+949pozitívnych Celkovo
405931
+9925testovaných Celkovo
3535497
+422pozitívnych
AG
Celkovo
389349
+3úmrtí Celkovo
12592
+5hospitalizovaní Celkovo
437
+4987zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+2280zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2428855
+2707plne zaočkovaných Celkovo
2237323
Aktualizácia:
23.9.2021 , 10.35
Aktualizácia: 23.9.2021 , 10.35 štatistiky vo svete viac informácií
14. 09. 2021 06:00 | BRATISLAVA/rk

Niektoré okresy sa onedlho môžu zafarbiť na bordovo až čierno. Toto ich čaká

Opatrenia sú v kritických fázach COVID automatu výrazne prísnejšie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Epidemiologická situácia sa na Slovensku zhoršuje a momentálne patríme medzi krajiny s najrýchlejším rastom pozitívnych prípadov. Stav sa odráža aj na COVID automate a zafarbení jednotlivých okresov. Podľa analytikov je situácia v niektorých regiónoch už teraz natoľko zlá, že by sa podľa pozitivity mohli prefarbiť na bordovú či dokonca čiernu.

Aktuálne máme oficiálne zelené, oražové a červené okresy. Rozdelenie od budúceho týždňa bude známe tradične po zasadnutí vlády. Experti rátajú s tým, že zasvieti minimálne už aj bordová.

Analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu však pred pár dňami upozornili, že Slovensko rýchlo tmavne. Prerátali, že podľa výsledkov testov v reálnom čase a nie spätne sa v posledných dňoch okresy nachádzajú už v bordovej až čiernej farbe a situácia sa zhoršuje.

„Čiernych okresov bude na budúci týždeň niekoľko a väčšina Slovenska bude bordová,“ opisuje Ivan Bošňák z Dáta bez pátosu.

Konečný výsledok, v akej farbe sa v rámci COVID automatu okres nachádza, sa odráža od niekoľkých aspektov. Ministerstvo analyzuje výsledky testov za uplynulých sedem dní. Zasiahnuť môže aj regionálny hygienik, ktorý napríklad vyhodnotí, že pozitívnych je niekoľko ľudí v malom ohnisku, napríklad škole, a teda nie je rizikový celý okres.

Naopak, hygienici môžu zasiahnuť a požiadať vládu, aby okres preradila do horšej fázy čím skôr a nečakalo sa na nový týždeň. Podobne, ako to bolo nedávno v Rožňave.

„My hlásime, ako sa na Slovensku okresy farbičkujú. Na pretrase a na stole je spôsob započítavania detí do incidencie/výskytu a ak by sa rátali ‚za menej‘, tak to určite pomôže. Ale Slovensku pomôže jedine riešenie ohnísk, hyperohnísk a okamžite. Inak bude Slovensko na prelome septembra a októbra fialovo-čierne s červenou Bratislavou,“ uvádzajú analytici na sociálnej sieti.

Opatrenia nechcú dodržiavať

Okres Krupina je momentálne červený, v mape Dát bez pátosu dostal pred pár dňami čiernu. Podľa regionálneho hygienika Viktora Kosmovského je predpoklad, že od 20. septembra bude o stupeň horší, zafarbí sa teda na bordovo. Odborník pripomína, že konečné slovo má vláda.

Dôvod, prečo sa situácia v tomto regióne zhoršuje, je komplexný. „Ľudia si nedávajú pozor, nerešpektujú nariadenia, nenosia rúška a nedezinfikujú si ruky. Toto vidím ako najväčší problém,“ približuje hygienik, pod ktorého spadá okrem Zvolena a Detvy aj práve okres Krupina.

„Prevádzkovatelia niektorých zariadení vypisujú, aby ľudia nič nerešpektovali a obslúžia ich aj tak. Podnety na tieto podniky stále prichádzajú,“ opisuje.

Kosmovský dúfa, že stav je výsledkom dočasného zanedbávania pravidiel v súvislosti s tým, že leto bolo z pohľadu epidémie mierne. „Kým si riziko sami neuvedomíme, opatrenia nás nezachránia,“ dodáva Kosmovský.

Opatrenia platné pre bordové a čierne okresy

Bordové okresy

Rúška

Povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri s výnimkami a pri vzdialenosti do dvoch metrov.

Obmedzenie pohybu

Obmedzený pohyb s výnimkami od 21.00 h do 5.00 h a obmedzenie neesenciálneho cestovania. Nevyhnutný je núdzový stav.

Hromadné podujatia

Kompletne zaočkovaní majú povolenú účasť bez limitov, povinné je mať zoznam účastníkov. V režime OTP je povolených maximálne 25 percent kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, maximálne do 50 osôb. Povinný zoznam účastníkov. Pre ľudí bez očkovania či testu a potvrdenia o prekonaní povolených maximálne šesť účastníkov a ich zoznam.

Oslavy, svadby, kary

Pre kompletne očkovaných je povolená účasť maximálne 20 osôb a ich zoznam. V rámci režimu OTP sú tieto udalosti zakázané.

Obrady (sobáš, krst, pohreb a pod.)

Platia pravidlá ako pri hromadných podujatiach.

Reštaurácie

Pre zaočkovaných platí, že v interiéri môžu byť pri stole štyri osoby alebo osoby z jednej domácnosti, povinné sú dvojmetrové rozostupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení.
V režime OTP je povolený okienkový predaj, zachovaný zostáva aj rozvoz), terasy majú mať rozostupy medzi stolmi dva metre, otvorené musia byť minimálne polovica stien. Pre neočkovaných a netestovaných platí iba okienkový predaj a rozvoz.

Fitnes

Kompletne očkovaní maximálne 20 osôb alebo minimálne 15 štvorcových metrov na jednu osobu. V režime OTP a ľudí bez očkovania, prekonania či testu zakázané.

Čierne okresy

Rúška

V interiéri povinné respirátory, v exteriéri minimálne rúška.

Obmedzenie pohybu

Obmedzený pohyb s výnimkami od 5.00 h 1.00 h, obmedzenie neesenciálneho cestovania a zákaz cestovať medzi okresmi. Nevyhnutný je núdzový stav.

Hromadné podujatia

Kompletne zaočkovaní - povolené maximálne pre 100 osôb, povinný zoznam účastníkov za prísnych protiepidemických opatrení. V režime OTP aj pre ľudí bez COVID certifikátu zakázané.

Oslavy, svadby, kary

Zakázané pre očkovaných i v režime OTP.

Obrady (sobáš, krst, pohreb a pod.)

Pre zaočkovaných platia pravidlá ako na hromadných podujatiach. Pre ostatných platí maximálne šesť osôb s výnimkou pohrebov.

Reštaurácie

Povolený bude len okienkový predaj a rozvoz pre všetkých.

Kompletný zoznam opatrení v jednotlivých fázach COVID automatu nájdete TU.