+3207pozitívnych Celkovo
456438
+12572testovaných Celkovo
3854815
+476pozitívnych
AG
Celkovo
405471
+8úmrtí Celkovo
12903
0hospitalizovaní Celkovo
1 141
+998zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+414zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2490199
+584plne zaočkovaných Celkovo
2376648
Aktualizácia:
24.10.2021 , 10.11
Aktualizácia: 24.10.2021 , 10.11 štatistiky vo svete viac informácií
16. 03. 2021 10:30 , článok bol aktualizovaný 16. 03. 2021 11:55 | ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY/tvnoviny.sk

Už sú známe výsledky testu Sputniku na myšiach a morčatách. Prečítajte si, ako hlodavce dopadli

Myši a morčatá sedem dní v zdraví prežili.

Laboratórium v Šarišských Michaľanoch.
Laboratórium v Šarišských Michaľanoch. Foto: TV Markíza

Skúška na hlodavcoch skončila na výbornú, myši a morčatá sedem dní v zdraví prežili. Dovezená várka vakcín Sputnik V je tak neškodná, netoxická. Zaujímavosťou ale je, že 10 myší a štyri morčatá, na ktorých vakcíny testovali, zo zákona teraz musia utratiť.

Skúškou bezpečnosti sa zisťovali potenciálne nežiaduce prímesi z výroby. „Testovanie prebiehalo na piatich myškách a dvoch morčatách, čo sa týka komponentu jeden, a takisto aj komponent dva bol testovaný na piatich myškách a dvoch morčatách. Skúška trvala sedem dní. Celé pozorovacie obdobie sa neprejavili žiadne prejavy toxicity, nestratili na hmotnosti a žiadne zviera ani neuhynulo, čiže skúška dopadla s vyhovujúcim výsledkom," informoval Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách spoločnosti Imuna Pharm.

Váženie myši pred testom neškodnosti ruskej vakcíny Sputnik V.
Váženie myši pred testom neškodnosti ruskej vakcíny Sputnik V. Foto: Martin Jedinák
 

Ako ďalej povedal, na testovaní spolupracujú s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied. „Časť jedného testovania vykonáme na zvieratách a zvyšok budú pokračovať v testovaní oni. Ide o imunizáciu myší. Po 14 dňoch imunizácie sa myškám odoberie krv, získa sa sérum a následne to sérum bude analyzovať biomedicínske centrum," vysvetlil Ryzner.

Spoločnosť, v ktorej sú uskladnené vakcíny Sputnik, zaznamenáva enormný záujem o vakcínu aj očkovanie. To však nezabezpečuje. Celkovo im prišlo 200.000 kusov vakcín, čo vystačí pre 100.000 ľudí. V závode budú dovtedy, kým rezort zdravotníctva nedá pokyn na distribúciu.

Ako doplnil člen predstavenstva Imuna Pharm Karol Bačo, vo svete je v súčasnosti približne 13 vakcín, ktoré sú schválené niektorou z agentúr. Zároveň pripustil, že na Slovensko prídu ďalšie. „Určite áno, sú tu ďalšie, ktoré budú prihádzať, na druhej strane, dnes to nemôžeme ešte konkretizovať," dodal Bačo.

 

Ako sa testovalo?

Testovalo sa v Šarišských Michaľanoch. Každú myš pred aplikáciou odvážili. Dvadsaťčlenný odborný tím vzorky vakcín testoval v špeciálnom laboratóriu, ktoré volajú zvieratník. Je to v podstate chovná stanica myší a morčiat. Vo veľkých vaniciach boli samice morčiat, v malých samci.

Klietky pre myši v Šarišských Michaľanoch, na ktorých testujú neškodnosť vakcíny Sputnik V.
Klietky pre myši v Šarišských Michaľanoch, na ktorých testujú neškodnosť vakcíny Sputnik V. Foto: Martin Jedinák
 

Neškodnosť vakcíny testovali tak, že celú jednu dávku pichli piatim myšiam a dvom morčatám. „Jedna šarža z dávky jednej, druhá z druhej ako komponent jedna a dva," vysvetlila vedúca oddelenia zabezpečenia kvality Dominika Trošanová.

Spolu až 14 pokusných hlodavcov potom pozorovali sedem dní. „Počas tohto obdobia sa sledujú toxické prejavy, strata hmotnosti na konci pozorovacieho obdobia alebo prípadne úmrtie," konštatoval Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách.

Žiadny hlodavec nesmie zomrieť, inak vakcíny môžu vyhodiť

Ak by sa im niečo nepozdávalo alebo by jedna myš uhynula, pokus môžu ešte raz zopakovať. V prípade ďalšieho úmrtia skúška definitívne neuspela a nevyhovuje.

Znamenalo by to, že všetkých dovezených 200-tisíc dávok očkovacej látky by mohli rovno vyhodiť. Skúškou sa pritom nezisťuje samotná účinnosť proti koronavírusu.

Morča, na ktorom budú testovať neškodnosť vakcíny Sputnik V v Šarišských Michaľanoch.
Morča, na ktorom budú testovať neškodnosť vakcíny Sputnik V v Šarišských Michaľanoch. Foto: Martin Jedinák
 

Potrebných je však ďalších takmer 15 rôznych testov. ŠÚKL nemá laboratórne vybavenie a priestory na fyzickú kontrolu dovezených šarží vakcíny Sputnik V, a preto oslovil oficiálne laboratóriá v iných krajinách Únie.

Európska lieková agentúra už odštartovala priebežné hodnotenie ruskej vakcíny Sputnik V, avšak tvrdí, že zatiaľ o nej nemá potrebné dáta. Vyzýva preto členské štáty Európskej únie, aby ju neschvaľovali ani na núdzové použitie. U nás už exminister zdravotníctva Marek Krajčí jej použitie povolil ako terapiu neregistrovaným liekom.

„Sputnik je pod zámkom v mrazničke. Čakáme na výsledky testovania, ministerstvo vydalo pokyn, komu ho máme rozviesť a kto bude robiť očkovanie," dodal Kamarás.

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny, prvú dávku doviezli na Slovensko v pondelok (1. 3.). Dvestotisíc kusov je v skladoch v Šarišských Michaľanoch a skladujú ich pri teplote - 20 stupňov.