+3208pozitívnych Celkovo
879656
+12981testovaných Celkovo
5257797
+48úmrtí Celkovo
17300
-2hospitalizovaní Celkovo
1 803
+386plne zaočkovaných Celkovo
2773162
Aktualizácia:
16.1.2022 , 10.38
Aktualizácia: 16.1.2022 , 10.38 štatistiky vo svete viac informácií
13. 01. 2022 16:40 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Začala sa štvrtá vlna: Prvé okresy hlásia zvýšené počty infikovaných

Odborníci očakávajú, že vypuknutie omikronu je u nás otázkou pár dní.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

V niektorých regiónoch Slovenska sa sila koronavírusu opäť zvyšuje. Počet pacientov v nemocniciach síce klesá už viac dní po sebe, no ďalšie dáta naznačujú, že štvrtá vlna je u nás na svojom začiatku.

 

Počet nových prípadov výraznejšie rastie najmä v severných okresoch. Podľa analytika z iniciatívy Dáta bez pátosu Ivana Bošňáka je za tým variant omikron.

„Vlnu omikron tu máme podobne ako ju má Česko a Rakúsko. To sú krajiny, o ktorých máme dáta. V Česku je zastúpenie tohto variantu v nových prípadoch 75 percent a v Rakúsku 66 percent,“ uvádza.

Avšak na Slovensku máme zatiaľ oficiálne potvrdených 34 prípadov nového variantu. Odborníci rátajú s tým, že je omnoho rozšírenejší. O výsledkoch sekvenovaných vzoriek totiž informuje Úrad verejného zdravotníctva s odstupom.

Zhoršenie na severe

Bošňák pripomína, že napriek nástupu omikronu aktuálne nemáme „šialené“ čísla pozitívnych (je ich približne 2 500 denne) ani pozitivity PCR testov (25 percent). Pripomína problémovejší región.

„V niektorých, hlavne pohraničných regiónoch, máme ale silný rast, vysokú pozitivitu PCR testov a aj veľa pozitívnych. Ako každú vlnu, ide o sever Slovenska. Dnešné čísla narastú na násobky a len od počtu PCR testov závisí, či uvidíme denné počty päť, desať alebo aj 15-tisíc,“ tvrdí.

Z dostupných dát znázornených na mape nižšie vidno, že zhoršenie situácie eviduje najmä sedem okresov, a to Námestovo, Stará Ľubovňa, Bardejov, Sabinov, Prešov, Stropkov a Snina. Tu je nárast sedemdňovej incidencie prípadov v porovnaní medzi dvoma týždňami viac ako 30 percent.

Najväčší skok v pozitivite hlásia hygieničky z okresu Stropkov. Aktuálne je tam pozitívny každý druhý PCR test. „V absolútnych číslach tento týždeň je 118 a za minulý týždeň celý bolo 125,“ povedala Helena Hrebeňaková, regionálna hygienička pre okresy Svidník a Stropkov.

Zhoršenie hlásia aj Bánovce nad Bebravou, Tvrdošín, Kysucké Nové Mesto, Spišská Nová Ves, Dunajská Streda a Komárno. Vo zvyšku krajiny je stav v porovnaní dvoch týždňov stabilizovaný alebo sa zlepšil.

Detailnejšie údaje si pozrite na mape:

Situácia na Slovensku.
Situácia na Slovensku. Foto: TV Markíza
 

Už o pár dní

Omikron podľa našich odborníkov udrie vo veľkej sile už o pár dní. Naznačujú to viaceré údaje. Matematik Richard Kollár vidí isté zmeny v trende pozitivity testov. V rozhovore pre Denník N poukázal na to, že sedemdňová incidencia prudšie klesala a teraz svoj pokles spomalila. Už to je znakom, že sa niečo deje.

Ďalším signálom je podľa jeho slov nárast počtu zaočkovaných medzi infikovanými. Kým v decembri sa denne pohyboval nad 70 percentami, postupne tento podiel klesal. Napríklad v štatistikách za ostatné dni sa pohybuje okolo 63 až 65 percent.

Ivan Bošňák hovorí, že vrchol vlny možno uvidíme začiatkom februára, špičku príjmov v nemocniciach o týždeň na to, na stave pacientov sa situácia odrazí o dva týždne a následne očakáva odborník rýchly pokles.

Čítajte viac: Krajiny menia stratégiu a hovoria o otváraní. Odborníci predpovedajú, aká bude vlna omikronu u nás

Rozdeľovanie okresov nebude

Experti podľa zahraničných dát vidia, že omikron je oveľa nákazlivejší ako variant delta, no čísla hospitalizácií prudko nerastú. Taktiež sa neukazuje, že by spôsoboval vážnejší priebeh ochorenia COVID-19 ako variant delta.

„Ťažkých stavov by nemalo byť veľa. Pozitívnych bude väčšina vo veku 15 až 40 rokov. Deti majú len mierny priebeh,“ myslí si Bošňák.

Dodáva, že tak ako delta bola výrazne slabšia a kratšia ako druhá vlna, aj omikron bude v porovnaní s predchádzajúcou deltou slabší. Podľa Bošňáka budú ohrození najmä seniori na spomínanom severe Slovenska, ale i starší v slabo očkovaných okresoch.

Rozdeľovanie opatrení podľa okresov už podľa odborníkov ale nemá význam. Farby v COVID automate sú tak minulosťou.  Zhodla sa na tom aj vláda. Tá schválila nové opatrenia, ktoré majú platiť od budúcej stredy (19.1.), teda v období, kedy už má štvrtá vlna koronavírusu na Slovensku naplno vypuknúť. „Zo zelenej do čiernej by sme pri tejto situácii prešprintovali za dva týždne,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii Na telo PLUS.