+6183pozitívnych Celkovo
890787
+18024testovaných Celkovo
5296716
+61úmrtí Celkovo
17459
-58hospitalizovaní Celkovo
1 643
+3727plne zaočkovaných Celkovo
2628143
Aktualizácia:
19.1.2022 , 11.31
Aktualizácia: 19.1.2022 , 11.31 štatistiky vo svete viac informácií
15. 08. 2021 18:59 | KOŠICE/TV Markíza

Slovensko prechádza na nový režim a najviac to pocítia nezaočkovaní

Od pondelka sa budú v prevádzkach opäť sprísňovať pravidlá fungovania.

Príprava na pondelok.
Príprava na pondelok. Foto: TV Markíza

Slovensko prechádza na nový režim a najviac to pocítia nezaočkovaní. Od pondelka (16.8.) sa budú v prevádzkach opäť sprísňovať pravidlá fungovania.

Covidpasy, ktoré sme doteraz ukazovali len na hraniciach, sa zrejme stanú neoddeliteľnou súčasťou každodenného fungovania. Reštaurácie, bazény, fitká a dokonca kostoly sa musia rozhodnúť, koho vpustia dovnútra.

Vybrať si môžu z troch režimov. Otvoriť môžu pre očkovaných, pre ľudí s negatívnym testom alebo pre všetkých. Čím však budú voľnejšie kontroly, tým menej ľudí sa dostane dovnútra.

Tieto zmeny najvýraznejšie pocítia v deviatich okresoch - medzi nimi sú aj Košice alebo Poprad. Tie sa zafarbia do oranžovej farby. Analytici však predpokladajú, že sa situácia bude postupne zhoršovať aj v ďalších okresoch.

Pozrite si aj reportáž

 

Vo Vysokých Tatrách bude zopár terás, kde obslúžia každého, no väčšina reštaurácií si z troch možností vybrala, že vpúšťať budú očkovaných, testovaných a tých, čo Covid prekonali.

Kontroly budú robiť priamo pri vstupe do gastroprevádzok.

Rovnako sa rozhodli aj prevádzkovatelia lanoviek. Tie kabínkové budú fungovať v takzvanom OTP režime. Na ostatných sa turisti prevezú bez obmedzení.

Kontrola bude prebiehať dvojstupňovo. V jednom prípade budú kontrolovať hneď pri vstupe do lanovky, v druhom prípade priamo pri predaji v kasách.

Na zmeny sa pripravujú aj košické kúpaliská. Pri okienku budú vyžadovať nielen vstupné, ale aj platný test či očkovací preukaz.

Rozhodli sa, že idú do režimu OTP čiže očkovanie, test, prekonanie covidu.

V praxi to znamená, že musia obmedziť kapacitu návštevníkov na 50 percent a zamestnancom kúpaliska pribudne robota navyše. Kto nie je zaočkovaný a nepreukáže sa ani platným testom, sa k bazénu nedostane.

Oranžovému režimu sa budú musieť prispôsobiť aj gastroprevádzky. Práve tento sektor utrpel počas covidu najhlbšiu ranu. Z nových pravidiel nadšení nie sú.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.