+28pozitívnych Celkovo
391325
+2537testovaných Celkovo
2919944
+17pozitívnych
AG
Celkovo
386477
+6úmrtí Celkovo
12492
0hospitalizovaní Celkovo
221
+17511zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+4469zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
1933178
+13042zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1278960
Aktualizácia:
20.6.2021 , 10.43
Aktualizácia: 20.6.2021 , 10.43 štatistiky vo svete viac informácií
13. 04. 2021 12:40 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Čakáte na termín očkovania dlho? Toto sú vaše možnosti

Ani registráciám na podanie vakcíny sa nevyhli technické problémy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: BBSK

Očkovací systém eviduje viacero problémov, o ktorých vás pravidelne informujeme. Najčastejšie išlo o technické problémy a súťaž o voľný termín v očkovacom centre. To mala od polovice marca vyriešiť sprístupnená Čakáreň.

Do Čakárne sa v tejto dobe môžu zaregistrovať ľudia starší ako 45 rokov a v prvej kategórii sú aj osoby pracujúce v kritickej infraštruktúre. Aby to nik nezneužíval, podmienky na registríciu pre prvú fázu sprísnili, o čom sa viac dočítate tu.

Osoby do 60 rokov sa rovno prihlásia na čakaciu listinu na vakcínu Astra Zeneca a pri registrácii si zvolia aj očkovacie centrum, kde chcú, aby im vakcínu aplikovali. Záujemcovia starší ako 60 rokov sa zaregistrujú na vakcínu Moderna či Pfizer/BioNTech. Slovensko o pár dní očakáva aj dodávku vakcín od Johnson & Johnson, na na ňu sa zatiaľ zaregistrovať nemôžete. Podrobné informácie o vakcínach sú dostupné tu.

Prečítajte si aj: Chcete sa pripraviť na očkovanie? Tieto tipy vám pomôžu zvládnuť to čo najlepšie

Mnoho ľudí však v systéme Čakárne figuruje už niekoľko týždňov a termín stále neprichádza. Očkovacie centrum, na ktoré sa pritom zaregistrovali, by malo byť ponúknuté iba v prípade, že danou vakcínou disponuje. Ak sa taktiež neviete svojho termínu dočkať, nižšie vám uvádzame vaše možnosti.

Zrušenie registrácie

Najdôležitejšie informácie ohľadom koronavírusu na Slovensku, vrátane informácií a registrácie na testovanie a očkovanie, sú na stránke korona.gov.sk.

Po otvorení portálu uvidíte ako prvé aktuálne čísla a pod nimi sú informácie o očkovaní. Na výber máte dve možnosti: požiadať o očkovanie a možnosť zmena/zrušenie registrácie. Ak vám ani po týždni až dvoch, či nebodaj viacerých, neprišiel konkrétny termín na očkovanie, zvoľte druhú možnosť a svoju registráciu zrušte.

„Ak patríte medzi tých, ktorí sú v Čakárni registrovaní už veľmi dlho, ale vám stále neprišiel termín, skúste zrušiť registráciu a zaregistrovať sa nanovo,“ radí ministerstvo na sociálnej sieti. Nemusíte sa obávať, že vás v poradí na očkovanie týmto krokom niekto predbehne. „Poradie v Čakárni nestratíte, pretože to ide podľa veku, nie podľa dátumu registrácie,“ vysvetľuje.

Vzhľad sekcie o očkovaní na portáli korona.gov.sk
Vzhľad sekcie o očkovaní na portáli korona.gov.sk Foto: korona.gov.sk
 

Ako zrušiť registráciu? Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Po kliknutí na kolónku Zmena/zrušenie registrácie vás portál presmeruje na formulár, kde vyplníte identifikátor (rodné číslo) a uvediete číslo PIN, ktoré vám bolo pridelené po zaregistrovaní sa do čakárne. Ide o šesťmiestny číselný kód.

Následne vám príde overovací kód v SMS či do mailu, ktorý si opíšete a potom zakliknete žiadosť o zrušenie termínu. Keď sa vám to podarí, na úvodnej stránke korona.gov.sk sa opäť zaregistrujte do čakárne.

Zmena očkovacieho centra

Druhou možnosťou je aj zmena očkovacieho centra. Je všeobecne známe, že dodávka vakcín do centier sa líši, rovnako ako aj záujem o ne. V Bratislavskom kraji sú napríklad stále nezaočkovaní dôchodcovia, inde očkujú už 45-ročných ľudí. Mnohí to teda skúšajú tak, že sa prihlásia do iného mesta.

