Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 7.5.2021 , 10.16
+362pozitívnych

Celkovo
385022
+6995testovaných

Celkovo
2704901
+301pozitívnych
AG
Celkovo
378644
+26úmrtí

Celkovo
11946
-77hospitalizovaní

Celkovo
1 117
+21333zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+9219zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
1176143
+12114zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
564317
Aktualizácia: 7.5.2021 , 10.16 štatistiky vo svete viac informácií
03. 05. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Chorváti budú vyliečených z covidu očkovať už iba jednou dávkou. Čo na to Slovensko?

Po prekonaní choroby máte isté množstvo protilátok, jedna dávka vakcíny ich len doplní.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ľuďom, ktorí prekonali COVID-19, stačí podľa niektorých nových štúdií len jedna dávka vakcíny. Prvou krajinou, ktorá k takémuto kroku pristúpila, je Chorvátsko. U nás sa zatiaľ o tom neuvažuje napriek tomu, žeby sa tým očkovanie mohlo zrýchliť.

Chorvátsky krízový štáb rozhodol, že všetkým vyliečeným stačí len jedno očkovanie – dvojdávkovej vakcíny. Odvolávajú sa na výskumy a údaje o hladine protilátok u tých, ktorí sa zostavili z tejto infekčnej choroby.

„Chcel by som každého upozorniť, že každá vakcína chráni na 92 až 95 percent. Najdôležitejšie však je, že 100 percent chráni pred ťažkou formou choroby a doslova zachraňuje životy,“ hovorí riaditeľ chorvátskeho inštitútu verejného zdravotníctva Zvonimir Sostar.

Štúdie hovoria, že po prekonaní COVID-u už má človek isté množstvo protilátok v tele, jedna dávka vakcíny ich len doplní na potrebné množstvo. „Na základe pár publikovaných štúdií sa ukazuje, že u týchto pacientov nie je, principiálne, pozorovaný ďalší benefit zvyšovania protilátok pri druhej dávke,“ konštatoval imunológ Miloš Jeseňák.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Slovensko sa zatiaľ nechystá očkovať len jedenkrát tých, ktorí prekonali COVID. Pokiaľ ide o dvojdávkové vakcíny, ministerstvo chce ešte počkať na odporúčania ďalších odborníkov.

„V tejto chvíli žiadne zmeny v tejto oblasti neplánujeme. Sledujeme odborné trendy a odporúčania. Ak by to bolo podložené odbornými podkladmi, vakcinačnú stratégiu prispôsobíme,“ povedala nám hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Imunológ uviedol, že viaceré ďalšie krajiny zvažujú tento prístup k očkovaniu pacientov, ktorí prekonali COVID. „Myslím si, že keď sa budú hromadiť výsledky štúdie a pozorovaní, s veľkou pravdepodobnosťou toto odporúčanie prejde nielen na úrovni jednotlivých krajín, ale aj na celoeurópskej, možno aj celosvetovej úrovni,“ dodal Jeseňák.

Zvýšila by sa tým dostupnosť k vakcínam pre všetkých, ktorí sa chcú očkovať. Samotné prekonanie infekcie však neposkytuje dlhodobú ochranu a treba sa nechať aj zaočkovať.

Tému spracovala Miroslava Ondrejčíková.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

Komentáre ( 0)