+7367pozitívnych Celkovo
729475
+19335testovaných Celkovo
4724312
+918pozitívnych
AG
Celkovo
500868
+55úmrtí Celkovo
14826
-2hospitalizovaní Celkovo
3 409
+2466zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+1376zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2653143
+1090plne zaočkovaných Celkovo
2489252
Aktualizácia:
04.12.2021 , 10.17
Aktualizácia: 04.12.2021 , 10.17 štatistiky vo svete viac informácií
25. 04. 2021 16:00 , článok bol aktualizovaný 25. 04. 2021 19:16 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, ml

Pravidlá od pondelka: Stredoškoláci v 22 okresoch môžu íst do fitka aj na malinovku, ale nie do školy

Pozrite si rozdelenie Slovenska podľa covid automatu.

Regionálny covid automat platný od 26.4.
Regionálny covid automat platný od 26.4. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR

Slovensko zostáva tento týždeň na národnej úrovni v bordovej farbe, no napriek tomu príde ďalšie uvoľnenie. V porovnaní s doteraz platný stavom sa navyše otvoria terasy reštaurácií a fitnescentrá.

Popri celonárodným opatreniam funguje aj tzv. regionálny covid automat, ktorý vyhodnocuje situáciu v jednotlivých okresoch. Ten upravuje pravidlá testovania a otváranie škôl. V bordových okresoch potrebujete na cestu do práce negatívny test nie starší ako 7 dní, v červených 14 dní a v ružových 21 dní. Nakoľko ale platí, že na celom Slovensku je potrebný sedemdňový test napríklad na vstup do obchodov či do MHD, toto opatrenie využije zrejme iba hŕstka ľudí, ktorá nechodí inam ako do práce a do prírody, kde už test nepotrebujeme.

Skutočný rozdiel teda zostáva iba v tom, ako veľmi sú otvorené školy v jednotlivých okresoch. Je preto paradoxom, že hoc vláda opakovateľne hovorí o návrate do školských lavíc ako o priorite číslo jeden, v bordových okresoch si už od pondelka môžete posedieť na terase či zaisť do fitka, no napríklad piataci a šiestaci či väčšina stredoškolákov zostávajú na dištančnom vzdelávaní.

Nižšie si pozrite, v akej farbe je váš okres a aké školy či triedy sú v ňom otvorené.

Bordová farba (22 okresov)

Bánovce nad Bebravou, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Ilava, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Lučenec, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín.

Pre okresy v bordovej farbe platí povinný test nie starší ako 7 dní na cestu do práce.

ŠKOLY

Prezenčne: materské, špeciálne materské, 1. stupeň základných, špeciálne základné, končiace ročníky základných a stredných, školský klub, ZUŠ iba individuálne okrem spevu a dychových nástrojov

Dištančne: druhý stupeň základných (okrem končiacich ročníkov), stredné (okrem končiacich ročníkov), vysoké školy, ZUŠ, jazykové školy, CVČ

Červená farba (52 okresov)

Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

Obyvateľom červených okresov stačí do práce test starší nie viac ako 14 dní*.

ŠKOLY

Prezenčne: materské, špeciálne materské, základné, špeciálne základné, končiace ročníky stredných, prvé štyri ročníky 8-ročných gymnázií, školský klub, ZUŠ iba individuálne okrem spevu a dychových nástrojov

Dištančne: stredné (okrem končiacich ročníkov), vysoké školy, jazykové školy, CVČ

Ružová farba (5 okresov)

Nitra, Nové Zámky, Sobrance, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Obyvateľom ružových okresov stačí do práce test starší nie viac ako 21 dní*.

ŠKOLY

Prezenčne: materské, špeciálne materské, základné, špeciálne základné, stredné a gymnáziá, vysoké (s obmedzenou kapacitou), ZUŠ, školský klub, jazyková škola, CVČ.

*-ak na cestu do práce používate MHD, poprípade chcete ísť do obchodu, potrebujete 7-dňový test.

Všetky pravidlá, ktoré platia vo vašom okrese nájdete v DIGITÁLNOM COVID AUTOMATE TU.