Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 6.5.2021 , 10.22
+343pozitívnych

Celkovo
384660
+6268testovaných

Celkovo
2697906
+295pozitívnych
AG
Celkovo
378331
+34úmrtí

Celkovo
11920
-82hospitalizovaní

Celkovo
1 194
+22077zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+5477zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
1164981
+15682zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
549768
Aktualizácia: 6.5.2021 , 10.22 štatistiky vo svete viac informácií
15. 04. 2021 10:12 | BRATISLAVA/TV Markíza, tvnoviny.sk

Lekár o AstraZenece: Prípadné riziká nemôžeme porovnať s tým, koľko ľudí nám umiera na COVID

Podľa primára bratislavského urgentu je dôležité, že úrady o vedľajších účinkoch otvorene hovoria a nič neututlávajú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca dlhšie bojuje s vlnou nedôvery. Ukázalo sa, že výnimočné krvné zrazeniny u očkovaných pacientov súvisia s jej podaním. V západných krajinách zmenili stratégiu očkovania a podávajú ju starším ľuďom, u ktorých vyvoláva slabšie reakcie.

Odborníci napriek tomu opakovane pripomínajú, že prínosy očkovania touto vakcínou vysoko prevyšujú jeho riziká. Aj naše ministerstvo zdravotníctva pripomína, že AstraZeneca je aj naďalej vakcína s výbornými výsledkami, ktorou sa zaočkovali desiatky miliónov ľudí po celom svete.

„Prípady vzácnych krvných zrazenín bude EMA aj naďalej skúmať a otvorene o tom informovať, pretože to je jej úlohou. A môže nám to priniesť nové poznatky o tom, ako predchádzať aj tým zriedkavým, raritným prípadom,“ uvádza.

Situáciu priblížil aj primár Centrálneho prijímacieho oddelenia v Univerzitnej nemocnici Ružinov v Bratislave Július Hodosy, ktorý v decembri očkoval aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Podľa neho ide o „veľmi pekný príklad toho, ako fungujú regulačné orgány, ako je potrebné jednoducho ich neobchádzať a spoliehať sa na nich“.

Slovensko by v očkovaní malo pokračovať

Vakcínou AstraZeneca dokonca úplne prestalo očkovať Dánsko, niektoré krajiny vakcináciu pre raritné prípady krvných zrazenín pozastavili. Hodosy vysvetľuje, že ide o štáty, ktoré si to môžu dovoliť.

„A to preto, lebo majú lepšiu epidemiologickú situáciu, alebo majú zabezpečnený dostatok iných vakcín. Žiaľbohu, Slovensko si to dovoliť nemôže a musí, respektíve malo by pokračovať v očkovaní,“ uviedol vo večerných Televíznych novinách.

Okrem AstraZenecy sa hlasnejšie hovorí aj o americkej vakcíne od spoločnosti Johnson&Johnson. Jej dodávky do Európskej únie odložili, v USA dočasne pozastavili očkovanie pre podozrenie, že výskyt zriedkavých krvných zrazenín súvisí s očkovacou látkou.

Obidve vakcíny, Johnson&Johnson aj AstraZeneca, sú adenovírusové, teda fungujú na podobnom princípe. Verejnosť preto zaujíma, či môže mať súvis s krvnými zrazeninami a prečo sa na tento vedľajší účinok neprišlo v klinických skúškach.

„Keďže EMA sama povedala, že to môže mať súvis a majú všetky dáta, tak im verím a pravdepodobne to tak bude. A prečo sa na to neprišlo počas klinických skúšaní? Jednoducho sa ho nezúčastnilo toľko pacientov, aby sa takýto extrémne zriedkavý nežiaduci účinok zachytil,“ vysvetľuje Hodosy.

Čítajte tiež: Minister Lengvarský oznámil, že Slovensko neplánuje zmeniť očkovanie AstraZenecou

Podľa primára urgentu je potrebné zamyslieť sa nad tým, že napríklad vo Veľkej Británii, kde zaočkovali milióny ľudí a ďalšie milióny AstrouZenecou očkovať ešte budú, sa vyskytlo približne 25 tromboembolických príhod na 20 miliónov osôb.

Na Slovensku by sme podľa neho mali mať teoreticky podľa týchto výpočtov päť ľudí, ktorí by mali nejakým spôsobom liečiteľnú tromboembolickú príhodu. A to v prípade, že by sme zaočkovali AstraZenecou všetkých päť miliónov obyvateľov, čo sa nestane. „Keď to porovnám s tým, koľko ľudí nám umiera denne už tri mesiace, myslím si, že nie je o čom diskutovať,“ pripomína.

Lekári musia vysvetľovať a diskutovať

Dôvera Slovákov sa s prerušovaním či dokonca stopnutím očkovania AstraZenecou a vyšetrovaní ďalšej látky od Johnson&Johnson znižuje. I keď racionálny dôvod na obavy pre nízky počet príhod nie je, lavína sa už sputila.

Očkovanie vnímajú odborníci ako jediné východisko z pandémie, preto je dôležité, aby mu ľudia dôverovali, vytvorili sme si ním kolektívnu imunitu a mohli sa pomaly vracať k životu spred pandémie.

Ako teda u ľudí vzbudiť dôveru? „Veľmi dôležité je práve to, čo robia ŠÚKL a EMA, a síce, že upozorňujú na tieto prípady, ktoré sa prešetrujú. Nič sa neututláva, diskutuje sa o nich,“ hovorí Hodosy.

Taktiež zdôrazňuje, ževakcinácia bola doteraz na Slovensku považovaná za akúsi rutinu, o ktorej sa nediskutuje a ktorá sa realizuje. Teraz nastal čas, kedy sa zdravotníci musia nejakým spôsobom vzchopiť, začať diskutovať a vysvetľovať.

„Pacientom musia hovoriť o benefitoch, kde sú riziká a, samozrejme, upozorňovať aj na tie nežiaduce účinky. Čiže za nás zdravotníkov môžem povedať len toľko, že by sme sa mali viac snažiť presviedčať ľudí, diskutovať s nimi a všetko im vysvetľovať,“ dodal.

Celý živý vstup primára Hodosyho si môžete pozrieť vo videu:

 

Komentáre ( 0)