+1941pozitívnych Celkovo
435650
+11618testovaných Celkovo
3757895
+425pozitívnych
AG
Celkovo
399009
+17úmrtí Celkovo
12833
+19hospitalizovaní Celkovo
962
+5868zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+2683zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2479871
+3185plne zaočkovaných Celkovo
2281468
Aktualizácia:
16.10.2021 , 11.57
Aktualizácia: 16.10.2021 , 11.57 štatistiky vo svete viac informácií
30. 08. 2021 13:13 , článok bol aktualizovaný 30. 08. 2021 17:14 | BRATISLAVA/kk

Väčšina hokejových fanúšikov v Bratislave ignorovala rúška. Podľa organizátora ľudí napomínali

Na štadióne Ondreja Nepelu môže byť až 7500 divákov.

Slovensko - Bielorusko na kvalifikačnom turnaji v Bratislave v nedeľu 29. augusta 2021.
Slovensko - Bielorusko na kvalifikačnom turnaji v Bratislave v nedeľu 29. augusta 2021. Foto: TASR

Bratislavský štadión Ondreja Nepelu hostil za ostatné dni tri dôležité hokejové zápasy. Slováci bojovali v kvalifikácii o postup na Zimné olympijské hry 2022.

Štadión si tak mohol v praxi vyskúšať nový COVID automat a podmienky, ktoré určuje pre hromadné podujatia. Na bratislavskom štadióne platí OTP režim, teda vstup je povolený len pre ľudí s COVID preukazom, ktorý je dokladom o zaočkovaní, negatívnom teste alebo o prekonaní ochorenia COVID-19 pred menej než 180 dňami.

V takom prípade sa podujatia v zelených okresoch môže zúčastniť 75 percent celkovej kapacity daného miesta. V prípade štadióna Ondreja Nepelu to je 7 500 divákov. Účastníci sú však aj v zelených okresoch povinní nosiť rúška počas celého podujatia. Pri príchode a odchode z podujatia sú tiež povinní dodržiavať dvojmetrové odstupy.

Podľa fotiek z hokejových zápasov vidieť, že diváci rúška nemali počas celého trvania zápasu. Na niektorých fotkách sú ľudia s rúškom skôr výnimkou. Navyše, na štadióne je povolené jesť a piť a teda aj tí, ktorí rúško mali, si ho počas konzumácie museli dať dole. Aj očití svedkovia a zábery z vysielania potvrdili, že rúška na tvári nemali všetci diváci.

Epidemiologička Henrieta Hudečková nie je prekvapená, pretože nenosiť rúško je podľa nej bežný zvyk ľudí. Apeluje však, že ochrana dýchacích ciest je dôležitá aj u zaočkovaných ľudí, pretože môžu vírus šíriť.

„Nemáme také veľké percento zaočkovanosti, aby sme mohli hovoriť o kolektívnej imunite. Na hromadných podujatiach sú však okrem zaočkovaných aj testovaní ľudia. U nich je ešte vyššie riziko, že sú postihnutí vírusom, ale test to ešte nemusel dokázať. Test je vynikajúca preventívna vec, ale nie je absolútna. Pri všetkých opatreniach aj v rámci nového COVID automatu je zdôraznené, že treba nosiť rúška, treba dodržiavať rozostupy a zabezpečiť dezinfekciu rúk,“ hovorí Hudečková.

Riešením by mohlo byť aj to, aby sa nepodávalo občerstvenie na hromadných podujatiach. Podľa Hudečkovej je to absolútne nevhodné. „Pri jedení a pití si človek odkrýva horné dýchanie cesty. Popri tom aj rozpráva, môže kašľať či kýchať a ak je náhodou infikovaný, veľmi ľahko sa to potom šíri. Na hromadných podujatiach s tisíckami ľudí je riziko ešte vyššie,“ dodáva epidemiologička.

S otázkou, prečo neboli opatrenia kontrolované, sme sa obrátili na organizátora zápasov Slovenský zväz ľadového hokeja.

„Podujatie bolo organizované v zmysle vyhlášky v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní), konzumácia jedla a nápojov bola teda povolená aj v hľadisku. Pri konzumácii jedla a nápojov nie je povinnosť mať rúško, podobne ako na iných podujatiach či v podnikoch fungujúcich v režime OTP. Všetky osoby, ktoré sa zúčastnili podujatia (diváci, novinári, TV štáb a pod.) museli deklarovať, že spĺňajú niektorý z bodov vyhlášky režimu OTP. Zároveň boli všetci pri vstupe upovedomení, že ich povinnosťou je mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom. Na túto povinnosť počas podujatia niekoľkokrát upozorňovala ľudí bezpečnostná služba aj hlásateľ zápasu,“ dodal hovorca SZĽH Peter Jánošík.

Kompletný prehľad opatrení podľa COVID automatu si môžete pozrieť TU.