+14252pozitívnych Celkovo
957633
+32227testovaných Celkovo
5469976
+30úmrtí Celkovo
17755
-23hospitalizovaní Celkovo
1 506
+2530plne zaočkovaných Celkovo
2649398
Aktualizácia:
27.1.2022 , 10.14
Aktualizácia: 27.1.2022 , 10.14 štatistiky vo svete viac informácií
30. 11. 2021 10:28 | USA/TASR

Šéf Moderny vyslovil nahlas znepokojenia vedcov: Vakcíny nemusia byť proti omikronu účinné

Vývoj nových vakcín bude trvať niekoľko mesiacov.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Existujúce vakcíny proti ochoreniu COVID-19 budú mať s novým variantom koronavírusu omikron problémy a vývoj nových účinných vakcín potrvá celé mesiace. Povedal to v utorok pre denník Financial Times generálny riaditeľ spoločnosti Moderna Stephane Bancel.

Vysoký počet mutácií na takzvanom „spike proteíne" – hrotovej bielkovine, ktorá omikronu pomáha napadnúť bunky ľudského organizmu – a rýchle šírenie tohto variantu v Juhoafrickej republike (JAR) podľa Bancela potvrdzujú, že súčasné vakcíny by si na budúci rok mohli vyžadovať zmeny.

Údaje o účinnosti terajších vakcín budú podľa neho dostupné počas najbližších dvoch týždňov. Vedci však nie sú optimistickí, povedal Bancel v rozhovore zverejnenom v utorok.

Lekári evidujú u pacientov s omikronom zatiaľ prevažne mierne príznaky

Odborníci sú podľa jeho slov znepokojení, pretože 32 z 50 mutácií nájdených na variante omikron sa nachádza na hrotovej bielkovine, ktorá sa v súčasných vakcínach využíva na vyvolanie imunitnej odozvy organizmu.

Ministri zdravotníctva siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7) sa v pondelok zhodli, že vysoká infekčnosť omikron variantu koronavírusu SARS-CoV-2 si vyžaduje „rýchly zásah", pripomínajú Financial Times.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) riziko spojené s variantom omikron označila za „veľmi vysoké".

Zoznam krajín, v ktorých bol tento variant zistený, sa po prvých prípadoch odhalených v Juhoafrickej republike v novembri neustále rozrastá, najmä v Európe, čo viedlo mnohé štáty k pozastaveniu leteckého spojenia s juhoafrickým regiónom a k zavedeniu preventívnych obmedzení.

Nový variant koronavírusu sa začal šíriť z Juhoafrickej republiky. Celosvetovo ho zatiaľ zachytili v najmenej 20 krajinách. Nákazu zachytili pri cestujúcich z rizikových afrických krajín.

Omikron sa rozšíril do sveta

Obavy z novej mutácie sú opodstatnené, preto viaceré štáty zaviedli obmedzenia pre cudzincov a turistov. Niektoré letiská úplne zrušili letecké spojenia z JAR a okolitých afrických krajín.

Portál bloomberg.com zverejnil presné údaje, koľko pozitívnych vzoriek s omikronom zachytili jednotlivé krajiny.

Juhoafrická republika už eviduje 90 percent testovaných vzoriek s omikronom. V Botswane zachytili najmenej 19 ľudí s novým variantom koronavírusu a vo Veľkej Británii päť pozitívnych vzoriek.

Vírus zachytili aj v nasledujúcich krajinách: Nemecko (2), Holandsko (13), Dánsko (2), Belgicko (1), Izrael (1), Taliansko (1), Česká republika (1), Rakúsko (1), Švajčiarsko (1), Francúzsko (8), Portugalsko (13), Španielsko (1), Švédsko (1), Hongkong (2), Austrália (2), Japonsko (1), Kanada (4).

EMA by mohla schváliť vakcíny proti novému variantu o tri až štyri mesiace

Európska agentúra pre lieky (EMA) by mohla v prípade potreby schváliť vakcíny proti COVID-19 prispôsobené na nový variant omikron do troch až štyroch mesiacov. Uviedla to v utorok riaditeľka EMA Emer Cookeová.

Šéfka agentúry na pôde Európskeho parlamentu zdôraznila, že experti zatiaľ nevedia, či výrobcovia liekov budú musieť vylepšiť svoje vakcíny, aby chránili pred variantom omikron. Cookeová však dodala, že jej agentúra sa na túto možnosť pripravuje.

„Vieme, že vírusy mutujú a sme na to pripravení už od februára minulého roku. Zaviedli sme usmernenia, ktoré spoločnostiam umožnia v prípade potreby rýchlo prispôsobiť vakcínu," povedala Cookeová.