+36pozitívnych Celkovo
391456
+4208testovaných Celkovo
2935496
+27pozitívnych
AG
Celkovo
386658
+0úmrtí Celkovo
12502
+2hospitalizovaní Celkovo
233
+24264zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+6277zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
1978168
+17987zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1420954
Aktualizácia:
24.6.2021 , 10.18
Aktualizácia: 24.6.2021 , 10.18 štatistiky vo svete viac informácií
08. 05. 2021 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zomrel skôr, ako sa dozvedel, že mu Z. Čaputová udelila milosť. Muž vo väzení podľahol covidu

Jednu z obetí spomedzi väzňov zasiahol vírus v tom najhoršom možnom momente.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Covid-19 prenikol aj za väzenské múry. Vírusom sa tam od začiatku pandémie nakazila viac ako tretina odsúdených a obvinených. Televízii Markíza to potvrdil Zbor väzenskej a justičnej stráže. Nie všetci sa z ochorenia vyliečili. Jeden z väzňov sa stal obeťou koronavírusu tesne pred tým, ako mu mala prezidentka udeliť milosť.

Prvou obeťou Covidu za mrežami sa stal začiatkom marca advokát obvinený v známej kauze Dobytkár. Ľubomír Krivočenko sedel vo väzbe v justičnom paláci, keď sa mu zhoršil stav. Vo väzenskej nemocnici pľúcnu ventiláciu nemali. A obsadené boli aj tie v okolitých nemocniciach.

„Jednoducho v danom momente sa to lôžko nenašlo, nepodarilo sa nám túto osobu zachrániť. Je mi to veľmi ľúto," povedala vtedy ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Rodina obvineného advokáta hovorila v tomto prípade o systémovom zlyhaní. Celkovo podľahlo covidu za múrmi väzníc päť ľudí, pričom traja mali aj iné diagnózy a koronavírus nebol bezprostrednou príčinou.

„Väznené osoby, ktoré podľahli bezprostredne ochoreniu COVID-19 boli vo veku 64 a 72 rokov," uviedol Zbor väzenskej a justičnej stráže.

Jednu z obetí spomedzi väzňov zasiahol vírus v tom najhoršom možnom momente. V čase, keď prezidentka rozhodovala o jeho milosti.

„Bol vo výkone trestu, že zabil svoju manželku, ale ukázalo sa že tento pán bol obeťou domáceho násilia, bol to univerzitný profesor," vyhlásila o odsúdenom Zuzana Čaputová.

Odsúdili ho iba na päť rokov, keďže súd zobral do úvahy aj tú skutočnosť, že bol týraný. Sám oslovil prezidentku so žiadosťou o milosť. To, že mu Zuzana Čaputová vyhovela, sa ale už nikdy nedozvie.

Celkovo od začiatku pandémie eviduje zbor väzenskej stráže vyše 4 200 pozitívne testovaných odsúdených či obvinených. Pri aktuálnom počte takmer 12-tisíc väznených to znamená, že nakazená bola viac ako tretina z nich.

Najviac prípadov nákazy zaznamenali v ústavoch s najnižším stupňom stráženia, kde sú povolené aj vychádzky. Aj ústavy prijali počas pandémie viaceré opatrenia. Nakazených izolovali a nových väzňov posielali do 14-dňovej karantény.

A ako vyzerá proces očkovania pre väzňov? Tých najrizikovejších zaočkovali v civilných očkovacích centrách, no vzhľadom na veľa odsúdených, ktorí covid prekonali, je aktuálne počet zaočkovaných nízky - ide iba o 300 ľudí. Očkovacie centrá však plánujú otvárať priamo vo väzniciach.

„Po dodaní vakcín ministerstvom zdravotníctva SR sa bude realizovať pilotný očkovací proces v nemocnici Trenčíne, následne sa budú otvárať vakcinačné miesta vo všetkých ústavoch zboru podľa záujmu," tvrdil zbor väzenskej stráže. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vraj o takomto pláne zatiaľ nić nevie.

Viac v reportáži Reného Medzihradského:

 

Komentáre ( 0)