+949pozitívnych Celkovo
405931
+9925testovaných Celkovo
3535497
+422pozitívnych
AG
Celkovo
389349
+3úmrtí Celkovo
12592
+5hospitalizovaní Celkovo
437
+4987zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+2280zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2428855
+2707plne zaočkovaných Celkovo
2237323
Aktualizácia:
23.9.2021 , 10.35
Aktualizácia: 23.9.2021 , 10.35 štatistiky vo svete viac informácií
11. 05. 2021 10:57 | BRATISLAVA/rk

Predpovede na jeseň: Podľa exministra Krajčího bude ohrozená najmä táto skupina ľudí

Podľa bývalého šéfa rezortu zdravotníctva sa tempo očkovania musí zrýchliť.

Marek Krajčí (OĽaNO).
Marek Krajčí (OĽaNO). Foto: TASR

Bývalý minister zdravotníctva a súčasný poslanec NR SR Marek Krajčí (OĽaNO) poskytol svoj pohľad na to, čo nás v súvislosti s pandémiou koronavírusu môže čakať na jeseň. V našej ankete sme sa na možný vývoj opýtali aj ďalších najvýraznejších tvárí tohto obdobia.

Predpovedať presný vývoj koronavírusov pandémie počas jesenných mesiacov podľa Krajčího teraz nie je možné. No vlna, ktorá by dorazila, by mohla byť spôsobená novou mutáciou koronavírusu, pred ktorou by nás nechránilo súčasné očkovanie.

Riziko jesennej tretej vlny je podľa neho reálne aj preto, že mnohí Slováci plánujú svoje letné dovolenky v zahraničí, odkiaľ môžu nové a nebezpečné mutácie importovať na naše územie. „Niektorí odborníci taktiež predpokladajú, že koncom roka bude potrebné opäť preočkovanie proti koronavírusovej infekcii, keďže bude odoznievať imunita u tých, ktorí boli zaočkovaní začiatkom roka alebo ochorenie prekonali minulý rok,“ uvádza.

Vakcíny nemôžu ležať na skladoch

Krajčí tiež upozorňuje, že vzhľadom na súčasné razantné uvoľňovanie opatrení predpokladá skorý vznik lokálnych školských a internátnych epidémií.

Súvisí to najmä so „súčasným razantným uvoľňovaním opatrení a pomerne masovým návratom všetkých detí a študentov do škôl, bez povinnosti ich pretestovania“. Vzostup počtu infikovaných ľudí na ochorenie COVID-19 preto vidí reálny už koncom júna.

Veľkosť tretej vlny, ktorá môže doraziť na Slovensko, bude podľa exministra závisieť najmä od toho, či rezort zdravotníctva dokáže v nasledujúcich týždňoch rýchlo očkovať všetkými dostupnými vakcínami, ktoré má Slovenská republika k dispozícii.

„Súčasné tempo očkovania sa musí zrýchliť, aby nám disponibilné vakcíny neležali na skladoch,“ pripomína Krajčí.

Myslí si tiež, že ďalšia vlna určite nebude taká silná, než tá zo zimných mesiacov. Ohroziť ale môže najmä mladších ľudí. „Predpoklad je, že zasiahne, žiaľ, v oveľa väčšej miere mladšie vekové kategórie, ľudí v produktívnom veku, otcov a matky maloletých detí,“ predikuje.

Preto je podľa neho na mieste stále vyzývať nezaočkovaných ľudí k opatrnosti a v interiéroch k dodržiavaniu základných protiepidemických opatrení R-O-R. Teda neustále dbať o dostatočnú hygienu rúk, dodržiavať odstupy a nosiť respirátory a rúška.

Čítajte tiež: ANKETA: Čaká nás na jeseň tretia vlna? Odpovedajú najznámejšie tváre pandémie