+370pozitívnych Celkovo
400348
+4067testovaných Celkovo
3476350
+61pozitívnych
AG
Celkovo
387156
+0úmrtí Celkovo
12566
+0hospitalizovaní Celkovo
254
+385zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+173zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2412371
+212plne zaočkovaných Celkovo
2281270
Aktualizácia:
16.9.2021 , 10.23
Aktualizácia: 16.9.2021 , 10.23 štatistiky vo svete viac informácií
13. 07. 2021 08:30 , článok bol aktualizovaný 13. 07. 2021 08:55 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

COVID automat: Farbu, ktorá symbolizuje život bez obmedzení, nezapnú. Aj keď budú okresy spĺňať kritériá

Okresy bez pozitívnych ľudí už máme.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

COVID automat nastavuje protipandemické opatrenia na Slovensku od februára tohto roka, kedy bol oficiálne spustený.

Epidemiológovia vyhodnocujú počet pozitívne testovaných osôb v regióne, percento pozitivity testov, počet hospitalizovaných pacientov a reprodukčné číslo vírusu.

Na základe týchto kritérií máme v COVID automate sedem farieb: zelenú, žltú, oranžovú, ružovú, červenú, bordovú a čiernu. Ak sa tri zo štyroch ukazovateľov dostanú nad istú hranicu, zapína sa celonárodný automat, ktorý určuje minimálne opatrenia pre celú krajinu. Keď sa čísla zlepšia, prechádza sa na regionálny automat a každý okres sa riadi len tým, čo si vyžaduje situácia v danom okrese.

COVID automat má však aj jeden stupeň, ktorý doteraz nebol zapnutý - sivú farbu. Ide o stupeň, keď je COVID automat vypnutý, pretože v danom regióne už dlhodobo nepribudol ani jeden pozitívne testovaný človek. V takom prípade by v okrese neplatili žiadne opatrenia.

A hoci je život v zelených okresoch obmedzený len minimálne, stále platia povinné rúška v interiéri či obmedzený počet návštevníkov na hromadných či športových podujatiach.

Ministerstvo zdravotníctva, ktoré vypracovalo s odborníkmi COVID automat totiž píše, že automat sa zapína, keď WHO vyhlási pandémiu a vypína sa, keď WHO pandémiu vyhlási za ukočnenú. Vzhľadom na situáciu vo svete je preto nemožné odhadnúť, kedy bude oficiálne pandémia ukončená. Život bez opatrení preto tak skoro zrejme nebude realitou.

Na ministerstvo zdravotníctva sme sa obrátili s otázkou, či uvažuje nad možnosťou zaviesť režim bez obmedzení. Rezort zatiaľ nereagoval.

Analytik: Okresy bez pozitívnych tu už máme

Analytik z projektu Dáta bez pátosu Ivan Bošňák si myslí, že určite by sme mali mať ambíciu vytvoriť režim bez obmedzení pre pár okresov. Niektoré okresy na Slovensku nevykázali pozitívne testovaného dva týždne za sebou a nemajú s COVID-om žiadneho pacienta v nemocnici. Dodáva však, že situácia vo svete aj v okolitých krajinách sa zhoršuje a preto by „sivé“ zafarbenie dlho nevydržalo.

„Máme okresy, ktoré druhý týždeň nemajú pozitívneho a ani jedného pacienta v nemocnici s COVID-om. Napriek tomu starý a neupravený COVID automat, „epitím" a konzílium nedovolia okresom, aby sa dostali do normálu. Môžeme len uvažovať nad tým, čo ich v rozhodnutiach vedie a na čo sa čaká,“ hovorí Bošňák.

„Aj slovenský automat musí ‚normálnu fázu‘ obsahovať, ale vláda a epiteam o tom nediskutujú. Vyzerá, to tak, že okolie Slovenska má ďaleko menšie problémy ako niektoré krajiny Európy, ale cestovanie zatiaľ nie je významne obmedzené. Ak by sme my aj vošli do šedej farby, zrušili by rúška v interiéri a bez obmedzení spustili hromadné podujatia bez limitu, tak by sme tam dlho nevydržali. Ak by sa do sivej dostal nejaký región alebo kraj, tak veľmi skoro by sme videli, že sa tá oblasť vráti do stavu monitorovania, teda do zelenej a postupne do žltej,“ vysvetľuje Bošňák.

Riešením je len vysoká zaočkovanosť, ako majú vo Veľkej Británii, kde sa už pripravujú na život bez opatrení. Premiér Boris Johnson vyhlásil, že sa chcú s COVID-om naučiť žiť ako s obyčajnou chrípkou. Pomáha im v tom to, že 90 percent dospelých je chránených vakcínou alebo prekonaným COVID-om. Na takej úrovni zatiaľ Slovensko nie je.