+49pozitívnych Celkovo
392537
+6965testovaných Celkovo
3128228
+14pozitívnych
AG
Celkovo
387492
+2úmrtí Celkovo
12536
0hospitalizovaní Celkovo
83
+9933zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3651zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2252724
+6282zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1953077
Aktualizácia:
29.7.2021 , 10.18
Aktualizácia: 29.7.2021 , 10.18 štatistiky vo svete viac informácií
22. 06. 2021 12:11 | BRATISLAVA/mm

Cestovanie po novom. Pozrite si súhrn pripravovaných zmien

Zmeny by mali nastať už čoskoro.

Cestovanie po novom.
Cestovanie po novom. Foto: TV Markíza

Cestovanie sa čoskoro zmení. Najmenej problematický prechod cez hranice budú mať zaočkovaní, pre delta variant zrejme stratia svoje výhody ľudia, ktorí už covid prekonali. V hre sú aj prísnejšie pravidlá pre pendlerov. Zmenami by mal prejsť aj cestovateľský covid semafor, ktorý by mal mať už len dve farby - zelenú a čiernu.

Ak sa v súčasnosti vraciate zo zahraničia, tak pre všetkých platia rovnaké pravidlá. Zo zelených krajín sa musia očkovaní preukázať certifikátom, ostatným akceptujú PCR test alebo antigénový test zo susedných krajín.

Pri návrate z červených idú všetci bez výnimky do 14-dňovej karantény, skrátiť si ju môžu na ôsmy deň PCR testom. Pri návrate z čiernych krajín sa karanténa skrátiť nedá. TU je zoznam aktuálneho rozdelenia krajín.

Všetci by mali byť zaregistrovaní aj do formulára eHranica.

 

Očkovaným uľahčia cestovanie

Tento stav sa však čoskoro zmení a najväčšie výhody budú požívať práve zaočkovaní cestovatelia, ktorí sa už pri návrate z akejkoľvek krajiny budú musieť len registrovať v eHranica.

Neočkovaní sa okrem registrácie budú musieť preukázať, že majú pridelený termín na PCR test, a to 5 alebo 8 deň od vstupu na Slovensko. Tento deň ešte spresní Úrad verejného zdravotníctva.

„Toto bude prísne kontrolované na vstupe do Slovenskej republiky,“ zdôraznil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Povinná štátna karanténa zatiaľ v hre nie je.

Minister vnútra Roman Mikulec nevylúčil, že kontrola na hraniciach bude nepretržitá. Pripustil tiež, že počet otvorených hraničných priechodov sa môže znížiť.

„Ešte neviem, od akého dňa to bude platiť, ale bude to platiť pre každého,“ dodal. Vyhláška tiež určí, aké údaje budú môcť policajti na hraniciach kontrolovať. Podľa Lengvarského to budú buď COVID pasy, alebo povinná registrácia v eHranici, ktorú budú striktne kontrolovať.

Delta variant zruší výnimky pre ľudí, ktorí covid prekonali

Skončia sa aj výnimky pre ľudí, ktorí už covid prekonali, no zaočkovať sa nedali. Doteraz stačilo, keď prichádzali zo zelených krajín, keď sa na hraniciach preukázali, že ho prekonali pred menej ako 180 dňami. Dôvodom na zmenu je obava z nového delta variantu koronavírusu, ktorý podľa odborníka na tropickú medicínu Vladimíra Krčméryho vytvára novú situáciu.

„Vírus je dva- až sedemkrát nákazlivejší. Má kratšiu inkubačnú dobu. Nemá síce vyššiu mortalitu, ale tým, že sa rýchlo šíri, zas nám naplní nemocnice tak, že sa nebude dať robiť iná medicína. Pri dvoch dávkach očkovania je omnoho nižšia šanca, že sa človek nakazí,“ vysvetlil Krčméry.

Podľa jeho slov je po jednej dávke očkovania 30-percentná ochrana pred týmto variantom, po dvoch dávkach ide o 80 až 85 percent.

Výhody pre pendlerov sa zúžia

Podstatná zmena sa pripravuje aj u pendlerov, ktorí sa cez hranicu dostanú výrazne ľahšie, a to aj v prípade, že prichádzajú z čiernej krajiny. V takomto prípade by sa nich mohli vzťahovať rovnaké pravidlá, ako na všetkých ostatných. Platiť by teda malo, že na Slovensko nevpustia nikoho bez toho, aby bol zaregistrovaný a následne objednaný na PCR test.

Komentáre ( 0)