+7035pozitívnych Celkovo
903833
+19274testovaných Celkovo
5333793
+57úmrtí Celkovo
17577
-16hospitalizovaní Celkovo
1 566
+5059plne zaočkovaných Celkovo
2633823
Aktualizácia:
21.1.2022 , 10.06
Aktualizácia: 21.1.2022 , 10.06 štatistiky vo svete viac informácií
22. 11. 2021 16:53 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková, TV Markíza

Prvý deň prísnejších pravidiel: Ľudí nekontrolujú všade, kde by mali

Obchodníkov často trápia nejasnosti v nariadeniach. Sú však radi, že väčšina zákazníkov ich rešpektuje.

Kontrola COVID pasu.
Kontrola COVID pasu. Foto: TVNOVINY.sk

Povinné potvrdenie, či sú zákazníci zaočkovaní alebo prekonali ochorenie COVID-19. Od pondelka platia na Slovensku prísnejšie opatrenia, a tak majú v mnohých prevádzkach nezaočkovaní zákaz vstupu. Nakúpiť môžu iba v tých esenciálnych. Navštívili sme preto dve bratislavské nákupné centrá aj predajne priamo v meste a pozreli sme sa na to, ako sa popasovali s kontrolami.

Pred obedom sme sa zastavili v nedávno otvorenom Nivy centre. Fungovanie má odlišné od iných nákupných centier, keďže doň majú povolený vstup všetci – primárne je totiž autobusovou stanicou. Skenovanie QR kódov na COVID pasoch alebo pýtanie si potvrdení o prekonaní je teda na jednotlivých predajcoch, neprebieha pri hlavných vstupoch.

V časti s gastroprevádzkami je možné najesť sa aj na mieste. Bratislava je totiž v červenej farbe COVID automatu a interiér reštaurácií je otvorený pre spomínaný režim OP. Keď si zákazník vyberie z ponuky niektorého z predajcov, je povinný uviesť, či si jedlo vezme so sebou alebo ho skonzumuje na mieste. Ak si zvolí druhú možnosť, musí sa preukázať. Povinnosť pýtať sa je ale na strane predajcu. Jedna z prevádzok nám COVID pas skontroluje, druhá nie.

Po obede pokračujeme uličkami pri obchodoch. Kníhkupectvo, predajňa s oblečením aj cukrovinkami, potvrdenie o očkovaní musíme ukázať všade. Nájdeme aj také miesta, ktoré vpúšťajú všetkých. Potraviny pri vstupe nikoho nekontrolujú. Ide o samozrejmosť, keďže je to esenciálna predajňa. Podobne ako trafika, lekárne aj drogérie. Nakúpiť sa tu dá bez obmedzení.

Dostane nezaočkovaný lieky v nákupnom centre? Ťažká otázka

Presúvame do neďaleko vzdialeného nákupného centra Eurovea. Práve tu od pondelka platia prísne opatrenia už pri vstupe. Na rozdiel od Nív doň nemôže vkročiť každý, iba očkovaný a prekonaný. Kontroly ale nie sú pri každom vstupe. Z podzemného parkoviska sme prešli dnu plynule. Prečo vysvetľuje Oľga Hammer, PR & marketing manažérka Eurovea.

„Informácia o tom, ako máme fungovať, prišla v piatok a od pondelka rána sme mali byť v režime kontroly. Je to náročné, keďže nákupné centrum nášho rozmeru má 22 vstupov. Zabezpečiť to tak, aby bol človek pri každom jednom, je nereálne. Toľko ľudí sme ani nenašli. A navyše, museli by sme ich nájsť ešte viac. Vstupy sú totiž otvorené od šiestej ráno do polnoci a, tak by sa museli prestriedať,“ hovorí.

Kontrola COVID pasu.
Kontrola COVID pasu. Foto: TVNOVINY.sk
 

SBS-kári poctivo kontrolujú pasy na hlavných vstupoch z ulice. Pri ostatných sú zavesené oznamy, že je potrebné dodržiavať vyhlášku a režim OP. „Prosíme zákazníkov, aby boli zodpovední. Veríme a dúfame, že vyhrá zdravý rozum, a len tak sa tu budeme cítiť bezpečne,“ uvádza Hammer s tým, že nové pravidlá aj tentoraz sprevádzajú nejasnosti.

Síce je vstup obmedzený, no stále sa objavujú špecifické prípady, ktoré nemajú jasné riešenie. Čo robiť, ak má niekto objednané lieky v lekárni? Môžu si pre ne prísť?

