+6011pozitívnych Celkovo
896798
+17803testovaných Celkovo
5314529
+61úmrtí Celkovo
17520
-13hospitalizovaní Celkovo
1 606
+621plne zaočkovaných Celkovo
2628764
Aktualizácia:
20.1.2022 , 11.02
Aktualizácia: 20.1.2022 , 11.02 štatistiky vo svete viac informácií
15. 11. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovensko sa možno vydá rakúskou cestou: V hre je lockdown pre neočkovaných

Konzílium odborníkov riešilo aj otázku, ako budú vyzerať tohtoročné Vianoce.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Slovensko sa možno vydá rakúskou cestou. Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že konzílium odborníkov navrhuje lockdown pre neočkovaných. Ide o jednu z verzií ako zlepšiť epidemickú situáciu. Rokuje sa napríklad aj o Vianociach.

V nemocniciach leží vyše 2600 pacientov s koronavírusom. Kritická hranica, ktorú by sme už nemuseli zvládnuť, je len o 400 viac, teda tritisíc. Keď vezmeme do úvahy, že denne v nemocniciach pribúdajú pacienti po desiatkach, môže to byť otázkou možno aj dní.

Prečo si úrady nastavili túto hranicu, vysvetlila odborníčka. „Naše zdravotníctvo je nastavené na tritisíc hospitalizovaných. Môže ich byť aj viac, ale potom sa objavuje otázka, ako a kto by im zabezpečil zdravotnú starostlivosť. Máme problém s personálom, je ho nedostatok, najmä zdravotných sestier,“ vysvetlila Henrieta Hudečková, hlavná odborníčka pre epidemiológiu.

Jednou z možností, ako zabrániť dosiahnutiu hranice, je vydať sa rakúskou cestou. Krajina spustila lockdown pre neočkovaných. Z domu môžu odísť iba do práce, školy alebo na nákup potravín, drogérie či liekov. K rakúskemu modelu sa prikláňa aj Hudečková, ktorá je tiež členkou konzília. Upozorňuje však, že ide len o jej osobný názor.

Aj Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva, potvrdila, že lockdown pre nezaočkovaných konzílium skutočne navrhovalo. Ide tak o jednu z pracovných verzií, s ktorou na ministerstve pracujú.

Konzílium odborníkov rieši aj otázku, ako budú vyzerať tohtoročné Vianoce. O presných opatreniach bude rokovať v utorok vláda. Na stole by mala mať aj prísnejšie kontroly a sankcie za dodržiavanie či nedodržiavanie režimu OTP, ale aj uvoľnenia pre reštaurácie a hotely v čiernych okresoch pre očkovaných a ľudí po COVID-e.

Viac sa o pravdepodobných zmenách dozviete z reportáže Zuzany Javorovej.