+6011pozitívnych Celkovo
896798
+17803testovaných Celkovo
5314529
+61úmrtí Celkovo
17520
-13hospitalizovaní Celkovo
1 606
+621plne zaočkovaných Celkovo
2628764
Aktualizácia:
20.1.2022 , 11.02
Aktualizácia: 20.1.2022 , 11.02 štatistiky vo svete viac informácií
09. 12. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

ANKETA: Zákon o povinnom očkovaní môže prísť už v januári. Ako budú hlasovať poslanci?

Vláda vyhodnotí situáciu 10. januára a potom rozhodne, či pristúpi k povinnému očkovaniu seniorov.

Jana Bittó Cigániková, Richard Raši, Juraj Šeliga, Marek Krajčí.
Jana Bittó Cigániková, Richard Raši, Juraj Šeliga, Marek Krajčí. Foto: TVNOVINY.sk

Kabinet Eduarda Hegera prijal uznesenie, ktorým ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej dal do 10. januára 2022 čas na prípravu právnej analýzy povinného očkovania ľudí nad 60 rokov. Niektorí koaliční politici už čoraz hlasnejšie hovoria, že iné východisko z epidémie nie je. Do 9. januára budú platiť nové opatrenia, ktoré zvýhodňujú očkovaných a prekonaných a ak sa neosvedčia a situácia sa nezlepší a nezvýši sa ani zaočkovanosť, koalícia bude rokovať o povinnom očkovaní.

Jednotní nie sú ani v koalícii. Proti je strana Sme rodina a aj niektorí členovia SaS. Naopak, Veronika Remišová vyzvala koaličných partnerov, aby k tomuto kroku pristúpili. Pýtali sme sa opozičných aj koaličných politikov, či by zákon o povinnom očkovaní ľudí nad 60 rokov v januári podporili.

Richard Raši (Hlas):

Strana Hlas s povinným očkovaním proti covidu nesúhlasí. Veď načo chce vláda dať 300 miliónov eur na motiváciu pre seniorov, keď im chce očkovanie nariadiť? A logiku nemá ani nariadenie povinného očkovania v čase prichádzajúceho omikronu, o ktorom zatiaľ nevieme, či sa mu vakcináciou dá predísť. Povinné očkovanie na Slovensku by dnes ešte viac rozdelilo spoločnosť a aj mnohé rodiny. Stále je priestor na presviedčanie faktami a nie nátlakom.

Juraj Šeliga (Za ľudí):

Dnes sme ešte stále v rovine motivácie všetkých občanov. Ak však ani tento návrh nepomôže, potom súhlasím, aby sme prijali povinné očkovanie. Nemôžeme dookola chodiť okolo horúcej kaše, už rok všetci prosíme ľudí, dajte sa očkovať, pretože ochránite seba, svojich blízkych, pomôžete zdravotníctvu. Očkovanie je riešením pandémie.

Erik Kaliňák (Smer):

Strana SMER - SD konzistetne zastáva názor, že očkovanie má byť dobrovoľné a je na posúdení každého človeka, či sa rozhodne zaočkovať. Vyšší prínos očkovania pre ohrozené skupiny, ktorými sú starší ľudia nad 60 rokov a ľudia s pridruženými chorobami ako sú autoimunitné poruchy, cukrovka alebo hypertezia, je potrebné jasne a zrozumiteľným spôsobom týmto skupinám doručiť, ale je rovnako nevyhnutné ich informovať o potenciálnych rizikách očkovania. Posledný krok, samotné rozhodnutie zaočkovať sa proti covidu, musí zostať na slobodnom rozhodnutí každého človeka.

Robert Fico (Smer):

Strana SMER – SD nebude nikdy podporovať segregáciu pri očkovaní.

Zuzana Šebová (Sme rodina):

Nepodporím povinné očkovanie.

Martin Borguľa (Sme rodina):

Som proti akémukoľvek povinnému očkovaniu. Som za pozitívnu motiváciu, napríklad finančnú. S najväčšou pravdepodobnosťou budem proti, ale nie som typ človeka, ktorý dáva definitívne stanoviská. Je možné, že argumentačne ma niekto presvedčí, ale keby som mal hlasovať v tejto chvíli, tak by som bol proti.