„Nie je exaktne dané, či nezaočkovaní nemôžu ísť do esenciálnych obchodov v rámci centra. Riešime to aj s našili právnikmi. Zatiaľ ich nevspúšťame. No snažíme sa dostať k informácií, čo presne robiť,“ približuje Hammer.

Uvádza, že sporných príkladov je oveľa viac. Majú problém kontrolovať napríklad kuriérov, ktorí roznášajú jedlo z centra alebo zamestnancov prevádzok prichádzajúcich do práce v priebehu dňa. „Ako kontrolovať, či je to zamestnanec alebo nie? Máme kontrolovať pracovné zmluvy alebo je to o dôvere? Je tu stále viacero vecí a uvítali by sme, keby sme obdržali presné pokyny,“ vysvetľuje.

Topánky cez výklad

Mnohé prevádzky v nákupnom centre realizujú kontroly aj napriek tomu, že niektorí zákazníci nimi prešli už pri hlavných vchodoch. Nakúpiť si bez očkovania či prekonania nemôžu v kníhkupectve a nepozrú si ani ponuku športového oblečenia.

Stretneme sa aj s kontrolami v predajni s obuvou. Vstupuje dvojica, pričom potrebné potvrdenie má iba muž, ženu predavačka poprosí, aby ho počkala pred vstupom. Preukázať sa nevie. A tak iba cez výklad radí, ktorý pár topánok by svojej polovičke odporúčala. Zákazník si ho tak môže vyskúšať a opäť na diaľku ukázať, ako mu sedia. S pravidlami si hlavu nelámu a nakupujú aj v sťažených podmienkach.

Ani v tomto prípade sa nestretávame s kontrolami všade. Kávu si môžeme zobrať so sebou, povolené je tiež vstúpiť do potravín bez toho, aby si od nás niekto pýtal COVID pas. Počas návštevy nákupného centra sa môže stať čokoľvek, aj vybiť smartfón s platným COVID pasom. Nie je na škodu mať pri sebe istotu v papierovej podobe.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk
 

Z nákupného centra prechádzame do centra mesta. Tu je situácia odlišná. Do esenciálnych obchodov môže vstúpiť každý, v ďalších majú podľa pravidiel kontrolovať režim OP. Všetky majú na dverách oznámenia, v akom režime fungujú. Väčšinou nechýbajú ani oznámenia o povinnosti nosiť rúško a dezinfikovať si ruky. Teda o základných opatreniach, ktoré pomaly platia už dva roky od vypuknutia pandémie.

Skúsime vstúpiť aj do v malej galantérie. Prevádzkarka sa hneď pri vstupe opýta kontrolnú otázku, či sme zaočkovaní. „Zákazníci to chápu, vedia, že je to nariadenie a nie je to môj výmysel,“ hovorí. Pripúšťa, že situácia je náročná, no nedá sa nič robiť. „Pripravovali sme sa na zmeny, no naďalej sme otvorení, a to je pre nás dôležité,“ dodáva.

Podobne to vidia aj v predajni s hudobnými nosičmi. „Dnes tu veľa ľudí nebolo, obmedzenia pociťujeme. Keď niekto príde, nevrhnem sa naňho, no kontroly vykonávame. Ešte pred sprísňovaniami opatrení sme mali niekoľko zákazníkov, ktorí si napríklad nechceli dať rúško. Tí museli odísť a nenakúpili nič. Vo väčšine prípadov sú ale ľudia slušní a to, čo platí, dodržiavajú,“ uvádza prevádzkarka v centre Bratislavy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk
 

V jednom z papiernictiev sme nakúpili bez toho, aby sme sa preukázali, no predavačky prísne kontrolovali počet zákazníkov na nákupnú plochu. Podľa platných pravidiel tu môže byť jeden zákazník na 15 štvorcových metrov v režime OP.

Už z diaľky vidíme, že v predajniach oblečenia aj kníhkupectvách sa pri vstupoch tvoria mierne rady. Kontrolou prechádza každý zákazník. Aj tu nájdeme také obchody, ktoré sú prázdne a poprechádzame sa tam bez toho, aby si od nás pýtali potvrdenia.

Niektorí obchodníci sa sťažujú, že stále nemajú jasné pravidlá, ako majú fungovať. Navyše, už teraz je v hre ďalšie sprísňovanie a lockdown pre všetkých, nielen pre nezaočkovaných. Nie je vylúčené, že už o pár dní budú nejasné pravidlá minulosťou a pasovať sa budú musieť s ďalšími zmenami. A to obchodníci aj ich zákazníci.

Téme sa venoval aj redaktor Televíznych novín Martin Prôčka. Pozrite si reportáž: