+43pozitívnych Celkovo
392302
+7263testovaných Celkovo
3097904
+4pozitívnych
AG
Celkovo
392302
+0úmrtí Celkovo
12534
+2hospitalizovaní Celkovo
80
+9864zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3491zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2233282
+7662zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1915535
Aktualizácia:
24.7.2021 , 10.48
Aktualizácia: 24.7.2021 , 10.48 štatistiky vo svete viac informácií
29. 04. 2021 10:12 , článok bol aktualizovaný 29. 04. 2021 11:27 | BRATISLAVA/kk

Nové opatrenia od pondelka: Už iba v desiatich okresoch platí prísnejší zákaz vychádzania

V tých dobrých sa povolia aj kultúrne podujatia.

Otvorená terasa reštaurácie.
Otvorená terasa reštaurácie. Foto: TVNOVINY.sk

Vláda prijala ďalšiu vyhlášku, ktorou upravuje opatrenia na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že epidemiologická situácia sa zlepšuje, reprodukčné číslo sa drží pod úrovňou 1, klesá počet hospitalizovaných pacientov a aplikovalo sa už 1,5 milióna vakcín. V dobrých okresoch je to dôvod na ďalšie mierne uvoľnenie.

Niektoré obmedzenia sa rozlišujú podľa fázy, v ktorej sa váš okres nachádza. Od pondelka 3. mája je rozdelenie okresov nasledovné:

Tretí stupeň varovania (bordová): okres Ilava, okres Kysucké Nové Mesto, okres Lučenec, okres Martin, okres Myjava, okres Poltár, okres Považská Bystrica, okres Trenčín, okres Turčianske Teplice, okres Tvrdošín

Druhý stupeň varovania (červená): okres Bánovce nad Bebravou, okres Banská Bystrica, okres Banská Štiavnica, okres Bardejov, okres Bratislava I.-V., okres Brezno, okres Bytča, okres Čadca, okres Detva, okres Dolný Kubín, okres Galanta, okres Gelnica, okres Hlohovec, okres Humenné, okres Kežmarok, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Krupina, okres Levice, okres Levoča, okres Liptovský Mikuláš, okres Malacky, okres Medzilaborce, okres Michalovce, okres Námestovo, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Partizánske, okres Pezinok, okres Piešťany, okres Poprad, okres Prešov, okres Prievidza, okres Púchov, okres Revúca, okres Rimavská Sobota, okres Rožňava, okres Ružomberok, okres Sabinov, okres Šaľa, okres Senec, okres Senica, okres Snina, okres Spišská Nová Ves, okres Stará Ľubovňa, okres Svidník, okres Trebišov, okres Trnava, okres Veľký Krtíš, okres Vranov nad Topľou, okres Žarnovica, okres Žiar nad Hronom, okres Žilina, okres Zvolen

Prvý stupeň varovania (ružová): okres Dunajská Streda, okres Komárno, okres Nitra, okres Nové Zámky, okres Skalica, okres Sobrance, okres Stropkov, okres Topoľčany, okres Zlaté Moravce

Rozdelenie okresov podľa COVID automatu od 3. mája.
Rozdelenie okresov podľa COVID automatu od 3. mája. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR
 

Toto rozdelenie bude platiť do 9. mája, kým ministerstvo zdravotníctva nevydá novú mapu.

V bordových je zákaz vychádzania prísnejší

Zákaz vychádzania v bordových okresoch je prísnejší ako v tých červených a ružových. V bordových platí od 5.00 h do 1.00 h nasledujúceho dňa. Von môžete ísť len na výnimku a tou sú: cesta do práce, pričom musíte mať pri sebe sedemdňový negatívny test, na cestu do obchodu, k lekárovi, do lekárne, na testovanie, na pohreb, či na venčenie domáceho zvieraťa.

Od 5.00 h do 21.00 h môžete ísť von, ak si idete zašportovať alebo do prírody. Môžete vycestovať aj do iného okresu, ale ten nesmie byť v čiernej farbe. Taký okres na Slovensku nemáme. V tomto čase majú deti a ich rodičia povolenú cestu do školského zariadenia.

V červených a ružových okresoch platí zákaz vychádzania len od 21.00 h do 1.00 h nasledujúceho dňa. Aj tu platia rovnaké výnimky ako v prísnejších okresoch, avšak na cestu do zamestnania vám už v červenej zóne stačí 14-dňový negatívny test a v ružových okresoch 21-dňový negatívny test.

Výnimky zo zákazu vychádzania majú aj očkovaní ľudia a tí, ktorí prekonali COVID-19 za posledných 180 dní.

Školy a kultúra

Naďalej pre celé Slovensko platí zákaz cestovania do zahraničia za účelom dovolenky. Školy sa otvárajú podľa situácii v danom okrese. V ružových okresoch napríklad môžu otvoriť všetky ročníky všetkých škôl. V červených sú povolené škôlky, prvý stupeň základných škôl, ôsmy a deviaty ročník a posledné ročníky stredných škôl.

Otvárenie škôl podľa COVID automatu si môžete pozrieť TU.

Povoľujú sa aj kultúrne podujatia ako napríklad divadlá a koncerty. Počty návštevníkov určuje semafor, ktorý sa tiež odvíja od situácie v okrese.

Podmienky kultúrnych podujatí si môžete pozrieť TU.

Naďalej platí povinnosť nosiť v interiéri respirátor alebo rúško a v exteriéri musíte mať prekrytú tvár, ak sa vo vašej blízkosti nachádzajú ľudia z inej domácnosti.

Keďže vláda otvorila terasy a fitnescentrá už od tohto týždňa (26.4.), veľké zmeny od ďalšieho pondelka nenastanú. Naďalej platí aj zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti, hromadné podujatia sú obmedzené na šesť účastníkov okrem pohrebov a bohoslužieb a obmedzená je aj účasť na sobášnych obradoch.

 

Komentáre ( 0)