+1015pozitívnych Celkovo
880671
+4940testovaných Celkovo
5262737
+52úmrtí Celkovo
17352
-2hospitalizovaní Celkovo
1 807
+4002plne zaočkovaných Celkovo
2620783
Aktualizácia:
17.1.2022 , 11.45
Aktualizácia: 17.1.2022 , 11.45 štatistiky vo svete viac informácií
26. 04. 2021 09:00 | JERUZALEM/jh

Vedci upozornili na možný vedľajší účinok vakcíny. Týka sa špecifickej skupiny ľudí

V Izraeli sa vyskytol po očkovaní pásový opar.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Vedci z Izraela zistili, že existuje spojitosť medzi vakcínou proti koronavírusu a výskytom pásového oparu. Ten sa prejavuje ako agresívna vyrážka, ktorá sa môže zmeniť na bolestivé pľuzgiere, píše portál jpost.com.

Na štúdii zverejnenej tento mesiac spolupracovali izraelskí výskumníci so zdravotníkmi v Tel Avive. Zistili, že u ľudí trpiacich zápalovým autoimunitným ochorením stúpa riziko, že sa u nich po očkovaní proti koronavírusu spustí pásový opar.

Vedci skúmajú kombinovanie vakcín proti COVID-19. Môže zmierniť nežiadúce účinky

„V tomto momente nemôžeme s istotou povedať, že vakcína je toho príčinou. Môžeme ale uviesť, že môže byť u niektorých pacientov spúšťačom," prezradila vedúca výskumu Victoria Furerová.

Štúdie sa zúčastnilo takmer 500 pacientov s autoimunitnými reumatickými ochoreniami a u šiestich sa po očkovaní objavil pásový opar. Pri piatich ľuďoch po prvej dávke, u jedného človeka po druhej. Zo šiestich pacientov bolo päť mladých, u ktorých malo reumatické ochorenie ľahký priebeh a nebrali žiadne alebo minimum liekov.

Po tom, čo vydali štúdiu, sa ozvali ľudia z celého sveta, u ktorých sa pásový opar vyskytol po podaní vakcíny. „To nasvedčuje tomu, že určitá spojitosť existuje," dodala Furerová.

Momentálne je potrebný ďalší výskum, aby sa pacienti s autoimunitným ochorením dali napríklad pred očkovaním proti covidu zaočkovať najskôr proti pásovému oparu.

Pásový opar začína podobne ako mnohé iné ochorenia - únavou, malátnosťou, horúčkou. Nasledujú pocity pálenia, svrbenia, zvláštnych vnemov na koži - pichania či brnenia, prípadne nadmernej citlivosti.

Často pocítite tieto príznaky len na jednej polovici tela a len v určitom pruhu kože (dermatóme), preto sa opar volá pásový. Bolesť postihnutých častí môže byť mierna, ale aj veľmi silná, spojená s pocitmi pichania, mravčenia, tŕpnutia.