+7853pozitívnych Celkovo
697471
+22945testovaných Celkovo
4636537
+1388pozitívnych
AG
Celkovo
494968
+103úmrtí Celkovo
14606
-33hospitalizovaní Celkovo
3 394
+5130zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3110zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2648585
+2020plne zaočkovaných Celkovo
2477796
Aktualizácia:
02.12.2021 , 10.30
Aktualizácia: 02.12.2021 , 10.30 štatistiky vo svete viac informácií
25. 10. 2021 17:19 | BRUSEL/TASR

Európska komisia predstavila 10 možných liekov na liečbu ochorenia covid-19

Skupina nezávislých vedeckých odborníkov preskúmala 82 potenciálnych liekov v pokročilom štádiu klinického vývoja.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Halawi

Európska komisia (EK) v pondelňajšom balíku správ pripomenula, že koncom minulého týždňa v rámci stratégie EÚ v oblasti liečby ochorenia COVID-19 zostavila portfólio 10 potenciálnych liekov proti COVID-19.

Zoznam je založený na nezávislých vedeckých odporúčaniach a zameriava sa na potenciálne lieky proti ochoreniu COVID-19, ktoré budú pravdepodobne schválené, a tým pádom by čoskoro mohli byť k dispozícii na európskom trhu. Tieto lieky zabezpečia pacientom v celej EÚ čo najrýchlejšiu liečbu za predpokladu, že Európska agentúra pre lieky (EMA) potvrdí ich bezpečnosť a účinnosť.

Komisia pripomenula, že očkovanie proti COVID-19 poskytuje najlepšiu prevenciu pred nákazou, závažným ochorením, úmrtím a dlhodobými následkami tohto ochorenia, je však snaha poskytnúť lieky proti ochoreniu COVID-19 na liečbu tých, ktorí sú už infikovaní.
Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová v tejto súvislosti spresnila, že pacienti s COVID-19 potrebujú bezpečnú a účinnú liečbu a zlepšenie svojich vyhliadok na rýchle zotavenie.

„Zároveň potrebujeme znížiť počet hospitalizácií, a čo je najdôležitejšie, zabrániť úmrtiam. Podpísali sme už štyri zmluvy o spoločnom obstarávaní na rôzne lieky proti COVID-19 a sme pripravení rokovať o ďalších. Naším cieľom je v nadchádzajúcich týždňoch schváliť najmenej tri lieky a do konca roka možno ďalšie dva. A chceme, aby sa k nim členské štáty dostali čo najskôr," opísala situáciu.

Skupina nezávislých vedeckých odborníkov preskúmala 82 potenciálnych liekov v pokročilom štádiu klinického vývoja a identifikovala 10 z nich ako najsľubnejšie pre portfólio liekov proti COVID-19 v EÚ.

Zoznam liekov je rozdelený do troch kategórií

Zoznam desiatich liekov je rozdelený do troch kategórií liečby a bude sa ďalej vyvíjať na základe nových vedeckých dôkazov: Antivírusové monoklonálne protilátky, ktoré sú najúčinnejšie v počiatočných štádiách infekcie: ronapreve (kombinácia monoklonálnych protilátok casirivimabu a imdevimabu od firiem Regeneron Pharmaceuticals a Roche); xevudy (sotrovimab) od spoločností Vir Biotechnology a GlaxoSmithKline a evusheld (kombinácia monoklonálnych protilátok tixagevimabu a cilgavimabu od spoločnosti AstraZeneca).

Perorálne antivirotiká určené na použitie čo najrýchlejšie po infikovaní: molnupiravir od spoločností Ridgeback Biotherapeutics a MSD; PF-07321332 od spoločnosti Pfizer a AT-527 od spoločností Atea Pharmaceuticals a Roche.

Imunomodulátory na liečbu hospitalizovaných pacientov: actemra (tocilizumab) od spoločnosti Roche Holding; kineret (anakinra) od spoločnosti Swedish Orphan Biovitrum; olumiant (baricitinib) od spoločnosti Eli Lilly a lenzilumab od spoločnosti Humanigen.
Šesť z vybraných liekov je už predmetom priebežného preskúmania alebo žiadosti o povolenie uvedenia na trh od EMA. Čoskoro by mohli byť povolené za predpokladu, že konečné údaje preukážu ich kvalitu, bezpečnosť a účinnosť.

Ďalšie štyri lieky zo zoznamu dostali od EMA vedecké odporúčania a po zhromaždení dostatočného množstva klinických údajov sa môžu začať ďalšie priebežné preskúmania.
Výber 10 potenciálnych liekov je nezávislý od vedeckého hodnotenia Európskou agentúrou pre lieky a schvaľovania liekov Európskou komisiou a ani ich nenahrádza.

Vybraný výrobok nemôže byť schválený, ak dostupné vedecké dôkazy nespĺňajú regulačné požiadavky.