+9152pozitívnych Celkovo
660386
+26658testovaných Celkovo
4528103
+1883pozitívnych
AG
Celkovo
482682
+51úmrtí Celkovo
14228
+56hospitalizovaní Celkovo
3 218
+8440zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+5845zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2625220
+2595plne zaočkovaných Celkovo
2464590
Aktualizácia:
27.11.2021 , 10.44
Aktualizácia: 27.11.2021 , 10.44 štatistiky vo svete viac informácií
02. 06. 2021 11:13 , článok bol aktualizovaný 02. 06. 2021 11:48 | BRATISLAVA/tvnvoviny.sk

COVID automat: Od pondelka sa mapa opäť mení, budeme mať už aj zelené okresy

Situácia sa na Slovensku naďalej zlepšuje.

Plná prevádzka na nábreží Dunaja.
Plná prevádzka na nábreží Dunaja. Foto: TVNOVINY.sk

Vláda schválila nové rozdelenie okresov v rámci COVID automatu. Aktualizovaná mapa bude platná od pondelka 7. júna. Po prvý raz sa na nej nachádza aj zelená farba, dva okresy sa vďaka priaznivej situácii dostali do fázy monitoringu.

V aktuálne najkritickejšej, červenej fáze, sú tri okresy. V prvom stupni varovania, teda ružovej fáze, ich bude šesť, v druhom stupni ostražitosti (oranžové) ich bude 29 a v prvom stupni ostražitosti (žlté) ich bude 39.

Červené okresy (druhý stupeň varovania):

Banská Štiavnica, Kysucké Nové Mesto, Myjava

Opatrenia pre červené okresy: Povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri, ak sa do vzdialenosti dvoch metrov nachádzate pri cudzej osobe. Okienkový predaj a donášky. Otvorené sú aj terasy s rozostupmi dva metre medzi stolmi. Obchody sú otvorené, test povinný nie je.

Ružové okresy (prvý stupeň varovania):

Bardejov, Nové Mesto nad Váhom, Ružomberok, Skalica, Sobrance, Trenčín

Opatrenia v ružovej fáze: Povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri, ak sa do vzdialenosti 2 metrov nachádzate pri cudzej osobe. Okienkový predaj a donášky jedla, ovorené sú aj terasy s rozostupmi dva metre medzi stolmi. Obchody sú otvorené, test povinný nie je.

Oranžové okresy (druhý stupeň ostražitosti):

Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Medzilaborce, Námestovo, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Rimavská Sobota, Rožňava, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trnava, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zvolen

Opatrenia v oranžovej fáze: Povinné rúško v interiéri a rúško v exteriéri na hromadných podujatiach. Otvorené sú interiéry prevádzok pre najviac štyri osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, dvojmetrové rozostupy medzi stolmi. Otvorené obchody bez testu.

Žlté okresy (prvý stupeň ostražitosti):

Bratislava I.-V., Brezno, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levoča, Lučenec, Malacky, Martin, Michalovce, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Poltár, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Sabinov, Senec, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Zlaté Moravce

Opatrenia v žltej fáze: Povinné rúško v interiéri a rúško v exteriéri na hromadných podujatiach. V nákupných centrách sú povinné hygienické opatrenia ako dezinfekcia rúk či pravidelná dezinfekcia priestorov. Okrem terás sú otvorené aj interiéry reštaurácií pre najviac šesť osôb pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti, rozostupy medzi stolmi musia mať dva metre.

Zelené okresy (monitoring):

Šaľa, Turčianske Teplice

Opatrenia v zelenej fáze: Povinné rúško v interiéri v spoločných priestoroch a na hromadných podujatiach aj v exteriéri. Reštaurácie aj obchodné centrá fungujú bez obmedzení. Test je potrebný iba pri vysoko rizikové hromadné podujatia alebo prevádzky.

Všetky opatrenia platné pre aktuálny týždeň nájdete v digitálnom COVID automate TU. Detailné pravidlá určené pre jednotlivé fázy automatu zas TU.