+7608pozitívnych Celkovo
917919
+20681testovaných Celkovo
5372230
+31úmrtí Celkovo
17643
+2hospitalizovaní Celkovo
1 497
+1364plne zaočkovaných Celkovo
2637084
Aktualizácia:
23.1.2022 , 11.04
Aktualizácia: 23.1.2022 , 11.04 štatistiky vo svete viac informácií
28. 11. 2021 19:38 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vakcína alebo nebezpečný chemický koktejl? Covidoví pacienti potrebujú obrovské kvantá liekov

Lieky majú často nebezpečné vedľajšie účinky.

Covidoví pacienti sú liečení obrovským množstvom liekov.
Covidoví pacienti sú liečení obrovským množstvom liekov. Foto: TV Markíza

Vakcína alebo nebezpečný chemický koktejl? Málokto si zrejme dokáže predstaviť, čo všetko absolvujú najťažší covidoví pacienti pripojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Kvantá liekov, ktoré musia prijať, u nich môžu vyvolať nebezpečné vedľajšie účinky. Nehovoriac o tom, že pri liekoch sa to zďaleka nekončí.

Pacienti, ktorých liečia z covidu, dostávajú obrovské množstvo liekov. Pri väčšine použitých medikamentov podľa lekára existuje predpoklad, že prídu vedľajšie účinky.

„Súčasťou štandardných postupov bývajú hlavne kortikoidy, lieky ktoré majú potlačiť imunitnú reakciu. Pôsobia pozitívne, ale môžu vyvolať hyperglykémiu a takisto ovplyvňujú imunitu, môžu prísť neuropsychické zmeny. Čiže liek potláča reakciu organizmu, no na druhej strane to má veľké množstvo nežiaducich účinkov,“ vysvetľuje primár ARO Univerzitnej nemocnice Bratislava Jakub Hložník.

Antibiotiká zase môžu vyvolať ťažkú alergickú reakciu so zástavou srdca či ťažký zápal čreva. „To nie sú lieky, ktoré sa zavádzajú cez ústa, podávajú sa do centrálnej žily, čiže pacienti majú zakanylovanú veľkú cievu. To je tiež náročný lekársky výkon,“ hovorí Hložník.

Aj ten má podľa lekára nemálo rizík. Pacient môže pri zavádzaní vykrvácať a časté sú aj trombózy týchto ciev. Lieky sú natoľko silné, že sa musia vysádzať postupne. Nie je to však iba o liekoch. Liečba je totiž extrémne drahá a naše zdravotníctvo má obmedzený rozpočet.

„Keď ideme ešte o jeden stupienok ďalej, to znamená v rámci hospitalizácie, z našej skúsenosti sa tam naši pacienti dostávajú na hodnoty cez 2000 eur. Akonáhle sa dostávajú na ARO, pridružia sa ďalšie komplikácie a skutočná cena liečby môže narásť aj na desiatky tisíc eur,“ hovorí Štefan Laššán z Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky.

Skúsenosti podľa odborníkov ukazujú, že nemalé problémy u pacientov pokračujú aj po tom, ako sa z nemocnice dostanú domov. Aj pri stredne ťažkom priebehu im život komplikuje postcovidový syndróm.

„Nie sú to iba pľúca, veľmi častá je napríklad neuveriteľná únavnosť, neurologické príznaky, poruchy kognitívnych funkcií, pretrvávajúca dýchavičnosť, u časti pacientov môžu pretrvávať až doživotné následky poškodenia pľúc,“ dodáva Laššán.

Primár infekčného oddelenia národné ústavu vo Vyšných Hágoch Ivan Solovič upozorňuje, že tí, ktorí prekonajú najťažšiu formu covidu, majú celý komplex príznakov postcovidového syndrómu. Mávajú extrémnu únavu a dlhotrvajúci kašeľ, alebo nie sú schopní vyjsť ani jedno poschodie bez výrazného zadýchania. Sú aj pacienti, ktorým problémy pretrvávajú aj rok a pol po infikovaní.

Téme sa venovala Zuzana Holienčíková:

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.