+7575pozitívnych Celkovo
667961
+21477testovaných Celkovo
4549580
+1231pozitívnych
AG
Celkovo
484164
+46úmrtí Celkovo
14274
-5hospitalizovaní Celkovo
3 213
+3880zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+2677zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2628496
+1203plne zaočkovaných Celkovo
2466037
Aktualizácia:
28.11.2021 , 10.29
Aktualizácia: 28.11.2021 , 10.29 štatistiky vo svete viac informácií
19. 05. 2021 11:25 , článok bol aktualizovaný 19. 05. 2021 14:19 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

COVID automat: Prvé dva okresy sa od pondelka zafarbia na žlto, pribudlo aj viacero oranžových

Pozrite si, ako je na tom váš okres.

Otvorená terasa reštaurácie.
Otvorená terasa reštaurácie. Foto: TVNOVINY.sk

COVID automat bude mať od budúceho pondelka (24. 5.) nové rozdelenie okresov, ktoré schválila vláda. Epidemiologická situácia sa zlepšuje a dôkazom sú aj dva okresy, ktoré sa dostanú do žltej fázy.

Rozdelenie okresov od 24.5.
Rozdelenie okresov od 24.5. Foto: MZSR
 

Bordová fáza (tretí stupeň varovania):

Myjava, Sobrance

Opatrenia pre bordové okresy: Povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri, ak sa do vzdialenosti dvoch metrov nachádzate pri cudzej osobe. Povolený je len okienkový predaj a donášky. Obchody sú otvorené, test povinný nie je.

Červená fáza (druhý stupeň varovania):

Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Skalica, Turčianske Teplice

Opatrenia pre červené okresy: Povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri, ak sa do vzdialenosti dvoch metrov nachádzate pri cudzej osobe. Okienkový predaj a donášky. Otvorené sú aj terasy s rozostupmi dva metre medzi stolmi. Obchody sú otvorené, test povinný nie je.

Ružová fáza (prvý stupeň varovania):

Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levice, Levoča, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Rimavská Sobota, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trenčín, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zvolen

Opatrenia v ružovej fáze: Povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri, ak sa do vzdialenosti 2 metrov nachádzate pri cudzej osobe. Okienkový predaj a donášky jedla, ovorené sú aj terasy s rozostupmi dva metre medzi stolmi. Obchody sú otvorené, test povinný nie je.

Oranžová fáza (druhý stupeň ostražitosti):

Bratislava I.-V., Dunajská Streda, Liptovský Mikuláš, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Prievidza, Rožňava, Šaľa, Senec, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce

Opatrenia v oranžovej fáze: Povinné rúško v interiéri a rúško v exteriéri na hromadných podujatiach. Otvorené sú interiéry prevádzok pre najviac štyri osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, dvojmetrové rozostupy medzi stolmi. Otvorené obchody bez testu.

Žltá fáza (prvý stupeň ostražitosti):

Hlohovec, Topoľčany

Opatrenia v žltej fáze: Povinné rúško v interiéri a rúško v exteriéri na hromadných podujatiach. V nákupných centrách sú povinné hygienické opatrenia ako dezinfekcia rúk či pravidelná dezinfekcia priestorov. Okrem terás sú otvorené aj interiéry reštaurácií pre najviac šesť osôb pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti, rozostupy medzi stolmi musia mať dva metre.

Prečítajte si detailné informácie o žltých okresoch: TU si pozrite, aké ich čaká uvoľňovanie

 

Ako v stredu (19. 5.) informoval šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík, epidemiologická situácia na Slovensku sa opäť mierne zlepšila. Ventilovaných je 90 pacientov, v nemocniciach je hospitalizovaných menej ako 800 ľudí. Plne zaočkovaných je okolo 700 000 ľudí. Situácia je pomerne priaznivá aj v okolitých krajinách.

Denne prijmú v nemocniciach asi 50 pacientov s ochorením COVID-19. Klesol aj počet intenzívnych lôžok pre pacientov s týmto ochorením, zaplnená je z nich asi polovica.

V čakárni na očkovanie podľa jeho slov čaká približne 200 000 ľudí, ktorí ešte nemajú pridelený termín. Denne sa darí očkovať približne 20 000 osôb. Najviac, asi 46 000 ľudí, čaká na termín v Bratislave. Naopak, najmenej v okrese Medzilaborce. Najviac, 64 percent, je zaočkovaných vo vekovej skupine od 70 rokov.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský potvrdil, že očkovanie vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNtech je v dostupné prakticky pre celú populáciu od 16. roku.

Všetky opatrenia platné pre aktuálny týždeň nájdete v digitálnom COVID automate TU. Pravidlá určené pre jednotlivé fázy automatu zas TU.