+3207pozitívnych Celkovo
456438
+12572testovaných Celkovo
3854815
+476pozitívnych
AG
Celkovo
405471
+8úmrtí Celkovo
12903
0hospitalizovaní Celkovo
1 141
+998zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+414zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2490199
+584plne zaočkovaných Celkovo
2376648
Aktualizácia:
24.10.2021 , 10.11
Aktualizácia: 24.10.2021 , 10.11 štatistiky vo svete viac informácií
07. 04. 2021 12:30 | SANTIAGO/jh

Prečo sa jedna z krajín, ktorá vedie v počte zaočkovaných, vracia k lockdownu? Neurobme tú istú chybu

Izrael a Čile vedú v rebríčku zaočkovanosti obyvateľov na celom svete.

Očkovanie proti koronavírusu v Čile
Očkovanie proti koronavírusu v Čile Foto: Shutterstock.com

Koronavírus spôsobil už vo viacerých krajinách tretiu vlnu pandémie. Masívne očkovacie kampane niekde začínajú zaberať, hospitalizovaných ľudí aj úmrtí ubúda a rovnako aj počty nakazených. Inde situácia stagnuje, pre nedostatok vakcín, a hlásia nové rekordy v počte úmrtí aj nových infikovaných. Podľa štatistík v boji s pandémiou víťazia najmä Izrael a Čile, ktoré sú na vrchole rebríčka v zaočkovanosti svojich obyvateľov. Prečo ale sa ale jedna z týchto krajín vracia k lockdownu? The Gurdian uvádza, v čom urobili v Čile chybu, z ktorej by sme sa mali poučiť.

Izrael sa pomaly vracia do normálu, uvoľňujú opatrenia a obyvatelia s covid pasom môžu navštevovať reštaurácie aj kaviarne. Čile naopak zavádza opätovný lockdown. Zoberme si ako krajina príklad z Izraela a vyvarujme sa chýb z Čile.

Úspech Izraela

Izrael má najrýchlejšiu a najúspešnejšiu očkovaciu stratégiu na svete. Dvomi dávkami vakcíny zaočkovali už viac ako polovicu celej populácie. Výrazne im poklesli počty hospitalizovaných aj úmrtí, priemerný denný prírastok nových nakazených majú už iba okolo 300 ľudí. Počty obetí na koronavírus počítajú na prstoch dvoch rúk. Napríklad za utorok 6. apríla zaznamenali „iba" 9 nových úmrtí, uvádza worldometers.info.

Napriek výraznému zlepšeniu v krajine zostávajú protipandemické opatrenia ako nosenie rúšok a respirátorov vo vnútorných priestoroch aj na verejnosti alebo obmedzenie počtu zákazníkov v obchodoch a reštauráciách či limity v počte zhromaždených ľudí. V krajine od januára 2020 znížili počet nových prípadov o neuveriteľných 96 percent a počet úmrtí o 85 percent.

Uvoľnenie opatrení v Izraeli
Uvoľnenie opatrení v Izraeli Foto: TASR/AP
 

Čo sa stalo v Čile?

Čile je najúspešnejšou krajinou v Latinskej Amerike v počte zaočkovaných obyvateľov a predbehli aj štáty Severnej Ameriky ako napríklad Spojené štáty americké. Úspech pripisujú výbornej stratégií prezidenta, ktorý včas zareagoval na predaj vakcín. Už viac ako tretina obyvateľov z 18 miliónovej populácie dostala aspoň jednu dávku vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech alebo čínskej Sinovac Biotech. Napriek tomu ale v krajine opätovne zaviedli lockdown, pretože počty nových prípadov začali opäť rásť a ohrozovať tak chod zdravotného systému.

Zdá sa, že rýchla očkovacia stratégia vyvolala falošný pocit bezpečia, čo viedlo krajinu k príliš skorému zmierneniu opatrení bez toho, aby si ľudia uvedomovali pretrvávajúce riziká. V januári tohto roka vláda povolila obyvateľom cestovanie za hranice na dovolenku bez prísnej kontroly vstupujúcich ľudí do krajiny a chýbajúceho efektívneho systému sledovania kontaktov. Cestujúci tak mohli opätovne priniesť do krajiny infekcie, napríklad aj nové mutácie, ktoré sú nákazlivejšie.

Za utorok 6. apríla pribudlo v krajine vyše 5000 nových infikovaných obyvateľov a 57 úmrtí.

Vírus sa rýchlejšie šíri, ak sú otvorené školy, reštaurácie, kostoly, nákupné centrá či fitnescentrá. Keďže sa výrazne zvýšil počet nových infikovaných v krajine, zaviedli opäť lockdown a musia zaočkovať väčšie percento obyvateľov, ako predpokladali k prvotnému uvoľneniu opatrení.