+949pozitívnych Celkovo
405931
+9925testovaných Celkovo
3535497
+422pozitívnych
AG
Celkovo
389349
+3úmrtí Celkovo
12592
+5hospitalizovaní Celkovo
437
+4987zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+2280zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2428855
+2707plne zaočkovaných Celkovo
2237323
Aktualizácia:
23.9.2021 , 10.35
Aktualizácia: 23.9.2021 , 10.35 štatistiky vo svete viac informácií
07. 06. 2021 19:07 | BRATISLAVA/TV Markíza

Postupne sa vraciame sa do normálneho života, no vypnúť covid automat nebude až také jednoduché

Dá sa len predpokladať, že bude zapnutý minimálne do jesene.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AFP - Ina Fassbender

Aj keď niektoré okresy sa tešia zo zelenej farby, stále tam platia obmedzenia. A platiť budú, aj keby v takom regióne nepribudol za celý týždeň ani jeden prípad nákazy. Vypnúť aktuálne platný COVID automat nie je také jednoduché.

Zelenou farbou je v COVID automate označený najmiernejší stupeň rizika. Má ísť len o monitoring situácie, no aj tu platia obmedzenia. Do normálneho života sa vrátime až vtedy, keď sa COVID automat úplne vypne.

Vláda dala do COVID automatu prísnu podmienku. Vypnúť sa má až vtedy, keď Svetová zdravotnícka organizácia vyhlási, že pandémia sa skončila.

Ľudia v zelených okresoch stále musia nosiť rúška v interiéri a na hromadných podujatiach. Tie sú navyše obmedzené kapacitne, do 1 000 osôb v exteriéri a 500 v interiéri. Odborník upozorňuje, že v praxi by boli tieto obmedzenia platné aj vtedy, ak by za celý týždeň v danom okrese nepribudol ani jeden nakazený človek.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 

„Keď bude naozaj dobrá epidemická situácia, tak vláda ukončí aj mimoriadnu situáciu a tým pádom sa vlastne vypne celý COVID automat. A to môže byť o dosť skôr, ako WHO celosvetovo ukončí pandémiu,“ myslí si analytik Martin Šuster z Veda pomáha.

Epidémia sa na každom kontinente vyvíja inak. Vyspelé štáty blednú podstatne rýchlejšie. „Celý svet sa očkuje asi trikrát pomalšie ako Slovensko. A celá epidémia sa skončí vtedy, keď budeme buď všetci zaočkovaní, alebo všetci prekonáme COVID,“ tvrdí Šuster.

COVID automat má byť nástrojom na krátkodobé manažovanie pandémie. Ministerstvo zdravotníctva je s pravidlami nateraz spokojné a spolieha sa na občanov, že sa dajú zaočkovať.

Premiér Eduard Heger.
Premiér Eduard Heger. Foto: Úrad vlády SR
 

„Vo vláde sa pripravujeme aj na jeseň, aby sme sa poučili zo všetkých chýb a zabezpečili taký scenár, kde to obmedzenie bude musieť byť naozaj minimálne. Samotné rozhodnutie o tom, ako COVID automat bude pokračovať, je teraz ešte predčasné,“ tvrdí premiér Eduard Heger.

Dá sa len predpokladať, že COVID automat bude zapnutý minimálne do jesene. Vláda však niekoľkokrát avizovala, že jeho parametre sa budú zmierňovať.

Tému spracoval reportér Martin Prôčka.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.