+28pozitívnych Celkovo
391325
+2537testovaných Celkovo
2919944
+17pozitívnych
AG
Celkovo
386477
+6úmrtí Celkovo
12492
0hospitalizovaní Celkovo
221
+17511zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+4469zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
1933178
+13042zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1278960
Aktualizácia:
20.6.2021 , 10.43
Aktualizácia: 20.6.2021 , 10.43 štatistiky vo svete viac informácií
09. 06. 2021 11:05 | BRATISLAVA/TV Markíza, rk

Kedy sa zbavíme rúšok? Tak jednoduché to nebude, aj keď je situácia stále lepšia

Na niektorých miestach ich potrebujete aj v najmenej kritických zelených okresoch.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/loreanto

Epidemická situácia sa na Slovensku zlepšuje z týždňa na týždeň. Svedčí o tom aj COVID automat, v ktorom v stredu (9.6) pribudli ďalšie zelené okresy, celkovo ich od budúceho týždňa bude šesť. Síce je v týchto regiónoch minimálny počet pozitívnych, niektoré opatrenia predsa len musia zostať v platnosti. Zelená farba znamená monitoring situácie.

Do normálneho života sa vrátime, keď sa Covid automat úplne vypne. Stane sa to až vtedy, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlási, že sa pandémia skončila. Túto prísnu podmienku dala do Covid automatu vláda.

Ľudia v zelených okresoch stále musia nosiť rúška v interiéri a na hromadných podujatiach, tie sú navyše obmedzené kapacitne, do 1 000 osôb v exteriéri a 500 v interiéri. Odborník upozorňuje, že v praxi by boli tieto obmedzenia platné aj vtedy, ak by za celý týždeň v danom okrese nepribudol ani jeden nakazený človek.

„Keď bude naozaj dobrá epidemická situácia, tak vláda ukončí aj mimoriadnu situáciu a tým pádom sa vlastne vypne celý Covid automat, no a to môže byť o dosť skôr, než WHO celosvetovo ukončí pandémiu,“ uviedol v Televíznych novinách TV Markíza Martin Šuster, analytik z iniciatívy Veda pomáha.

Covid automat má byť nástrojom na krátkodobé manažovanie pandémie. Ministerstvo zdravotníctva je s pravidlami nateraz pokojné a spolieha sa na občanov, že sa dajú zaočkovať.

Uvádza, že v tejto chvíli určite má význam riadiť sa opatreniami v celej krajine a meniť to nechce. „Naďalej musíme byť zodpovední a ostražití, tešiť sa z lepšej epidemiologickej situácie, avšak myslieť aj dopredu a byť zodpovedný tak, aby prípadná tretia vlna bola čo najnižšia,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Epidémia sa ale na každom kontinente vyvíja inak, vyspelé štáty blednú podstatne rýchlejšie. Šuster približuje, že celý svet sa očkuje asi 3-krát pomalšie ako Slovensko a celá epidémia sa skončí vtedy, keď budeme buď všetci zaočkovaní, alebo všetci prekonáme Covid.

„My vo vláde sa pripravujeme aj práve na jeseň, aby sme sa poučili zo všetkých chýb a zabezpečili taký scenár, kde to obmedzenie bude musieť byť naozaj minimálne, ale samotné rozhodnutie o tom, ako Covid automat bude pokračovať, je teraz ešte predčasné,“ vyjadril sa premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Komentáre ( 0)