+7049pozitívnych Celkovo
739544
+24952testovaných Celkovo
4757235
+1775pozitívnych
AG
Celkovo
504262
+104úmrtí Celkovo
15004
-10hospitalizovaní Celkovo
3 503
+3338zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+1737zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2668033
+1601plne zaočkovaných Celkovo
2493236
Aktualizácia:
07.12.2021 , 10.30
Aktualizácia: 07.12.2021 , 10.30 štatistiky vo svete viac informácií
14. 07. 2021 17:33 , článok bol aktualizovaný 14. 07. 2021 18:56 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Z Facebooku do ulíc: Agresívni antivaxeri kričali pred domami odborníkov. Polícia zatiaľ hovorí o priestupku

Lekárov sa verejne zastali len Remišová, Mikulec a neskôr aj Heger.

Vladimír Krčméry, Elena Prokopová a Pavol Jarčuška
Vladimír Krčméry, Elena Prokopová a Pavol Jarčuška Foto: TASR/TVNOVINY.sk (koláž)

Napätie v spoločnosti kvôli očkovaniu proti COVID-u viedlo skupinku antivaxerov protestovať pred domy známych odborníkov, ktorí podporujú vakcináciu. Denník N informoval, že ľudia protestovali pred domami lekárov Pavla Jarčušku, Vladimíra Krčméryho a Eleny Prokopovej.

Protestujúci sa s lekármi nestretli, no na ulici kričali do megafónu a dostali sa do konfliktov so susedmi, ktorým prekážali.

Polícia potvrdila, že pred dvoma domami v Bratislave došlo k zhromaždeniu, ktoré monitorovali. K žiadnemu priestupku ani páchaniu trestného činu nedošlo.

„Počas doby trvania zhromaždenia bolo však zaznamenané podozrenie z priestupku na úseku zhromaždovacieho práva - nakoľko zhromaždenie nebolo vopred nahlásené obci. Podozrenie z priestupku bude oznámené príslušnému orgánu na ďalšie správne konanie,“ informoval policajný hovorca Michal Szeiff.

Dodal, že polícia monitoruje priebeh verejných zhromaždení a keď počas nich dôjde k protiprávnemu konaniu, zasiahne.

Protestujúci kričali na Krčméryho, že je pedofil a pácha genocídu. Krčméry pre tvnoviny.sk povedal, že oslovil rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity, aby poskytol priestor na diskusiu, kde pozve protestujúcich.

Podľa odborníka sa aj s odporcami očkovania dá diskutovať. Spomína, že keď bol na humanitárnej misii na Haiti, miestne gangy chceli na zdravotníkov strieľať. V podobnej situácii sa ocitol aj v Burundi, kde ich ohrozovali teroristi. Krčméry hovorí, že v oboch prípadoch sa s násilníkmi dohodli a mohli ošetrovať zranených.

„Keď sa to podarilo v Burundi s povstalcami a na Haiti s gangstrami, tak viem si predstaviť, že aj tu sa podarí nájsť dohodu. Sú ľudia, ktorí tvrdia, že nemá zmysel diskutovať s takými ľuďmi, mne sa to osvedčilo," dodáva Krčméry.

Pediatričke Prokopovej zas ľudia odkázali, že vakcínami vraždí deti.

Čítajte tiež: Krčméry odkazuje protestujúcim, že štát má právo chrániť sa pred dovlečením nových variantov

Zhromaždenie odsúdila len Remišová, Mikulec a neskôr aj Heger

Z predsedov koaličných strán sa verejne odborníkov zastala len predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

„Je tu malá skupina ľudí, ktorá pod oknami odborníkov a vedcov protestuje a hrubo ich uráža. Chcela by som ich požiadať, aby rešpektovali súkromie týchto ľudí. Právo protestovať má každý občan, ale protestovať môže pred úradom vlády alebo pred inými verejnými priestormi. Títo odborníci počas celej pandémie nasadzovali svoje životy, svoje zdravie, aby chránili životy ľudí a chcela by som chcela požiadať protestujúcich občanov, aby dali pokoj ich rodinám, aby dali pokoj odborníkom, ktorí celé mesiace robili všetko preto, aby chránili Slovensko a náš všetkých pred pandémiou. Takéto správanie je nebezpečné, pretože šírenie nebezpečnej choroby nie je ľudským právom," odkázala Remišová.

Predsedníčka Za ľudí bola jedinou ministerkou, ktorá touto témou začala svoj brífing po rokovaní vlády. Ostatní ministri sa k téme vyjdrili len po novinárskych otázkach.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský povedal, že polícia o týchto prípadoch vie a bude ich monitorovať. Bližšie sa k incidentu nevyjadril.

Minister vnútra Roman Mikulec oznámil, že ak sa ktokoľvek cíti ohrozený protestujúcimi ľuďmi, má sa obrátiť na políciu. „Podnikli sme nejaké kroky a absolútne odsudzujem takéto konanie, pretože tí ľudia nie sú jediní, ktorí rozhodli o tom, či sa bude, alebo nebude očkovať. Máme tu pandémiu a odsudzujem konanie, aby sa niekto išiel vyhrážať niekomu pred jeho dvere. Prijmeme všetky potrebné opatrenia, aby sme ochránili ľudí. Vyzývam ľudí, ktorí sa cítia ohrození konaním takýchto ľudí, aby to nahlásili a budeme konať," vyhlásil Mikulec.

O reakciu sme žiadali aj premiéra Eduarda Hegera. Úrad vlády na naše otázky do publikácie nereagoval, neskôr Heger zverejnil na Facebooku status, kde útoky odsúdil.

ÚTOKY NA LEKÁROV POVAŽUJEM ZA NEPRÍPUSTNÉ Som mimoriadne znepokojený a zarmútený z útokov skupiny obyvateľstva voči...

Uverejnil používateľ Eduard Heger - predseda vlády SR Streda 14. júla 2021

Zdroj: Facebook/ Eduard Heger - predseda vlády SR

Krčméry: Ja iba liečim ľudí

Krčméry dodáva, že sa na nikoho nehnevá a rozumie, že ľudia sú vystrašení a zmätení z veľkého množstva informácií. „Jediné na čo sa hnevám, keď sú agresívni voči nevinným ľuďom, voči mojim deťom, rodine a susedom. Mojej rodine posielali výhražné správy, že ich zastrelia. To považujem za porušenie tzv. mafiánskej cti, lebo mafia nechá rodinu na pokoji. Prijal by som takú dohodu, že sa nehnevám, keď niekto nesúhlasí s mojimi názormi, ale považujem za nefér, keď si to vybíjajú na ľuďoch, ktorí s tým nič nemajú. Zistil som, že dokonca aj kameramana napadli. To považujem za nefér, pretože si len robil svoju prácu," hovorí lekár.

Slovám, že pácha na Slovákoch genocídu nerozumie. „Ja len liečim pacientov, nie som v očkovacom tíme, no podporujem očkovanie, lebo som videl jeho efekt na celom svete. Vďaka očkovaniu sme eliminovali aspoň desať chorôb. Vyliečil som tisícky pacientov. Čo je zlé na tom, že niekoho liečim a podávam mu lieky? Toto nazývať genocídou mi príde choré," dodal Krčméry.