Ondrej Dostál (SaS):

Ak sa o tom bude hlasovať v parlamente, budem hlasovať za a podporím to. Myslím si, že lepšie by bolo, keby sa ľudia nechali v dostatočnom množstve zaočkovať dobrovoľne, ale vidíme, že dostatočnú mieru zaočkovanosti dobrovoľne nedosiahneme. V tejto situácii považujem za úplne rozumné a legitímne, aby sme pristúpili k povinnému očkovaniu primárne pre vyššiu vekovú kategóriu.

Ján Benčík (SaS):

Tento návrh podporím. V čase celosvetovej pandémie, keď zatiaľ neexistuje jeden účinný liek, je očkovanie východiskom. Najviac sú ohrození ľudia nad 60 rokov a mali by byť zaočkovaní. Ak si sami nechcú chrániť zdravie a zdravie svojich blízkych, tak asi je potom na rade zaviesť to povinne.

Jana Bittó Cigániková (SaS):

V SaS na to nemáme jednotný názor. Za mňa je to politicky aj vecne nevykonateľné. Koaličný partner Sme rodina s tým zásadne nesúhlasí, takže to bude vetovať. Vecne je to problém preto, lebo máme kopu platných opatrení, ktorých dodržiavanie nevieme vymáhať. Prijmeme len ďalšie, ktoré zase nebudeme vedieť odkontrolovať. Myslím si, že najprv by sme sa mali zamerať na to, aby sme vedeli vymáhať platné nariadenia a potom dávať ďalšie.

Marek Krajčí (OĽaNO):

Vývoj pandémie nového koronavírusu nás uisťuje, že s týmto vírusom sa ľudstvo musí naučiť žiť. Vírus bude aj naďalej mutovať a každý sa s ním určite stretne. Ľudstvo si postupne vytvorí imunitu, no pravdepodobne bude vždy nebezpečný pre starších a chronicky chorých ľudí. Vírus u nich môže vyvolať ťažké zápaly pľúc až s následkom smrti. Deväťdesiat percent všetkých úmrtí na ochorenie COVID-19 je vo vekovej kategórii u ľudí nad 60 rokov. Musíme urobiť všetko preto, aby sme ochránili ich životy a zdravie. V súčasnosti neexistuje účinnejšia ochrana ako očkovanie. Potrebné bude aj sezónne pravidelné preočkovávanie, tak ako sa to deje pri chrípke. So všetkými úskaliami, ktoré očkovanie, stále ešte podmienečne registrovanej vakcíny, má. Riziko verzus benefit očkovania u staršej populácie sa v súčasnosti jednoznačne javí v prospech výhod zaočkovaných osôb.

Ak sa na zavedenie povinného očkovania nájde politická odvaha, musia byť jasne zadefinované zdravotné výnimky, kto sa očkovať nemusí, ako aj odškodňovací zákon na kompenzáciu závažných zdravotných následkov, ktoré sa po očkovaní môžu veľmi zriedkavo vyskytnúť. Zároveň však musí vláda pridať na informovanosti ľudí. Inak to môže vyvolať veľké pnutie v spoločnosti a všetci dobre vieme, že vymožiteľnosť povinného očkovania je veľmi náročná.

Andrej Stančík (OĽaNO):

Očkovanie je jediná cesta von z pandémie. Ukazujú to dobre zaočkované krajiny. Inak sa budeme motať v kruhu zatvorených prevádzok a plných nemocníc. Ja by som návrh povinného očkovania podporil.

Jozef Šimko (ĽS NS):

Ešte to zvážim. Neviem sa k tomu teraz vyjadriť. Pravdepodobne to nepodporím.

Milan Uhrík (Republika):

Povinné očkovanie proti covidu odmietame a urobíme všetko pre to, aby zostalo aj naďalej dobrovoľné. Vakcína je len podmienečne schválená, dlhodobé účinky sú neznáme, Európska únia nechce zverejniť zmluvy s farmaceutickými firmami. Za týchto podmienok nemôže byť o povinnom očkovaní ani reči.

Milan Mazurek (Republika):

Nie. Ide predsa o ústavné právo na ochranu telesnej integrity. Každý človek sa môže slobodne rozhodnúť, čo si do svojho tela chce alebo nechce pichnúť. Štát mu to nesmie prikazovať.

Miroslav Urban (Republika):

Povinné očkovanie nad 60 rokov nepodporujem. Dobrovoľné očkovanie nad 60 rokov schvaľujem.