+1941pozitívnych Celkovo
435650
+11618testovaných Celkovo
3757895
+425pozitívnych
AG
Celkovo
399009
+17úmrtí Celkovo
12833
+19hospitalizovaní Celkovo
962
+5868zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+2683zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2479871
+3185plne zaočkovaných Celkovo
2281468
Aktualizácia:
16.10.2021 , 11.57
Aktualizácia: 16.10.2021 , 11.57 štatistiky vo svete viac informácií
02. 09. 2021 19:39 | BRATISLAVA/TV Markíza

Tretia vlna pandémie u nás: Analytik vysvetľuje, že sme prežili leto bez delty, ale prichádza zlom

Prognózy epidemiológov, ktoré začiatkom školského roka avizovali výrazne horšiu situáciu, sa nenaplnili.

Analytik Ivan Bošňák vysvetľuje situáciu na Slovensku s covidom
Analytik Ivan Bošňák vysvetľuje situáciu na Slovensku s covidom Foto: TV Markíza

Tretia vlna pandémie už dvíha čísla nakazených aj u nás, za stredu (1. 9.) pribudlo 178 pozitívnych testov, deň predtým to bolo vyše 200. V nemocniciach je však situácia stabilná, aktuálne je hospitalizovaných okolo 70 pacientov.

Prognózy epidemiológov, ktoré začiatkom školského roka avizovali výrazne horšiu situáciu, sa nenaplnili. Ako si môžeme vysvetliť, že napriek katastrofickým scenárom je u nás situácia v nemocniciach pomerne stabilná? Vysvetlil to analytik Ivan Bošnák.

Tak katastrofickým scenárom, tie scenáre boli relatívne zlé, ale oni súviseli s tým, že keď Delta vlna príde na Slovensko, tak bude mať tieto parametre, rýchlo sa šíri, zvlášť tam, kde je to nepremorené, nezaočkované, no a potom uvidíme aj nemocnice s nejakým odstupom 10 dní, dva týždne a prípadne nejaké obete. Tento scenár nemyslím, že niekto mení a v krajinách, ktoré boli postihnuté deltou, tak to presne takto bolo.

Máme tri faktory, ktoré to spôsobili, že zatiaľ nie. Tie krajiny, v ktorých sa Delta šírila, Veľká Británia, Španielsko, Portugalsko, nie sú naše susedné krajiny a odtiaľ nám turistov chodí málo, nakoniec všetkým sme zamedzili, aby sem prišli pokiaľ nie sú zaočkovaní. Druhá vec, sme v ostrove Visegradskych krajín - Česko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko, ale Rakúsko, veľmi dobre zaočkované krajiny, priebežne počas celého leta, Česko, Poľsko sú nad tak takmer 60 percent, Rakúsko - 60 percent, my sme pozadu, ale toto bol dobrý faktor a nakoniec boli sme premorení v tej predchádzajúcej vlne a ona nebola tak dávno, takže zatiaľ tá Delta, to leto bolo bez Delty, povedzme to tak, ale prichádza bod zlomu.

Čo môžeme očakávať v najbližších dňoch v súvislosti s delta variantom? Bude plniť nemocnice ako sa pôvodne predpokladalo?


Takto, ak sa pýtate najbližšie dni, tak najbližšie dni covid a delta nemocnice nebude plniť v tom význame, že tam budú húkať sanitky a skutočne budú privážať desiatky týchto pacientov. Samozrejme tie výjazdy za covid pacientmi stúpajú, bude ich tento týždeň asi 100 na celom Slovensku.

Výjazdy sú problematické tým, že sa treba dať do obleku, odviezť pacienta, nie úplne hneď ho prijmú a potom treba tú sanitku dezinfikovať, ona nemôže cestou zobrať ešte niekoho, koho bolí oblička, prípadne žlčník, alebo si vyvrtol členok, takže preto je to komplikované a na toto upozorňujeme a tí s tým členkom, obličkou, prípadne žlčníkom, musia čakať na inú sanitku, takže to blokuje kapacity, ale zatiaľ to nemocniciach neuvidíme teraz.

Uvidíme veľmi veľa infikovaných, treba to vysvetľovať ináč ako minulý rok, po prvé majú inú vekovú štruktúru, sú skôr mladší ako starší, tí mladší toľko do nemocníc nechodia, takže to sú pozitívne správy, ale pozor na okresy, kde boli málo premorení a sú slabo zaočkovaní, to skutočne môže byť problém. Ja ich už nejdem menovať okrem tej Revúcej, ale tam môžeme očakávať iný vývoj ako v Bratislave, prípadne na Považí, ktoré bolo silne premorené a je celkom slušne zaočkované.

O delta variante sa spočiatku hovorilo, že má vyššiu úmrtnosť. S odstupom času máme už nejaké konkrétne čísla, ktoré by toto potvrdzovali?

Môžeme potvrdiť, že krajiny, ktoré aj mali druhú vlnu a sú slabo zaočkované, tak majú veľmi veľa obetí v percentách, ja uvediem tri krajiny - Gruzínsko, Moldavsko, Severné Macedónsko, také tie balkánske krajiny a tam skutočne ten počet úmrtí je veľmi veľký.

Na druhej strane krajiny ako Británia, tam už máme robustné čísla, má v delta vane 2 milióny infikovaných, v nemocniciach 60-tisíc príjmov a zomrelo z nich 6 000 pacientov, 6 000 obetí, takže z 2 000 600, je to asi 0,3 percenta, je to takmer 10-krát menej ako v druhej vlne, ale to je pre krajiny dobre zaočkované.

Na Islande 3 000 delta pacientov, strašné správy sme počúvali o Islande, ale zomreli traja zatiaľ, to je 0,1 percenta, to je na úrovni iných vírusových ochorení, ale toto nie je prípad Bulharska, skutočne to bude treba sledovať a my budeme tak niekde medzi, takže uvidíme tu aj obete, ale bude to nula celá niečo, nebude to dve celá niečo percenta, takže určite v dobre zaočkovaných krajinách, ktoré si prešli silnou druhou vlnou, je to dobrá kombinácia na nižšiu smrtnosť a menší počet obetí, aj percentuálne z infikovaných.