+370pozitívnych Celkovo
400348
+4067testovaných Celkovo
3476350
+61pozitívnych
AG
Celkovo
387156
+0úmrtí Celkovo
12566
+0hospitalizovaní Celkovo
254
+385zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+173zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2412371
+212plne zaočkovaných Celkovo
2281270
Aktualizácia:
16.9.2021 , 10.23
Aktualizácia: 16.9.2021 , 10.23 štatistiky vo svete viac informácií
24. 07. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Veľká Británia deti očkovať nebude, pretože dosiahli kolektívnu imunitu

Slovensko má na rozdiel od Británie zaočkovanosť nízku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/Tikhonova Yana

Briti vyhlásili, že deti očkovať nebudú. Rozhodli sa tak preto, lebo už dosiahli kolektívnu imunitu. Očkovanie detí preto nie je u nich priorita. U nás je však situácia úplne iná.

Hlavná odborníčka pre deti a dorast je v úzkom kontakte s britským epidemiologickým tímom. Dôvody na stopnutie očkovania detí pozná preto z prvej ruky.

„Keď majú zaočkovanej viac ako 90 percent populácie, majú kolektívnu imunitu, vírus sa im síce šíriť bude, ale bude sa šíriť u neočkovanej populácii, ktorou budú deti. Deti síce vedia chorieť, vieme mať aj zložité prípady, ale rátajú s tým, že zdravotníctvo ich zvládne sa postarať o tieto deti, aj keby začali obsadzovať nemocnice," vysvetlila hlavná odborníčka MZ pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

Briti tiež nechcú zbytočne míňať vakcíny. Potrebujú ich ušetriť na tretie kolo očkovania.

„Ešte stále máme dospelých, ktorí čakajú na druhú dávku a zároveň sme vo fáze, keď si robíme plány na ďalšiu fázu - sami totiž nevieme, dokedy potrvá imunita zaočkovaných, keďže koronavírus mutuje - rovnako ako chrípka. Musíme preto myslieť dopredu a preto plánujeme tretiu dávku vakcíny - najlepšie tak, aby sme mohli ešte pred zimou preočkovať rizikové skupiny," povedal britský minister pre očkovanie Nadhim Zahawi.

U nás je situácia úplne iná. Na získanie kolektívnej imunity potrebujeme zaočkovať aj deti. Túto myšlienku podporil aj minister školstva Branislav Gröhling.

„Ak ste rodič a nie ste naklonený očkovaniu dieťaťa, zaočkujte sa aspoň vy, aby vaše deti mohli chodiť do školy. Covidu sa totiž už nikto nevyhne (a v prípade pozitivity ostáva v izolácii celá domácnosť)," povedal Gröhling.

„Nechceme v žiadnom prípade uzavrieť školy, chceme im zabezpečiť plnohodnotný život a tým pádom potrebujeme ich zaočkovať, aby sa ten vírus čo najmenej šíril," hovorí Prokopová.

Zatiaľ je plne zaočkovaných takmer 14-tisíc detí, prvú dávku dostalo vyše 34 tisíc. Mnohí rodičia s očkovaním váhajú, boja sa nežiaducich účinkov. Podľa lekára je však vakcína viac kontrolovateľnejšia ako vírus.

„Pokiaľ nezaočkované deti dostanú COVID, je to ruská ruleta. Deti sú citlivá téma a preto hazardovať so životmi detí a riskovať ich závažnejší priebeh je predsa len eticky menej správne, ako ich dať zaočkovať," hovorí primár Centrálneho prijímacieho oddelenia v UNB Július Hodosy.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje očkovať aj mladšie deti. Čaká sa len na výsledky klinických štúdií. Začať s očkovaním mladších ako dvanásť rokov sa má do konca roka.

Téme sa venovala Monika Grznárová:

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.