+7049pozitívnych Celkovo
739544
+24952testovaných Celkovo
4757235
+1775pozitívnych
AG
Celkovo
504262
+104úmrtí Celkovo
15004
-10hospitalizovaní Celkovo
3 503
+3338zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+1737zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2668033
+1601plne zaočkovaných Celkovo
2493236
Aktualizácia:
07.12.2021 , 10.30
Aktualizácia: 07.12.2021 , 10.30 štatistiky vo svete viac informácií
11. 06. 2021 17:33 | BRATISLAVA/TV Markíza

Chystá sa vaše dieťa na očkovanie? Tu sú podrobné informácie, čo ho čaká

Deti budú očkovať jeden deň v týždni, bude tam aj pediater.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Tatevosian Yana/shutterstock.com

Očkovanie detí proti ochoreniu COVID-19 by sa mohlo spustiť už v priebehu najbližších dní. Slovensko sa tak pridá ku krajinám, ktoré vakcínu od Pfizeru ponúkajú už od 12 rokov. Očkovať by sa malo najprv vo veľkokapacitných centrách a neskôr v ambulanciách u pediatrov.

Čakáreň na očkovanie pre deti od 12 rokov sa otvorila v pondelok (7. 6.), v piatok (11. 6.) predpoludním v nej bolo zaregistrovaných vyše 10-tisíc detí. Ministerstvo zdravotníctva má tak podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej už predstavu o počte záujemcov a chce pracovať na tom, aby bol záujem čo najvyšší.

Kampaň odštartuje vo veľkokapacitných očkovacích centrách. Štát na to chce vyčleniť deň v týždni tak, aby bol prítomný pediater.

Postup pri očkovaní

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre deti a dorast Elena Prokopová nám priblížila postup, ako sa budú deti očkovať. Najskôr dostanú termín do očkovacieho centra, kde bude aj pediater. Rodičia zodpovedajú otázky z dotazníka, podpíšu informačný súhlas a dieťa zdravotník zaočkuje.

Napríklad v Košiciach po spustení čakárne prvé deti už aj zaočkovali, problémy tam neevidovali. Očkovanie po počiatočných nezrovnalostiach stopli a teraz čakajú na pokyny od štátu. Predbežný termín je stanovený na 19. júna, ale s vakcináciou začnú až po pokyne z ministerstva.

Očkovanie v prvom veľkokapacitnom krajskom očkovacom centre v Košiciach.
Očkovanie v prvom veľkokapacitnom krajskom očkovacom centre v Košiciach. Foto: TASR
 

Na detailnejšie pokyny čakajú aj ďalšie očkovacie centrá. Bratislavský kraj napríklad hovorí, že ideálne by bolo, aby deti očkovali v ambulanciách, kde svojich pacientov poznajú. Minister Vladimír Lengvarský potvrdil, že by to malo byť od 1. júla u všeobecného lekára pre dospelých a aj u pediatrov.

Kolektívna imunita a mutácie

S očkovaním detí ako prvá začala Amerika. Deti, ktoré dostali prvú dávku, tam už počítajú na milióny. Vedľajšie účinky sa vyskytli trochu častejšie ako u dospelých, lebo deti majú silnejšiu imunitu. Sú však podobné - bolesť v mieste vpichu, zimnica či svalovica.

„Kolektívna imunita znamená, že vírus bude cirkulovať u tej časti populácie, ktorá nie je zaočkovaná. Keď cirkuluje veľmi rýchlo, je väčšia pravdepodobnosť vzniku mutácií. Tie si môžu sadnúť aj na očkovaných a vírus sa v populácii nestratí. Hneď ako by sme dosiahli kolektívnu imunitu, vírus prestane cirkulovať, nehrozia mutácie a zaočkovanosť nás chráni pred ochorením a môžete žiť normálne,“ vysvetlila Prokokopová.

Výrobcovia vakcín robia štúdie aj s menšími deťmi, ak všetko dobre dopadne, ich očkovanie by sa mohlo začať v priebehu pár mesiacov.

Téme sa venuje Zuzana Javorová.