+14252pozitívnych Celkovo
957633
+32227testovaných Celkovo
5469976
+30úmrtí Celkovo
17755
-23hospitalizovaní Celkovo
1 506
+2530plne zaočkovaných Celkovo
2649398
Aktualizácia:
27.1.2022 , 10.14
Aktualizácia: 27.1.2022 , 10.14 štatistiky vo svete viac informácií
27. 11. 2021 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Bojovali proti opatreniam aj očkovaniu. Tri smutné príbehy antivaxerov, ktorých zabil covid

Aj tieto prípady ilustrujú realitu na Slovensku.

Zásah policajtov proti agresívnym antirúškarom (ilustračná snímka)
Zásah policajtov proti agresívnym antirúškarom (ilustračná snímka) Foto: reprofoto/Polícia/tvnoviny.sk

Bol proti opatreniam a napádal mobilné očkovacie jednotky. Známy aktivista teraz podľahol covidu. Toto je správa, ktorá obletela Slovensko len pár dní dozadu. Nejde pritom o ojedinelý prípad, ktorý ilustruje smutnú realitu ohľadom pandémie.

Slovensko patrí medzi najhoršie krajiny v boji proti koronavírusu. Okrem toho, že značná časť spoločnosti nerešpektuje nariadenia, ktoré tlmia šírenie nákazy, viac ako polovica populácie odmieta aj samotné očkovanie.

V tejto krízovej situácii podfarbenou dezinformáciami a hoaxami sa niektorí antivaxeri zradikalizovali a nielenže odmietajú dodržiavať akékoľvek pravidlá, znepríjemňujú život aj ľuďom, ktorí majú opačný názor.

Do tejto skupiny patril aj Miroslav K. Zúčastňoval sa na všetkých možných akciách, na ktorých odmietali alebo zľahčovali covid, útočili na predavačky, ktoré sa snažili dodržiavať platné nariadenia alebo bránili zdravotníkom z mobilných očkovacích jednotiek očkovať.

Po jednej takejto akcii Miroslav dostal covid a zdravotný stav sa mu až natoľko zhoršil, že mu lekári už nedokázali pomôcť.

Covidu podľahol aj kontroverzný kňaz

Podobne smutný príbeh sa odohral minulý rok aj na Zamagurí. Miestny kontroverzný kňaz, ktorý bol známy drukovaním kotlebovcov, sa tiež preslávil tým, že covid zľahčoval. Bežne šíril aj rôzne dezinformácie a hoaxy.

TIP: Spočiatku to odmietali, teraz zmenili názor. Ľudia v dlhých radoch prezradili, prečo sa nechali zaočkovať

Napríklad pred rokom v júli zdieľal príspevok „koronavírus je taká strašná choroba, že sa musíte najprv otestovať, aby ste zistili, či ju vôbec máte!“

O niekoľko mesiacov covid dostal, pričom ho museli s ťažkým priebehom hospitalizovať v nemocnici. Bohužiaľ, o niekoľko týždňov nákaze podľahol.

Antivaxeri sú aj lekári

V hore spomenutých príbehoch išlo o laikov. Antivaxeri sa však zarážajúco nájdu aj medzi lekármi. Príkladom je lekárka z Banskej Bystrice.

Tá mala na vchodových dverách do ambulancie plagát, ktorý vystríhal pred očkovaním. Na snímke bola zubatá z Parinbaby s nápisom volám sa ASTRA-ZENECA PFIZRová.

„Nechať sa očkovať proti covidu len preto, aby som mohol cestovať alebo sa účastniť kultúrnych akcií, je ako nechať sa dobrovoľne zmrzačiť len preto, aby som mohol parkovať na miestach pre invalidov,“ písala na ďalšom plagáte.

Plagát, ktorý visel na dverách ambulancie
Plagát, ktorý visel na dverách ambulancie Foto: Hoaxy a podvody - Polícia SR
 

Na prelome októbra a novembra sa aj táto lekárka nakazila covidom.

„.. podarilo sa nám overiť informáciu, podľa ktorej zomrela obvodná lekárka zo stredného Slovenska. V ambulancii mala plagáty odrádzajúce od očkovania. Rodine a blízkym vyjadrujeme úprimnú sústrasť,“ napísala polícia na svojej stránke.