+44pozitívnych Celkovo
392581
+7288testovaných Celkovo
3135516
+16pozitívnych
AG
Celkovo
387508
+0úmrtí Celkovo
12536
0hospitalizovaní Celkovo
81
+12378zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+4189zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2257609
+8189zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1962189
Aktualizácia:
30.7.2021 , 10.18
Aktualizácia: 30.7.2021 , 10.18 štatistiky vo svete viac informácií
31. 03. 2021 17:00 | MARTIN, ŽILINA, ZVOLEN/TV Markíza

Hospitalizovaných síce ubúda, no v niektorých regiónoch pracujú zdravotníci s vypätím všetkých síl

Veľa kolegov stále chýba a musia ťahať aj za nich.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Napriek tomu, že počet pacientov s COVID-om v našich nemocniciach klesá, sú regióny, kde zdravotníci stále pracujú s vypätím všetkých síl. Obávajú sa zhoršenia situácie počas sviatkov. Veľa kolegov stále chýba a musia ťahať aj za nich.

V martinskej nemocnici zdravotníci sviatkovať nebudú. Počet pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu je stále veľký. Plné sú aj jednotky intenzívnej starostlivosti.

„Hoci klesajú počty, za našu nemocnicu, novo prijatých pacientov, hospitalizácie sú dlhšie. Pacientov je podstatne ťažšie odpájať od umelej pľúcnej ventilácie. Pacienti zostávajú závislí od kyslíka, takže ten tlak na naše lôžka neklesá,“ opísal situáciu medicínsky riaditeľ martinskej nemocnice Dalibor Murgaš.

Problém majú aj s chýbajúcimi zdravotníkmi. Sú vyčerpaní po psychickej stránke aj fyzicky. Mnohí sú na PN-kach či pre zatvorené škôlky a školy na OČR-ke.

„Momentálne nám chýba 140 našich kmeňových zamestnancov, z toho polovica sú sestry. V posledných dňoch sme zaznamenali dramatický výpadok personálu hlavne na oddelení ARO, kde nám vypadlo 20 sestier,“ konštatoval Murgaš.

Situácia sa nelepší ani v žilinskej nemocnici. Všetky JIS-kové lôžka aj pľúcne ventilácie majú plne vyťažené. „Situácia sa začala zhoršovať opäť v marci. Keď sme to porovnali s februárom, kedy sme priemerne za deň prijali asi päť covidových pacientov, tak v marci je to už osem pacientov,“ ozrejmila hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Vo zvolenskej nemocnici to začiatkom mesiaca vyzeralo nádejne, no pre pomoc iným nemocniciam sú v počte hospitalizovaných covidovýh pacientov opäť na vysokých číslach. „Opäť sme na čísle 80 pacientov, ktorých sme mali vo štvrtok (31. 3.) ráno. Ležia u nás pacienti z Levíc, Šiah, Žiliny, Bojníc, Krupiny a momentálne aj Lučenca,“ konštatovala riaditeľka nemocnice Ľudmila Veselá.

Zdravotníci dúfajú, že ľudia zostanú počas sviatkov zodpovední. Mnohí pracujú aj za chýbajúcich kolegov, a už by si potrebovali aspoň na krátky čas oddýchnuť. Dlhodobé vyčerpanie hrozí ďalšími PN-kami zdravotníkov.

Reportáže spracovali Zuzana Gadušová a Martina Kašiarová.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)