+1015pozitívnych Celkovo
880671
+4940testovaných Celkovo
5262737
+52úmrtí Celkovo
17352
-2hospitalizovaní Celkovo
1 807
+4002plne zaočkovaných Celkovo
2620783
Aktualizácia:
17.1.2022 , 11.45
Aktualizácia: 17.1.2022 , 11.45 štatistiky vo svete viac informácií
03. 08. 2021 09:36 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Koľko ľudí sa musí vďaka očkovacej lotérii zaočkovať, aby sa štátu oplatila? Ide o zaujímavé číslo

Vypočítali ho experti z Útvaru hodnoty za peniaze.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR - Roman Hanc

Aby očkovacia lotéria a sprostredkovateľský bonus pomohli vakcinácii na Slovensku, musia k očkovaniu prilákať minimálne 30 000 ľudí, ktorí by sa inak zaočkovať nedali. Uviedol to Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) s tým, že vynaložené financie na tieto aktivity budú návratné iba v tomto prípade.

Navrhovaná očkovacia lotéria so štartom 15. augusta a nákladmi 26,4 milióna eur, bude podľa útvaru spoločensky návratná, ak presvedčí k očkovaniu oboma dávkami vakcíny proti novému koronavírusu najmenej 6 000 ľudí, ktorí by sa inak zaočkovať nedali.

Efektivitu vyčíslili analytici útvaru aj pri sprostredkovateľskom bonuse. S vyčlenenými nákladmi 24 miliónov eur bude podľa nich táto investícia návratná vtedy, ak presvedčí minimálne 24 000 ľudí, ktorí by sa inak očkovať nedali. „Pomer jeho prínosov a nákladov je oveľa priaznivejší vo vyšších vekových skupinách,“ poznamenal útvar.

Čítajte viac: V očkovacej lotérii vyplatia viac ako 20 miliónov eur. TU je prehľad výhier

Analytici však upozornili, že o účinnosti lotérie pri podpore vakcinácie zatiaľ v zahraničí neexistuje dostatok dôkazov. Praktizuje sa v niektorých amerických štátoch a nedávno ju spustili aj v Poľsku. Po ohlásení v niektorých krajinách síce záujem o očkovanie vzrástol, avšak analytici vidia možné príčiny aj v iných faktoroch.

Najefektívnejšie sú výhody pre zaočkovaných

ÚHP tiež odhadol, koľko nás stojí nezaočkovaný občan. Odhaduje, že spoločenské náklady sa pohybujú na úrovni 4 384 eur. Varuje, že vzhľadom na nedostatočné tempo očkovania je kľúčové konať rýchlo. Štát by mal použiť viacero opatrení na zvýšenie motivácie dať sa zaočkovať.

Analytici tiež pouzkázali na to, že nákladovo najefektívnejším riešením sú výhody pre zaočkovanú časť populácie alebo nižšie obmedzenia. Keby sa na Slovensku vďaka zavedeniu výhod pre očkovaných zvýšila zaočkovanosť o desatinu, spoločenské prínosy by dosiahli 1,1 miliardy eur a štát by priamo ušetril asi 185 miliónov eur.

„Významne môže pomôcť aj znižovanie bariér prístupu k očkovaniu. Zvýšenie kapacít mobilných očkovacích jednotiek je najlepšie opatrenie na cielenie rizikových skupín,“ zhodnotil útvar.

Podľa útvaru je potrebné zvážiť aj povinné očkovanie pre vybrané profesie, ktoré prichádzajú do kontaktu s najrizikovejšími skupinami obyvateľstva.

Analytici útvaru upozornili, že celkové ekonomické škody spôsobené pandémiou sú významné a náklady nezaočkovania sú preto extrémne vysoké.