+43pozitívnych Celkovo
392302
+7263testovaných Celkovo
3097904
+4pozitívnych
AG
Celkovo
392302
+0úmrtí Celkovo
12534
+2hospitalizovaní Celkovo
80
+9864zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3491zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2233282
+7662zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1915535
Aktualizácia:
24.7.2021 , 10.48
Aktualizácia: 24.7.2021 , 10.48 štatistiky vo svete viac informácií
12. 05. 2021 09:32 , článok bol aktualizovaný 13. 05. 2021 08:59 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Do konca mája budeme očkovať Pfizerom, od júna bude na výber Sputnik aj AstraZeneca

Potvrdil to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovensko pozastavilo očkovanie proti koronavírusu látkou od spoločnosti AstraZeneca. V týchto dňoch platí, že vakcínu majú dostať iba tí ľudia, ktorí prídu na preočkovanie jej druhou dávkou. Potvrdil to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pred stredajším (11.5.) rokovaním vlády.

 

Mnohí registrovaní už v Čakárni na očkovanie dostali termín na AstraZenecu ešte predtým, ako v utorok (11.5.) ministerstvo oznámilo zmenu. Minister priblížil, že záujemci dostanú vakcínu od Pfizeru. Ich termíny napokon budú zrušené a pridelia im nové.

Z očkovacej látky od Pfizeru sú taktiež potrebné dve dávky, no s odstupom štyri týždne namiesto desiatich, ktoré platili u AstraZenecy.

„Na prvú dávku očkovania AstrouZenecou je v najbližších dňoch pridelený termín 1183 ľuďom,“ spresnilo na sociálnej sieti Národné centrum zdravotníckych informácií.

Sputnik od júna

Minister uviedol aj to, že takýto systém bude platiť do konca mája. Od 1. júna by mali mať Slováciu na výber z vakcín, ktorými sa chcú dať zaočkovať. „Zdôrazňujem, že aj z tých neregistrovaných,“ povedal Lengvarský. Ráta teda aj s ruským Sputnikom V.

„Máme podpísané stanovisko na súhlas na používanie a po zaplatení sa vakcíny stanú naším majetkom,“ uviedol minister po rokovaní vlády. Sputnik bude určený pre ľudí od 18 až 60 rokov.

„Máme ruskou stranou definitívne podpísané stanovisko - súhlas na jej používanie. Zaplatením patričnej sumy sa vakcíny stanú naším majetkom. Predpokladám, že začiatkom júna ich takisto zaradíme do vakcinačného programu,“ povedal minister.

Podľa jeho slov sa aktuálne rieši logistika očkovania Sputnikom V, ako aj sieť vakcinačných stredísk, čo je podľa šéfa rezortu zdravotníctva otázkou jedného až dvoch týždňov. Súhlas na jej používanie podpíše po dohode s vedením štátu. Výsledky testov z Maďarska sú podľa Lengvarského postačujúce.

Tiež povedal, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nemal k tomu výhrady. Dokumenty Slovensko podľa jeho slov nedostalo všetky, ale získalo ich z iných zdrojov.

Zatiaľ budeme mať 200 000 kusov tejto vakcíny. Zodpovednosť za jej používanie by mal prebrať štát.

Slováci by si mali od júna môcť od júna vybrať aj AstraZenecu. Záležať to bude od dodávky tejto vakcíny k nám a vyšetrenia úmrtia 47-ročnej ženy po očkovaní touto látkou.

„Pozastavenie očkovania prvou dávkou vakcíny od AstraZeneca súviselo aj s úmrtím 47-ročnej ženy, ktoré sa stále prešetruje, ale hlavným dôvodom bolo, že máme aktuálne málo vakcín od tejto spoločnosti,“ píše rezort na sociálnej sieti.

Minister chce do očkovania zapojiť aj všeobecných lekárov pre dospelých, ktorí dostanú k dispozícii všetky vakcíny okrem Pfizeru.

Čítajte tiež: Slovensko pozastavilo očkovanie prvou dávkou vakcíny AstraZeneca

Komentáre ( 0)