+1039pozitívnych Celkovo
407799
+10449testovaných Celkovo
3553956
+pozitívnych
AG
Celkovo
389849
+2úmrtí Celkovo
12596
4hospitalizovaní Celkovo
500
+4081zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3622zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2432830
+4602plne zaočkovaných Celkovo
2314655
Aktualizácia:
25.9.2021 , 10.25
Aktualizácia: 25.9.2021 , 10.25 štatistiky vo svete viac informácií
09. 06. 2021 13:10 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Proti covidu sa očkujeme pol roka. Čo všetko už vieme o vakcínach?

Vedci potvrdzujú účinnosť a bezpečnosť očkovania.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo/Matias Delacroix

Zdravotníci po celom svete podali za polrok očkovania proti koronavírusu už viac ako dve miliardy dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 a na Slovensku je plne zaočkovaných viac ako milión občanov. Za šesť mesiacov je tak k dispozícii veľké množstvo dát, štúdií a poznatkov z reálnej praxe z očkovania v rôznych krajinách.

Ministerstvo zdravotníctva preto priblížilo všetky podstatné informácie z renomovaných štúdií o bezpečnosti a účinnosti riadne registrovaných vakcín, ktoré získali vedci za pol roka očkovania.

„Pochybnosti o vakcínach proti Covidu boli pochopiteľné počas minulého leta, kedy prebiehali klinické skúšania. Ale ak vám ešte aj dnes niekto tvrdí, že ide o ‚experimentálne vakcíny‘, ktoré nie sú dostatočne overené a vyskúšané, možno mu chýbajú informácie,“ uvádza rezort.

Aká je účinnosť vakcín

Dánska štúdia ukázala, že vakcíny od Pfizer/BioNTech mali 90-percentnú účinnosť pri očkovaní zdravotníkov a 64-percentnú účinnosť pri očkovaní seniorov v domovoch sociálnych služieb. Dáta z očkovania v Izraeli ukázali 95-percentnú účinnosť vakcíny of Pfizer/BioNTech sedem dní po podaní druhej dávky vakcíny.

Anglický Úrad verejného zdravotníctva reportoval 85 až 90-percentnú účinnosť vakcíny od AstraZeneca pri predchádzaní symptomatického priebehu ochorenia po dvoch dávkach vakcíny.

Bojujú aj proti mutáciám

Rezort priblížil aj dáta z Kataru, podľa ktorých po dvoch dávkach vakcíny Pfizer/BioNTech klesla šanca nakaziť sa juhoafrickou mutáciou koronavírusu o 75 percent a ešte vo väčšej miere chránilo očkovanie pred ťažkým priebehom.

Anglický úrad verejného zdravotníctva zas zistil, že dve dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech alebo od AstraZeneca sú účinné na 88 percent (Pfizer) respektíve 60 percent (AstraZeneca) proti symptomatickému priebehu Covidu pri indickej mutácii koronavírusu.

Ako dlho vydrží imunita

Údaje z klinického skúšania, ktoré zverejnili výrobcovia vakcín, ukazujú, že vakcíny poskytujú vysokú mieru ochrany aj po šiestich mesiacoch.

Môžu zaočkovaní šíriť vírus?

Izraelskí vedci zistili, že očkovanie vakcínou od Pfizer/BioNTech znižuje množstvo vírusu u infikovaných ľudí až 4,5-násobne. To naznačuje, že pri nich bude nižšia pravdepodobnosť šírenia infekcie v ich okolí.

Anglický úrad verejného zdravotníctva vydal štúdiu, podľa ktorej už jedna dávka vakcíny od Pfizer/BioNTech alebo od AstraZeneca znižuje pravdepodobnosť šírenia vírusu pri infikovaných ľuďoch v rámci jednej domácnosti až do 50 percent.

Vakcíny sú bezpečné

Masívne očkovanie po celom svete potvrdilo bezpečnosť vakcín. Vedľajšie účinky, ktoré sa objavujú pri očkovaní stoviek miliónov ľudí, sú známe z príbalových letákov vakcín a vo všeobecnosti predstavujú len minimálne riziko.

Jediný typ vedľajšieho účinku, ktorý nebol známy po klinických skúšaniach, je vzácny typ krvných zrazenín, ktoré sú spájané s vakcínami od AstraZeneca alebo Johnson&Johnson.
Dôvod, prečo sa tento typ vedľajšieho účinku neobjavil už počas klinického skúšania, je, že k nemu dochádza extrémne zriedkavo.

Očkovanie neodporúčajú iba niektorým

Riziko anafylaktickej reakcie je pri vakcínach proti Covidu porovnateľné, ako pri iných vakcínach. To znamená extrémne nízke. Priemerný risk anafylaktickej reakcie pri očkovaní je 1,3 prípadu na milión očkovaní, pri vakcínach proti Covidu (Pfizer) je to 4,7 prípadu na milión očkovaní.

Preto by sa očkovať nemali ľudia, ktorí už anafylaktický šok po akejkoľvek vakcíne mali aj v minulosti a ľudia, ktorí sú alergickí na ktorúkoľvek zložku vakcíny proti COVID-19. Okrem tohto však na vakcíny proti Covidu neexistujú iné kontraindikácie.

Čítajt tiež: Očkovanie proti covidu rozhádalo mnohé rodiny. Čo robiť, ak blízki odmietajú vakcínu?