+7853pozitívnych Celkovo
697471
+22945testovaných Celkovo
4636537
+1388pozitívnych
AG
Celkovo
494968
+103úmrtí Celkovo
14606
-33hospitalizovaní Celkovo
3 394
+5130zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3110zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2648585
+2020plne zaočkovaných Celkovo
2477796
Aktualizácia:
02.12.2021 , 10.30
Aktualizácia: 02.12.2021 , 10.30 štatistiky vo svete viac informácií
30. 05. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Od pondelka platí cestovateľský semafor v Európe. Pozrite sa, ako sú na tom jednotlivé krajiny

Do Maďarksa majú turisti stále vstup zakázaný.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: CrispyPork/shutterstock.com

Od pondelka začína platiť cestovateľský semafor, ktorý nám umožní cestovať do ostatných krajín Únie bez väčších obmedzení. Pozreli sme sa na to, aká je v nich epidemická situácia.

Koronavírus je v Európskej únii celkovo na ústupe. Počet nových prípadov klesá už sedem týždňov po sebe. Nárast infekcií zaznamenala v uplynulých dňoch jedna jediná krajina a to Dánsko, ktoré však zároveň aj najviac testuje.

Na mape, ktorú zverejňuje Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb, vidno, že situácia sa v jednotlivých krajinách dosť líši. Tie, ktoré sú prevažne žlté, zaznamenali v uplynulých dvoch týždňoch najmenej nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Naopak, čím je farba tmavšia, tým je nových prípadov viac. Najlepšia situácia je dlhodobo na Malte a na Islande, ktorý je v našom cestovateľskom semafore tiež zelený, hoci nie je v Únii, podobne ako Nórsko. Dobre sú na tom aj Fíni, Rumuni a Portugalci. Jedna krajina za druhou uvoľňuje opatrenia. Tento víkend to urobili okrem Nemcov napríklad Chorváti, ktorí otvorili pre hostí aj interiéry reštaurácií, povolili aj svadby a festivaly.

Naopak, najviac prípadov na stotisíc obyvateľov hlási stále Švédsko a pobaltské krajiny. Aj tam sa ale situácia pomaly zlepšuje.

„Už aj my vidíme svetlo na konci tunela. Buďme ďalej disciplinovaní a vydržme to až do konca,“ vyhlásil švédsky premiér Stefan Löfven.

Cestovateľský semafor.
Cestovateľský semafor. Foto: ECDC
 

Keď sa zameriame na náš región, situácia je u susedov dosť podobná ako u nás. Aj opatrenia, ktoré momentálne platia, sú aktuálne približne rovnaké ako na Slovensku.

„Komisia, ktorá sa zaoberá koronavírusom, sa rozhodla, že už nemusíme nosiť rúška vonku ani na ulici. To znamená, že sa s nimi môžeme rozlúčiť. To je odo mňa všetko. Drahé rúško, zbohom!“ vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán.

Netreba však zabúdať na to, že každá krajina Únie má vlastné pravidlá pre vstup cudzincov na svoje územie, ktorými sa pri prekročení hraníc musíme riadiť. Napríklad, do Maďarska turisti stále cestovať nesmú. Prehľad podmienok cestovania do jednotlivých krajín nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Tému spracovala Alžbeta Garajová Maťašovská.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.