+6011pozitívnych Celkovo
896798
+17803testovaných Celkovo
5314529
+61úmrtí Celkovo
17520
-13hospitalizovaní Celkovo
1 606
+621plne zaočkovaných Celkovo
2628764
Aktualizácia:
20.1.2022 , 11.02
Aktualizácia: 20.1.2022 , 11.02 štatistiky vo svete viac informácií
24. 11. 2021 06:00 | BRATISLAVA/rk

Nezaočkovaní a nákupné centrá. Nejasné pravidlá spôsobili chaos

Kým niekde ich do esenciálnych obchodov pustia, inde majú úplný zákaz vstupu.

Kontrola COVID pasu.
Kontrola COVID pasu. Foto: TVNOVINY.sk

Zákaz vstupu pre nezaočkovaných. Takto znie nové pravidlo pre veľké nákupné centrá. Pri vstupoch musia detailne kontrolovať COVID pasy a dnu môžu vstúpiť iba plnezaočkovaní zákazníci alebo ľudia, ktorí prekonali koronavírus. Výnimka sa týka dvoch prípadov – ak ide človek na očkovanie alebo do zdravotníckeho zariadenia. Aj keď to znie jednoznačne, prax vyzerá inak.

S príchodom prísnejších opatrení došlo v tomto smere k nejasnostiam. Vo všetkých nákupných centrách sa totiž nachádzajú aj základné prevádzky, ktoré majú byť otvorené pre všetkých bez rozdielu. Ide o potraviny, drogérie alebo lekárne, do zoznamu sa ráta aj banka alebo pošta. Povoliť vstup človeku bez COVID pasu, aj keď ide kúpiť potrebné lieky? Je to otázka, ktorá trápi viacerých.

Rozdielne vysvetlenie opatrení na vlastnej koži zažila diváčka Zuzana. Je zatiaľ zaočkovaná prvou dávkou vakcíny, nespĺňa teda podmienky na to, aby ju pustili do nákupného centra. Býva v Trnave a potrebovala zájsť do svojej banky osobne. Potrebovala ísť priamo do pobočky v nákupnom centre, nemohla si vybrať inú. Len tu totiž v rámci celého krajského mesta vykonávajú hotovostné operácie. A to nie je všetko. Musela tu navštíviť aj pobočku drogérie.

„Ako mám kúpiť potrebnú vec pre moje malé dieťa, keď ju majú iba v jednej drogérii v tomto obchodnom centre a nikde inde? Hoci ide o sieť drogérií, nemá rovnaký sortiment vo všetkých pobočkách,“ približuje Zuzana a hovorí, že o svoje trojročné dieťa sa stará po celý deň sama. Pomoc od iných teda nemá. SBS-kári v spomínanom centre skrátka zablokovali vstupy a musela sa otočiť. Bez toho, aby vybavila čokoľvek, čo súrne potrebovala.

Navštíviť teda skúsila aj ďalšie obchodné centrum, ktoré podľa jej slov vyriešilo situáciu oveľa lepšie. Ľudí kontroloval personál každej pobočky osobitne. Aj keď človek nie je plne zaočkovaný, môže tu tak navštíviť lekáreň, drogériu alebo si vybrať peniaze z bankomatu. I keď si Zuzana nemohla vybaviť všetko, čo potrebovala, aspoň čiastočne sa jej to vďaka inému prístupu podarilo.

Nepresné nariadenia trápia aj nákupné centrum v centre Bratislavy. Oľga Hammer, PR & marketing manažérka Eurovea, nám po sprísnení pravidiel povedala, že vstup nezaočkovaných do esenciálnych obchodov riešia aj so svojimi právnikmi. Presné a jasné stanovisko im od kompetentných chýba a sami zisťujú bližšie informácie. Zatiaľ sa pridali k tým, ktorí nezaočkovaných bez platného COVID pase nevpustia.

S otázkou, ako majú nákupné centrá spomínané situácie riešiť a ako presne znejú ich povinnosti, sme sa obrátili na Úrad verejného zdravotníctva. Na odpoveď čakáme.