+3207pozitívnych Celkovo
456438
+12572testovaných Celkovo
3854815
+476pozitívnych
AG
Celkovo
405471
+8úmrtí Celkovo
12903
0hospitalizovaní Celkovo
1 141
+998zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+414zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2490199
+584plne zaočkovaných Celkovo
2376648
Aktualizácia:
24.10.2021 , 10.11
Aktualizácia: 24.10.2021 , 10.11 štatistiky vo svete viac informácií
10. 08. 2021 15:31 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Deti ako rukojemníci názorov. Postoje k očkovaniu ničia aj ich priateľstvá

Aj keď s nimi nekomunikujete, vnímajú, čo sa okolo nich deje.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/fizkes

Očkovanie proti koronavírusu sa v spoločnosti stáva čoraz diskutovanejšou témou, ktorá rozdeľuje spoločnosť. Niektorí s očkovaním súhlasia a sú zaočkovaní, iní sú takzvaní antivaxeri, teda odporcovia očkovania a niekde medzi nimi sú aj jedinci, ktorí stále hľadajú odpovede na svoje otázky.

Spoločnosť, názory či argumenty sú rôzne a postupne začínajú byť tabu, prípadne spôsobujú doma strach a nervozitu. Najmä, ak sa rodičia začnú o tom rozprávať vo vzťahu k susedom, kamarátom, prípadne sami nezdieľajú rovnaký názor a vedie to často k ich hádke.

Špeciálne citlivo vnímajú koronavírus a tému očkovania deti. Ako sa s nimi o tom rozprávať sme sa v Teleráne pýtali detskej psychologičky Márie Tóthovej Šimčákovej.

Prečítajte si aj: Keby sa dal vrátiť čas, okamžite sa očkujem, tvrdí 29-ročný Tibor v nemocnici

Ako vhodne odkomunikovať očkovanie

Správne odkomunikovať očkovanie je náročné aj u dospelých jedincov, o to obozretnejší musíte byť pri deťoch. „Treba zvážiť vek detí, na koľko tému vnímajú. Deti totiž počúvajú aj komunikáciu medzi rodičmi či blízkymi,“ tvrdí odborníčka. „Ide o zložitú tému, ktorú je nutné s nimi prediskutovať. Nie im iba vnútiť vaše názory, ale naozaj sa s nimi rozprávať. Obzvlášť ak v rodine nemáte na tému jednotný názor, dieťa nevie, aký postoj má zaujať,“ radí Šimčáková.

Podľa psychologičky by ste si nemali dieťa posadiť a viesť monológ. Naozaj sa s ním rozprávajte, nechajte ho klásť otázky a argumentujte mu na ne tak, aby to pochopilo. Nehovorte zbytočne nazvyš. Existujú totiž dve stránky vnímania, a to racionálna (argumenty, u starších detí aj samoštúdium) a emocionálna. Zistite, či tieto témy nespôsobujú deťom úzkosť, nie sú z nich v strese a nezaťažujú ich.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: FamVeld/shutterstock.com
 

„Za uplynulé obdobie máme veľa úzkostných detí. Napríklad sa stretávam s chlapcom, ktorému od začiatku pandémie začali vypadávať vlasy až je v súčasnosti úplne bez nich. Aj takto môže reagovať dieťa na situáciu, prežívať úzkosť a stres,“ hovorí.

Dieťa ťažko chápe aj obmedzené kontakty. Prečo sa nemôže stretávať s deťmi z ulice a ísť sa hrať k susedom? Musíte mu vysvetliť, čo sú to opatrenia, ako vás ovplyvňujú a aký postoj ako rodina k iným ľuďom zaujmete (zaočkovaní ľudia s nezaočkovanými). Dieťa je schopné prispôsobiť sa, ale potrebuje vhodný a adekvátny argument.

Táto téma totiž rozbíja medziľudské vzťahy. Dieťa všetko vníma a chápe cez rodičov, je ich zrkadlom. Téma očkovania vyvoláva emócie a emóciou reaguje aj vaša ratolesť (hnev, radosť, nervozita, stres...). „Deťom totiž chýbajú sociálne kontakty a ak im ešte niektoré začnete zakazovať, tak to, čo máme v rámci našich názorov, prechádza do nášho správania,“ hovorí psychologička.

Viac rád, ako diskutovať o tejto téme s deťmi, si vypočujte v nasledujúcom rozhovore.