+14252pozitívnych Celkovo
957633
+32227testovaných Celkovo
5469976
+30úmrtí Celkovo
17755
-23hospitalizovaní Celkovo
1 506
+2530plne zaočkovaných Celkovo
2649398
Aktualizácia:
27.1.2022 , 10.14
Aktualizácia: 27.1.2022 , 10.14 štatistiky vo svete viac informácií
21. 12. 2021 09:00 , článok bol aktualizovaný 21. 12. 2021 14:37 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Prvé deti od päť rokov budú zrejme zaočkované proti covidu krátko pred Štedrým dňom

Registráciu však stále nespustili.

Zdravotník pripravuje ampulku s vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer/Biontech pre deti.
Zdravotník pripravuje ampulku s vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer/Biontech pre deti. Foto: TASR/Lennart Preiss/dpa via AP

Hoci vakcíny pre deti od 5 do 11 rokov na Slovensko už dorazili, registráciu stále nespustili. Minister zdravotníctva v pondelok avizoval, že začať by sa mohlo krátko pred Štedrým dňom. Možnosť prihlásiť sa na očkovanie by chceli spustiť najneskôr 22. decembra.

„16. decembra dorazili detské dávky vakcíny Pfizer pre očkovanie detí vo veku 5-11 rokov v počte 156 000 dávok, pričom navezené boli do centrálneho skladu v Bojniciach. Odtiaľ budú distribuované do ostatných centier, ktoré budú očkovať deti,“ uviedla pre tvnoviny.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Prvé deti budú zaočkované už v tomto mesiaci, spresnila hovorkyňa. „O spustení registrácie, ako aj o ďalších informáciách budeme včas v predstihu informovať,“ dodala Eliášová.

Očkovanie bude na základe dobrovoľnosti. Deti budú očkovať vo vakcinačných centrách, ktoré už existujú, alebo v ambulanciách pediatrov. Na rozdiel od dospelých dostanú tretinovú dávku.

Aj deti budú dostávať dve dávky vakcíny s rozostupom tri týždne medzi dávkami. Tretia alebo posilňovacia dávka pre nich ešte schválená nie je.

„Jediná výnimka sú ťažko imunokompromitované deti, u ktorých je možné tretiu dávku podať už po 28 dňoch po druhej dávke, pretože ich imunitný systém nemusí dostatočne reagovať na dve dávky,“ upresnila Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Rétorika, že najmenších sa covid netýka, podľa odborníčky vôbec neplatí. „Je to veľmi nepredvídateľná choroba. Nedá sa predpovedať, ktoré dieťa covid zvládne dobre a ktoré nie,“ uviedla hlavná odborníčka ministerstva pre pediatriu a členka Konzília odborníkov Elena Prokopová.

Podobné nežiaduce účinky ako u dospelých

ŠÚKL informovalo, že vo vekovej kategórii 5-11 rokov eviduje jedno hlásenie podozrenia na nežiaduci účinok. Ide o lokálnu bolesť v mieste aplikácie.

„Z dát z klinických skúšaní vyplýva, že nežiaduce účinky u detskej populácie sú veľmi podobné ako u dospelých a dospievajúcich od 12 rokov. Najčastejšími nežiaducimi reakciami u detí vo veku 5 až 11 rokov boli bolesť v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, začervenanie v mieste vpichu a opuch, bolesť svalov a triaška,“ povedala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Dodáva, že rozšírenie indikácie aj o túto vekovú skupinu potvrdzuje, že prínosy vakcíny aj u detí prevyšujú jej riziká. Rodičom odporúčajú, aby očkovanie konzultovali predovšetkým s ošetrujúcim lekárom a čerpali informácie z overených zdrojov.

„Aj keď deti nie sú tou najohrozenejšou skupinou pri COVID-19, nikdy dopredu nevieme, aký priebeh bude mať práve naše dieťa. Benefit vakcín môže byť aj v tom, že môžu pomôcť pri nezatváraní tried či škôl a takisto pri udržiavaní sociálnych kontaktov, kamarátstiev či stretávaní sa so starými rodičmi, čo je pre deti takisto mimoriadne dôležité,“ uzatvára Jurkemíková.