Zmena očkovacieho centra je vám umožnená na vyššie spomínanej stránke v sekcii Zmena/zrušenie registrácie. Miesto na očkovanie si tam môžete zmeniť pomocou PIN kódu, ktorý vám po registrácii prišiel ako SMS a aj v emaile. Systém vám ponúkne očkovacie centrá, kde by vakcinačné látky mali byť k dispozícii. Najväčší záujem je v Bratislave, kde v pondelok mnohým centrá v meste ani neponúklo. V utorok sme mali šťastie a ponúklo nám tieto očkovacie centrá v Bratislave a v okolí.

Čakáreň ponúkla tieto voľné miesta v Bratislave a okolí pre vakcínu Astra Zeneca (vek do 60. rokov)

VKOC NFŠ Bratislava

Poliklinika Karlova Ves Bratislava

VKOC Dunajská Streda

VKOC Trnava

Registrácia objednaných ľudí na očkovanie v priestoroch Veľkokapacitného očkovacieho centra v Bratislave.
Registrácia objednaných ľudí na očkovanie v priestoroch Veľkokapacitného očkovacieho centra v Bratislave. Foto: TASR
 

Čakáreň nám ponúkla tieto voľné miesta v Bratislave a okolí pre vakcíny Moderna a Pfizer/BioNTech (vek nad 60. rokov)

Poliklinika Mýtna Bratislava

UNB Mickiewiczova Bratislava

Onkologický ústav sv. Alžbety Bratislava

UNsP Milosrdní bratia Bratislava

Sanatórium Koch Bratislava

NOVAPHARM Bratislava

UNB Kramáre Bratislava

Poliklinika Mlynská Dolina Bratislava

UNB Ružinov Bratislava

Ružinovská poliklinika Bratislava

UNB Antolská Bratislava

UNsP Milostrdní bratia Dunajská Lužná

Nemocnica Malacky

NsP Dunajská Streda

FN Trnava

NsP sv. Lukáša Galanta

Mestská poliklinika Sereď

Náhradníci

Ďalšou možnosťou je aj prihlásenie sa do zoznamu náhradníkov. Mnohé vakcinačné centrá dokonca disponujú vlastným zoznamom náhradníkov, ktorý nesúvisí s osobami evidovanými v Čakárni. Práve preto môžete zvýšiť svoje šance tak, že sa okrem čakárne zaregistrujete aj do zoznamov náhradníkov konkrétnych centier.

Správajte sa však zodpovedne. Ak vám bude pridelený termín v Čakárni, zrušte svoje miesto v zozname náhradníkov a opačne, ak získate vakcínu skôr ako náhradník, zrušte svoju registráciu v Čakárni. Nebudete tak zaberať voľné miesto iným osobám a nevznikne kvôli vám chaos.

Prečo sa dať očkovať?

Pandémia koronavírusu sužuje celý svet už vyše roka a očkovanie je najúčinnejším prostriedkom a najlepšou cestou v boji s vírusom COVID-19.

Prečítajte si aj: Ako často sa nakazia covidom už očkovaní? Štúdia dala skvelé výsledky

„Vedecké kapacity i historické fakty jasne dokazujú, že akýkoľvek vírus vieme najefektívnejšie poraziť bezpečnou a účinnou vakcínou. Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 predstavuje nielen ochranu jednotlivca, ktorý je zaočkovaný, ale aj kolektívnu ochranu komunity a celej spoločnosti. Keď je človek zaočkovaný, je menej pravdepodobné, že by mohol preniesť infekčnú chorobu na iné osoby. To znamená, že očkovanie môže pomôcť chrániť tých, ktorí sami nemôžu byť očkovaní,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva.

Je však potrebné, aby sme celonárodne dosiahli takzvanú kolektívnu imunitu. Preočkovať sa tak musí 60 až 70 percent populácie. Napriek tomu, že mnoho ľudí pochybuje o bezpečnosti vakcín a znevažuje ich účinok, všetky dostupné vakcíny na Slovensku sú bezpečné.

„Všetky vakcíny prešli viacfázovým klinickým testovaním na veľkom počte dobrovoľníkov, ktoré následne preskúmala a schválila Európska lieková agentúra a mnohé ďalšie liekové agentúry z ďalších krajín,“ dodáva. Viac o tom ako fungujú klinické štúdie sa dozviete na slovenskoproticovidu.sk.

Komentáre ( 0)