807
+4002plne zaočkovaných Celkovo
2620783
Aktualizácia:
17.1.2022 , 11.45
Aktualizácia: 17.1.2022 , 11.45 štatistiky vo svete viac informácií
12. 03. 2021 13:05 | BRATISLAVA/TASR

Obnovenie štátnej karantény je nateraz v nedohľadne. Detaily majú ešte dopracovať

Nie je za tým politický, ale praktický dôvod.

Štátna karanténa v Gabčíkove.
Štátna karanténa v Gabčíkove. Foto: TASR - Martin Baumann

Za prerušením rokovania vlády o obnovení štátnej karantény pri návrate zo zahraničia nie je politický, ale praktický dôvod.

Po piatkovom rokovaní kabinetu to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok. „Okamžite sa zíde pracovný tím, ktorý bude riešiť praktické i právne otázky, ktoré z toho vyplývajú," uviedol

 

Potvrdil to aj minister vnútra Roman Mikulec. „To sú veci, ktoré sa nedajú spustiť len tak, je potrebné vyriešiť veľa legislatívnych i technických problémov," povedal Mikulec novinárom s odkazom, aby nič iné za tým nehľadali.

„Uvidíme, či vieme vôbec priniesť takú štátnu karanténu, aby bola efektívna a vôbec vykonateľná," povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. Stále podľa neho chýba množstvo dát, napríklad o tom, koľko ľudí je v zahraničí. Nie je tiež zodpovedané, či bude karanténa platená alebo neplatená. Za svoj rezort dodal, že komunikujú s Asociáciou hotelov a reštaurácií a postupne pripravujú zoznam hotelov.

Vláda mala v piatok (12. 3.) rokovať o návrhu štátnej karantény, ktorá by mala byť povinná pri návrate z niektorých krajín. Realizovať sa má vo vybraných hoteloch a kúpeľných zariadeniach. Návrh ministerstva vnútra ráta sa aj s dopracovaním a sprevádzkovaním e-karantény pre umožnenie absolvovania izolácie v domácom prostredí.

Rizikové krajiny, pri návrate z ktorých bude nariadená izolácia v karanténnom ubytovacom zariadení, určí hlavný hygienik. Ministri dopravy a zdravotníctva majú vytypovať vhodné ubytovacie zariadenia ich pôsobnosti. Spolu s ministrom vnútra majú zabezpečiť tiež manažment ubytovania osôb v karanténnych zariadeniach.